![A CO2-adó bevezetésének következménye: akár újabb 16 eurócenttel is növelhetik német zöldpolitikusok a benzin árát literenként](https://bennfentes.net/storage/photos/shares/benzin-1024x683.jpg)
A CO2-adó bevezetése óta különösen az ingázók panaszkodnak a magas üzemanyagárak miatt - írja a BILD.
De ez csak még rosszabb lesz - már ha Robert Habecknek igaza lesz. A zöldpárti vezető a Maybrit Illner című talkshow-ban arról elmélkedett, hogy már 2022-ben további, literenként akár 16 centes emelésre kerülhet sor.
A ZDF talkshow-jában a "Klímavédelem - senki nem akar fizetni érte?" provokatív kérdésre Habeck csütörtök este szó szerint azt mondta a jövőbeni áremelkedésre tekintettel: "Ha jövőre 55-60 euróra emelkedik a CO2 ára, akkor az duplázódás lenne, és egy kicsit felülmúlná azt, amit most tapasztaltunk".
Habeck azt is kinyilvánította "azt akarom, hogy az árnak hatása legyen", és konkrétabban is megfogalmazta elképzeléseit: "Csak azt akarom mondani, hogy a mostani hét-nyolc centhez képest mennyibe fog kerülni a benzin CO2-adójának literje: megint a duplájába".
Egy 70 literes tank feltöltése esetén ez 10,50 euró többletköltséget jelent. Mindazok számára, akik függnek az autótól, ez egy csapás.
Habeck is így látja. Számára egyértelmű, "hogy az árképzés és az új beruházások területén és a társadalomban is egyensúlytalanságot okoznak. Aki ebben mellébeszél, az nem érti, miről beszélünk itt." A Zöldek vezetője így folytatta a showban: "A magas jövedelmű háztartások számára a költségek elviselhetőek, az alacsonyabb jövedelműek számára a költségek pedig néha egzisztenciálisan fenyegetőek".
A szociálisan hátrányos helyzetűek és a vidéki régiókban élők tehermentesítése érdekében a magasabb jövedelműeket kellene megkérni, hogy fizessenek többet: "Az éghajlat-politika szükségszerűen társadalmi kiegyenlítő politikát von maga után" - mondta Habeck.
Sokan, akik szimpatizálnak azzal, hogy a Bundestag-választáson az ökopártra szavazzanak, nem szívesen hallanak ilyen mondatokat.
Habeck a gyártókra gyakorolt nyomást is növelni kívánja. Az 51 éves politikus "szabályozási intézkedésekkel", azaz törvényekkel akarja rákényszeríteni a vállalatokat, hogy saját bevallása szerint "alacsonyabb károsanyag-kibocsátású járműveket építsenek". A cél szerinte egy "világosan meghatározott végdátum, amikor a fosszilis belső égésű motorok kivonulnak a piacról".
Egy dolog biztos: A CO2-ről való lemondást célzó éghajlat-politika még mindig sok szénbe fog kerülni az autósoknak - teszi hozzá a BILD, utalva arra, hogy a német elektromos-autózáshoz jelenleg rengeteg lignit-erőmű által használt áramot használnak fel.