- A harcias hidegháborús retorika ellenére Joe Biden a sajtóhírek szerint áldását adja a Németországot Oroszországgal közvetlenül összekötő Északi Áramlat 2 megépítésére.
A Fehér Házon forrásai az Axiosnak kedden elárulták, hogy Joe Biden elnök azt tervezi, feloldja a Vlagyimir Putyin elnökhöz közel álló vállalattal szembeni szankciókat, hogy befejezzék a Németországba tartó orosz gázvezeték építését - írja a The Federalist.
A döntés, hogy zöld utat adnak az Északi Áramlat 2 vezetéknek, amelyet Matthias Warnig vezérigazgató, Putyin bizalmasa és egykori keletnémet hírszerző tiszt vezet, kevesebb mint öt hónappal azt követően született, hogy Biden a hivatalba lépésének első napján visszavonta Oroszország engedélyét a Keystone XL vezetékre, amely Kanadából a texasi öbölbe vezetne. Az első napi döntéssel az elnök több mint 25 000 munkahelyet áldozott fel.
A friss döntésről az Axios azt írja, hogy a Biden-kormányzat nem hajlandó kompromisszumot kötni a Németországgal fenntartott kapcsolataiban a gázvezeték miatt, és hagsúlyozzák, hogy Biden elnöknek milyen nehézségekbe ütközik az Oroszországgal szembeni keményebb retorika és a tettek összehangolása.
"A külügyminisztérium hamarosan elküldi a Kongresszusnak a jelentését, amelyben felsorolja az Északi Áramlat 2-ben érintett szervezeteket, amelyek szankciókat érdemelnek" - jelentette az Axios, hozzátéve, hogy a tárca továbbra is szankciókat fog kérni az oroszok építkezést végző hajói ellen. "A külügyminisztérium azt is el fogja ismerni, hogy a projektért felelős vállalati egység ... szankcionálható tevékenységet folytat".
A csővezetékre vonatkozó szankciókat azonban feloldják, ami új utat nyit az orosz gáz közép-európai piacra való beáramlásának.
A lépés ellentmond Anthony Blinken külügyminiszter szenátusi törvényhozók előtti meghallgatásán tett ígéretének, hogy megakadályozza a vezeték teljes kiépítését.
"Eltökélt szándékom, hogy mindent megteszek annak érdekében, hogy megakadályozzuk (az Északi Áramlat-2) befejezését" - mondta Blinken.
A hírhez kapcsolódik, hogy a napokban a németek is engedélyezték az Északi Áramlat 2 pár kilométeres, még fennmaradó szakszának megépítését, így az oroszok a jövőben végleg megkerülhetik a tranzitgázzal Ukrajnát.