- Egy ideje érzékelhető, hogy a francia politikai elit hangsúlyt váltott az illegális migráció megítélésében.
- A Charlie Hebdo, majd a Bataclan elleni súlyos terrortámadások óta eltelt időben többé nem tabu nyilvánosan megkérdőjelezni az illegális migrációt.
- Korábban csak a politikai életből kirekesztett Marine Le Pen tette ezt, de ma már a hivatalban lévő Macron elnök és kihívói is erről beszélnek.
- Macron az utóbbi hónapokban kivívta a baloldali értelmiség haragját azzal, hogy a baloldalról támogatott politikai iszlamizmust kritizálta.
- Az elegáns és kimért Michel Barnier, aki a BREXIT főtárgyalója volt Brüsszelben és mint az Európai Bizottság elnökségére esélyest is emlegették, szintén azzal lépett be a francia elnökválasztási kampányba, hogy meg kell állítani a migrációt Európa külső határain.
- "Vannak összefüggések [a bevándorlási hullámok] és a terrorista hálózatok között, amelyek megpróbálnak beszivárogni" - mondta Barnier.
- A mainstream establishment brüsszeli lapja, a Politico és annak kommentátorai migráció-ellenes kijelentései miatt azonnal éles cikkben fordultak a korábban dédelgetett főtárgyaló ellen.
Barnier a határok lezárására tett ígéretével keresi a rivaldafényt - kezdi írását a brüsszeli Politico.
A volt Brexit-tárgyaló szerint Franciaországnak "meg kellene nyomnia a szünet gombot" a bevándorlással kapcsolatban.
Párizs - Az elnökjelöltségért folytatott dadogása közben [a Politico minősítése - a szerk.] sokkoló ígéretet tett Michel Barnier volt Brexit-tárgyaló, aki egy francia televíziónak azt mondta, hogy 3-5 évre felfüggesztené a Franciaországba irányuló bevándorlást, és szigorítaná az EU külső határainak ellenőrzését.
"Vannak összefüggések [a bevándorlási hullámok] és a terrorista hálózatok között, amelyek megpróbálnak beszivárogni" - mondta az RTL-LCI-Le Figaro vasárnapi műsorában, hozzátéve, hogy nem gondolja, hogy minden bevándorló "beleértve azokat is, akik a Földközi-tengeren próbálnak átkelni, hogy jobb életet találjanak, terroristák vagy bűnözők lennének".
Barnier konzervatív volt pénzügyminiszter szerint a bevándorlás veszélyt jelent a francia társadalom stabilitására
"Fennáll a robbanás veszélye, különösen a bevándorlás ügyében" - mondta. "Moratóriumot kell bevezetnünk a bevándorlásra. Időt kell szánnunk arra, hogy értékeljük, ellenőrizzük, és ha szükséges, megváltoztassuk a bevándorlási politikánkat" - fejtette ki.
A vasárnap tett megjegyzésekre azért került sor, mert Barnier - aki 2019 és 2021 között az EU-t képviselte a Brexit-tárgyalásokon -, igyekszik felkelteni az érdeklődést a jövő évi francia elnöki kampányához. A konzervatív Les Républicains párthoz tartozó exminisztert egyelőre nem tartják számon Emmanuel Macron elnök újraválasztási kampányának fő kihívói között.
"Számot kell vetni a helyzettel, le kell állítani a családegyesítéseket" - mondta. "Meg kell vizsgálnunk, hogyan adunk tartózkodási engedélyeket, egészségügyi vonatkozású engedélyeket, és hogyan használjuk fel a [juttatási ügynökségünk] erőforrásait", majd úgy fogalmazott, "Időt kell szánnunk arra, hogy nemzeti konszenzust alakítsunk ki ezekben a kérdésekben".
Barnier azt is elmondta, hogy a menekültek és a diákok továbbra is kérhetnek tartózkodási engedélyt, hogy Franciaországba jöhessenek.
Egy másik interjúban Barnier hozzátette, hogy Franciaországnak tárgyalásokat kellene kezdeményeznie a szomszédokkal a schengeni térségről, és szigorúbb ellenőrzéseket szorgalmazna az EU külső határain.
A megjegyzések felháborodást váltottak ki Nagy-Britanniában, ahol Barnier a Brexit-tárgyalások során végig intenzív sajtóérdeklődés középpontjában állt. Egyes kommentátorok azzal viccelődtek, hogy ha Európa a jelenleg Barnier által javasolt szigorúbb álláspontot képvisel a bevándorlással kapcsolatban, a Brexit talán meg sem történt volna. "Barnier a bevándorlás 3-5 évig tartó teljes leállítását + Schengen felfüggesztését szorgalmazza. Ironikus, mert ha az EU sokkal enyhébb korlátozásokat engedélyezett volna a személyek szabad mozgására, a Brexit valószínűleg soha nem történt volna meg. (És igen, tudom, hogy valószínűleg az EU-n kívüli bevándorlásra gondol)" - tweetelte a Financial Times kommentátora, Gideon Rachman.
Barnier többször is utalt arra, hogy indulni kíván a jövő évi elnökválasztáson, de eddig nem sikerült lendületet vennie a kampányának. Pártja, a Les Républicains továbbra sem döntött, hogyan válassza ki jelöltjét, hogy az előválasztási rendszert válassza-e, vagy egyszerűen csak egy úgynevezett "természetes" jelöltet támogasson. A konzervatívok közül egy volt miniszter, Xavier Bertrand és Valérie Pécresse, a párizsi nagyrégió vezetője áll az első helyen.
Franciaországban, ahol Barnier-t centristának tartják, a kritikusok szerint Barnier bevándorlási ígéretei közelebb hozta őt a szélsőjobboldali Nemzeti Összefogás vezetőjének, Marine Le Pennek a politikájához, aki sokadszorra a francia elnöki posztért kampányol, és a Franciaországba irányuló bevándorlás megállítását ígéri. Barnier elmondta, elutasítja, hogy Le Penhez hasonlítsák, de a Brexit kapcsán szerzett tapasztalatai óva intik őt a politikában való önelégültségtől.
"Négy és fél éve kezelem a Brexit valószínűtlen eseményét" - mondta - "a valószínűtlen eseményekkel óvatosnak kell lenni. Egy [Le Pen] győzelem akkor lehetséges, ha mások gyengék maradnak" - fogalmazott Barnier.
(A Politico nyomán.)