- A fagyasztott élelmiszerek és friss termékek gyártói nyílt levélben kérnek segítséget.
- A magas energiaköltségek sok vállalat számára már nem elviselhetőek.
- Az iparág termeléscsökkentésre, hiányosságokra - és fizetésképtelenségre - figyelmeztet.
A németországi fagyasztott és friss élelmiszeripar a magas energiaárak miatt a termelés közelgő leállítására figyelmeztet az élelmiszeriparban, és állami támogatásra szólít fel - írja a WELT.
"Németországban jelentős ellátási hiányosságok fenyegetnek a lakosság napi élelmiszerellátásában. A helyzet több mint súlyos" - olvasható az iparág nyílt levelében, amelyet Olaf Scholz kancellárnak (SPD), Robert Habeck szövetségi gazdasági miniszternek és Cem Özdemir szövetségi élelmezésügyi miniszternek (mindketten Zöldek) címeztek.
"A vállalkozások most a gyártósorok közelgő leállásától és az élelmiszerek elosztására szolgáló hideg logisztikai központok bezárásától tartanak. Néhányan már most is készülnek az esetleges fizetésképtelenségre." Ennek oka, hogy a nyereségesség napról napra romlik, és a likviditási helyzet egyre feszültebbé válik.
Ennek hátterében a drámaian megemelkedett villamosenergia- és gázellátási árak állnak, amelyek különösen a fagyasztott élelmiszerek és friss termékek gyártóit terhelik.
"Az élelmiszeripar jelenleg a második világháború vége óta a legsúlyosabb válságát éli át" - áll a levélben, amelyet a Német Fagyasztott Élelmiszer Intézet (DTI) és a Német Hidegtároló és Hideglogisztikai Vállalkozások Szövetsége (VDKL) kezdeményezett, és amelyet öt másik élelmiszeripari ágazati szövetség is aláírt.
Ezek közé tartozik a Német Húsipari Szövetség (VDF), a Német Halászati Szövetség és a Német Gyümölcs Szakmai Szövetség (DFHV). Ennek ellenére a panasz szerint a fagyasztott élelmiszerek gyártói, a hűtőházak és a logisztikai vállalatok nem kapnak pénzügyi támogatást.
Az ágazati szövetségek szerint azonban ez már most is gyorsan üres polcokhoz vezethet a szupermarketekben és a diszkontokban. "Most cselekedjenek, különben a német lakosság hűtőszekrényei és fagyasztóládái hamarosan üresek maradnak" - áll a levelekben.
Sabine Eichner, a DTI ügyvezető igazgatója a WELT-nek elmondta, hogy a fagyasztott élelmiszeripar már régóta készül a válsághelyzetekre. "A helyzet feszült, és a terhelhetőségi korlátot már elérték, így a vállalatoknak vészhelyzet esetén csökkenteniük kell a választékot."
Az érintett szövetségek most a német kormányhoz fordulnak, hogy nyújtson pénzügyi támogatást a különösen energiaigényes kkv-knak. "Rövid távon nyissák meg az energiaköltség-csökkentési programot a fagyasztott élelmiszerlánc valamennyi középvállalkozása számára" - áll a levélben, akik egyben "elsőbbséget" követelnek Németország energiaellátásának biztosításában.
A DTI vezetője, Eichner szerint a nyílt levélhez azért folyamodtak, mert a Szövetségi Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Minisztérium (BMEL) nem reagált a szövetségek különböző leveleire és segélykiáltásaira, amelyek a teljes élelmiszeripar szövetségei részéről érkeztek, amely 186 milliárd eurós forgalmával és 638 000 alkalmazottal közel 6200 vállalatnál az ötödik legnagyobb ipari ágazat az országban. "Özdemir miniszter nyilvánvalóan elfogadja, hogy a vállalatok csődbe mennek" - zárja Eichner. "A baj nagy, de senki sem hallgat ránk."
És valóban, hasonló vádak érkeznek az iparág más részeiről is. Pedig a politikusoknak nagy érdeke lehet egy versenyképes németországi élelmiszeripar, mondják különböző oldalról. "Nem lehet mindent csak szociálpolitikai szinten szabályozni" - panaszolja Eichner, a DTI képviselője, utalva olyan kérdésekre, mint az üzemanyag-kedvezmény vagy az energiaár-átalány.
"A könnyítéseket sokkal korábban kell nyújtani, hogy a problémák eleve ne merüljenek fel, és hogy az inflációs ráták ne emelkedjenek olyan magasra." Ez magában foglalná mind a vállalatoknak nyújtott célzott támogatást, mind az energiaellátás bővítését.
"A robbanásszerűen emelkedő energiaköltségek miatt sok német élelmiszertermelő áll a falnak szorítva" - jelentette Peter Feller, a Német Élelmiszer- és Italipari Szövetség (BVE) vezérigazgató-helyettese. "Kiterjedt enyhítésre szorulnak ahhoz, hogy egyáltalán folytatni tudják a termelést."
Különösen azért, mert a megtakarítási lehetőségek már nagyrészt kimerültek, amint azt a szövetségek nyílt levele is megállapítja. "Az energiaigényes vállalatok az elmúlt években elvileg már saját érdekükben is maximális energiahatékonyságot értek el."
Ezenkívül a magas energiaárak okozta terhek jelenleg a fő, de korántsem az egyetlen problémát jelentik. "Ehhez jönnek még a megszakadt ellátási láncok, a munkaerőhiány és a nyersanyaghiány" - áll a levélben. "A vállalatok már nem tudják ezeket a hatalmas költségnövekedéseket megtakarításokkal kompenzálni, vagy az eladási áraikban arányosan áthárítani a fogyasztókra."