A bátor pedagógus nem akar tovább hallgatni: Daniela Jagsch, a bécsi Heilstättenschule igazgatója azt követeli a szövetségi kormánytól, hogy ismét legyen átfogó speciális ellátás a magatartási problémákkal küzdő gyermekek számára. A tanulók agresszívek, megtörtek, kétségbeesettek - a segítségnek most gyorsan kell jönnie - tudósít az Exxpress.
"Tapasztalatból beszélünk, egyenesen a frontvonalból, amikor tízévesek hirtelen késsel fenyegetik a tapasztalt, megbízható pedagógusokat, mert nem fogadják el a határokat. Tizennégy évesekről, akik azért pislnek és szarnak be, mert fiatal korukban lelki és fizikai bántalmazást éltek át" - írta Daniela Jagsch, a bécsi Heilstättenschule igazgatója szombaton a Twitter közösségi médiaplatformon. A pedagógus csapataival több bécsi kórházban is jelen van, az AKH gyermekpszichiátrián, a Szent Anna Gyermekkórházban és az Ottakring klinikán is ellátja azokat a beteg és sérült gyermekeket, akik nem tudnak részt venni az órákon. De olyan súlyosan pszichésen megterhelt gyermekek is, akiknek személyisége megtört, akik agresszívek, sőt veszélyesek önmagukra és más embertársaikra is.
Daniela Jagsch egy dolgot szeretne elérni segélykiáltásával: "A sajátos nevelési ágazat évek óta próbálja hallatni a hangját a politikában, hogy az úgynevezett "rendszerbontók" számára is lehetővé tegye az oktatást. Vannak ötleteink, holisztikus koncepciókra van szükség az orvostudománnyal és az ifjúságvédelmi hivatallal együtt." A források már kimerülnének, mondja az igazgató: "Kérem a politika támogatását, mert mi, a speciális oktatás, már elég régóta próbálkoztunk egyedül. A szeretetért való kiáltás valóban létezik."
"A diákoknak még drogot is vásárolniuk kell a szülőknek"
Hogy mennyire drámai már most is a helyzet a gyógypedagógusok számára, azt az iskola vezetőjének jelenlegi leírásai mutatják: tanáraival együtt "olyan fiatalokat gondoz, akik felvágják a karjukat és a lábukat, majd koszos papírt vagy tintapatronokat dugnak a sebekbe, és utána maguk varrják össze őket".
És a fiatal lányok ebben a különleges ellátási formában még brutálisabb önkínzásokon esnek át, "megtagadják az ételt és leharapják az alsó ajkukat; ezek a szegény lelkek, akik olyan dolgokat éltek át, amit senki, aki nem foglalkozik ezzel a területtel, el sem tud képzelni, és valószínűleg el sem akarja képzelni, hogy a család ürülékében nőttek fel" - számol be az iskola igazgatója.
Egyes tinédzsereknek még a saját szüleiknek is "drogot kell venniük". Az oktatási miniszternek a jövő héten találkozóra kellene hívnia a gyerekekért bátran küzdő igazgatónőt - és megkezdeni a mindennapi iskolai rutin korrekcióját ezeknek a "rendszerbontóknak".