- Leállt a közlekedés, az ellátási láncok pedig megszakadtak Dél-Afrikában.
- Hiány van üzemanyagból, élelmiszerből, gyógyszerekből és koronavírus-vakcinákból.
A hat napja tartó dél-afrikai zavargások most már az élelmiszer-, benzin- és gyógyszerellátást is érintik. Különösen a délkeleti KwaZulu-Natal tartományban az ellátási láncok és a közlekedési kapcsolatok megszakadtak az erőszak és a fosztogatások miatt. Közben a kormány 25 000 tartalékossal mozgósította a hadsereget - írja az EpochTimes.
Durban kikötővárosban szerdán hajnali négy órakor már emberek százai álltak sorban az élelmiszerboltok és benzinkutak előtt - jelentette az AFP fotósa. Az olyan szolgáltatók, mint az állami tulajdonú Transnet logisztikai vállalat és a legnagyobb finomító, a Sapref részben leállították a munkát "vis maior" miatt.
A múlt héten Jacob Zuma exelnök bebörtönzése után kezdődött zavargások halálos áldozatainak száma 72-re emelkedett - közölte a rendőrség -, és több mint 1200 embert tartóztattak le. A Sapref közölte, hogy a finomítót "ideiglenesen leállították" a zavargások és a KwaZulu-Natal-i ellátási útvonalak megszakadása miatt. Az üzem Dél-Afrika üzemanyag-ellátásának egyharmadáért felelős.
Egyes üzemanyag-kiskereskedők már megkezdték a fejadagolást, míg másoknál lassan elfogynak a készletek.
Fosztogatás és vandalizmus a csőcselék által
A johannesburgi Soweto városrészben egy nagy bevásárlóközpont előtt kenyeret árulnak egy furgonból, mivel a boltokat vagy kifosztották, vagy a vandalizmustól való félelem miatt bezárták. Az elmúlt napokban emberek ezrei rohamozták meg az üzleteket. Az emberek letakarították az utolsó árukat is a polcokról, és a romok között kutattak további használható élelmiszerek után. Üzleteket és raktárakat fosztottak ki és gyújtottak fel, különösen a gazdasági metropoliszban, Johannesburgban és a délkeleti KwaZulu-Natal államban.
De nem csak az élelmiszer- és üzemanyagellátás korlátozott, hanem a gyógyszerek és a Covid-19 vakcinák hiánya is fenyeget. A zavargások "fennakadásokhoz vezettek a korona-vakcina és a kórházaknak szánt készletek elosztásában" - mondta Bonang Mohale, a Szabad Állam Egyetem üzleti és közgazdasági professzora az AFP hírügynökségnek.
A munkaerő pedig otthon marad
A személyzetből is hiány van, egyesek azért nem álltak szolgálatba, mert a zavargások miatt nem közlekedtek a buszok és a vonatok. Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) segélyszervezet szerdán arról számolt be, hogy a Durban városától mintegy 160 kilométerre északra fekvő Empangeni városában az orvosoknak távol kellett maradniuk, mert a környéken fosztogatások és zavargások voltak, ami a korona-segélyt is érintette.
A zulu király "békére" szólít fel
Dél-Afrika legnagyobb népcsoportjának, a zulu népnek a királya szerdán a zavargások befejezésére szólított fel. "Békére szólítok fel" - mondta Misuzulu Zulu az állami televízióban. Az erőszak "nagy szégyent hozott mindannyiunkra". Ez a káosz tönkreteszi a gazdaságot, "és a szegények azok, akik a legjobban szenvednek" - tette hozzá.
A kormány mozgósítja a hadsereget
A dél-afrikai kormány csütörtökön mozgósította a tartalékos hadsereget. A katonák "álljanak készenlétben a szükséges felszereléssel" - közölte a védelmi minisztérium. Szerdán a kormány bejelentette, hogy a zavargások megfékezésére mintegy 25 000 katonát hívnak be - az eredetileg tervezettnél tízszer többet.
Az exelnök letartóztatása a tüntetések kiindulópontja
A tüntetések Zuma szülőföldjén, KwaZulu-Natal tartományban kezdődtek. Azóta azonban a zavargások az ország más részeire is átterjedtek, különösen Gauteng tartományban, Johannesburggal együtt.
A régóta elnök Zumát június végén ítélte az alkotmánybíróság 15 hónap börtönbüntetésre a bíróság megsértése miatt, amit a múlt héten kezdett meg. Miközben sok dél-afrikai az ország jogállamiságának sikereként ünnepelte a volt államfő bebörtönzését, Zuma támogatói tiltakozásul az utcára vonultak.