- Egy kanadai televízió megszerzett egy "Fehér Könyvet", amit három, az utóbbi 9 hónapot Ukrajnában töltő, magasrangú NATO-tiszt készített az ukrajnai katonai helyzetről.
- Mivel kiképzőtisztekről van szó, arról írnak a dokumentumban, hogy hiába a NATO segítsége, az ukrán parancsnokság még szovjet-típusú vezetés.
- Ez koordinálatlan hadműveletek sorát és ebből kifolyólag rettenetes emberveszteségeket jelent a szerzők szerint.
"A Fehér Könyv könyv": az exkluzív jelentés megkérdőjelezi az Oroszország ellen alkalmazott ukrán taktikát - jelenti a CTVNEWS.
Oroszország ukrajnai inváziója már jócskán a második évébe lépett. Bár az ukrán hadsereg vitéz, bátor és elkötelezett, az ukrán hadsereg Dávid az orosz Góliát haderővel szemben.
Oroszország kiűzéséhez Ukrajnából és a halálos, költséges konfliktus befejezéséhez többre lesz szükség, mint NATO tankok és az ukrán harcosok elszánt szíve - derül ki egy új jelentésből, amelyet kizárólag a CTV National News kapott meg.
Három nyugalmazott NATO-katona, akik az elmúlt kilenc hónapot Ukrajnában töltötték a hadsereg kiképzésével, társszerzőként írták meg az általuk "Fehér Könyvnek" nevezett dokumentumot.
A terjedelmes jelentés felvázolja az ukrán katonai parancsnoki struktúrát, amely időnként zűrzavaros, valamint a katonai kommunikációs rendszer szétesését, amely "ukránok generációinak" elvesztéséhez vezethet, ha nem avatkoznak be a katonai taktikába.
A szerzők közül ketten az amerikai különleges erők egykori magas rangú tagjai. A harmadik, aki a CTV Newsnak névtelensége megőrzése mellett nyilatkozott, a kanadai fegyveres erők egykori őrnagya. Személyazonosságának elrejtése érdekében a CTV News beleegyezett, hogy Matthew néven hivatkozzunk rá.
Egy napsütéses tavaszi napon a biztonságos Torontóból beszélve Matthew őszintén kijelenti: "Ők (az ukrán hadsereg) hatalmas veszteségeket szenvedtek el az ifjabb tisztjeik körében. Ez jól dokumentált". A Fehér Könyv könyvek kiadásával arra is rámutat, hogy "a jobb eredményre, nem az ukrán hadsereg kritizálására törekszünk".
A jelentés azonban megkérdőjelez néhány taktikát, amelyet az ukránok és parancsnoki struktúrájuk alkalmaz az Oroszország elleni harcban.
A Fehér Könyv könyvek több részre vannak bontva.
Az egyik, "A kombinált fegyveres műveletek hiánya" című szakasz az ukrán fegyveres egységek közötti koordináció hiányát emeli ki, ami a jelentés szerint "nagyobb emberélet- és felszerelésveszteségekhez, valamint sikertelen műveletekhez" vezet.
A Fehér Könyv könyvek azt a kritikát is tartalmazzák, hogy időnként a harckocsikat nem a szárazföldi erőkkel együtt használják. Megállapítják, hogy "a katonai segédeszközöket, mint például a harckocsikat, mozgó tüzérségként használják, és nem a gyalogsággal kombinált műveletekben", és "a gyalogság figyeli, ahogy az ellenség manőverezik és lépked a védelmi pozícióik előtt, éppen a hatékony tüzérségi hatótávolságon kívül".
Matthew úgy véli, "ahhoz, hogy ez (az ukrán hadsereg) működjön, az egész parancsnoki láncnak ugyanabból a játékkönyvből kellene olvasnia, és ez nem történik meg".
A Fehér Könyv könyvek szerint Ukrajna katonai parancsnoki filozófiája a kiképzésre vonatkozóan "az örökölt szovjet modellen alapul", és ezt "parancsnokközpontú rendszernek nevezi, amelyben nincs hatáskör-átruházás a kiképzés, a tervezés és különösen a műveletek terén".
Az eredmény: fájdalmasan lassú döntések a frontvonalakon. "Nem tudnak úgy támadni a lehetséges célpontokat, ahogy mi (a NATO-erők) tudnánk" - jegyzi meg Matthew.
David Fraser nyugalmazott NATO-parancsnok és a Kanadai Fegyveres Erők veteránja, David Fraser vezérőrnagy úgy véli, hogy "a civilizációk összecsapása zajlik az ukrán védelmi erőkön belül. Ami azt jelenti, hogy a szovjet korabeli ukrán vezetés most szembekerül a nyugati kiképzésű katonákkal". Fraser hozzáteszi, hogy "most két (katonai) filozófia ütközik össze, miközben háborút vívnak".
A CTV National News a héten Torontóban tartott találkozói során, amelyekkel a Trudeau-kormány további katonai segélyek iránti támogatásért igyekezett lobbizni, a Fehér Könyv könyvekben szereplő állításokról kérdezte az ukrán miniszterelnököt.
"Megvalósítottuk ezt a stratégiát, és most a hadseregünket a NATO-szabványok szerint hozzuk létre" - válaszolta Denisz Smihál miniszterelnök.
Shmyhal elismerte, hogy "az orosz hadsereg szovjet típusú hadsereg, soha nem fog egy kis (ukrán) szovjet hadsereg legyőzni egy nagy (orosz) szovjet hadsereget. Ezt a háborút csak úgy lehet megnyerni, ha Ukrajnában egy erős, szabványosított NATO-hadsereg van".
Matthew egyetért, de nem hiszi, hogy a NATO-szabványokat széles körben gyakorolják a parancsnokok és a gyalogságok. Matthew szerint a Fehér Könyv könyvek nyilvánosságra hozatala, óvakodva az orosz propagandagépezet táplálásától, nem volt egy könnyelműen meghozott döntés.
"Ha jobban tudsz harcolni, akkor gyorsabban véget vethetsz a háborúnak, és ha gyorsabban véget vetsz neki, akkor kevesebb áldozat és kár éri az ukrán nemzetet".
A Fehér Könyv Könyvek szerzői kitartanak amellett, hogy az olyan katonai segélyek, mint a harckocsik és a nehéztüzérség, alapvető eszköznek számítanak. Bár rendszerszintű változás nélkül a háború idővonala és kimenetele kevésbé lesz egyértelmű.