- A beszámolók szerint a helyzet egyre romlik.
- Az alternatív készítmények pedig erősebb mellékhatásokat okoznak, a nőgyógyászati társaság vezetője szerint ettől szenvedve a nők emiatt egyszerűen abbahagyják a rákellenes terápiákat.
Németország-szerte: egyre szűkösebb a rákgyógyszerek kínálata - tudósít az all-in.de német portál.
A rákgyógyszerek ellátási hiánya tovább nőtt.
Tovább szűkült a rákgyógyszerek eddig is szűk keresztmetszete. A rákterápiában a gyógyszerhiányok száma tavaly jelentősen megnőtt. Ezt a Német Hematológiai és Orvosi Onkológiai Társaság (DGHO) jelentette be hétfőn.
"A gyógyszerhiány évek óta fennáll, de jelenleg minden bizonnyal jelentősen fokozódik" - mondta Hermann Einsele, a DGHO ügyvezető elnöke
Az okok sokrétűek - mondta. Vannak problémák a gyártásban és a külföldi ellátási láncoktól való függés miatt, de a kereslet is megnövekedett. Egyedi esetekben felmerül az a probléma, hogy a gyógyszereket gazdasági okokból kivonják a forgalomból.
Tamoxifen és Nab-Paclitaxel
A jelentés szerint különösen a rákterápiában évek óta használt gyógyszerek érintettek. A DGHO szerint ezek például az emlőrák elleni Tamoxifen és a Nab-Paclitaxel, amelyet szintén emlőrák, valamint hasnyálmirigyrák és tüdőrák kezelésére használnak. A rákbetegek számára szánt támogató gyógyszerek, például az antibiotikumok és a húgysavcsökkentők szintén érintettek a kínálathiányban.
Erősebb mellékhatások
Matthias Beckmann, a Német Nőgyógyászati és Szülészeti Társaság képviselője szerint a szűk keresztmetszetek elsősorban a "standard gyógyszereknél" jelentkeznek. Az alternatívák nem mindig azonos minőségűek. Például erősebb mellékhatások jelentkezhetnek.
"A nők egyszerűen abbahagyják a terápiát, ha a mellékhatások túl nagyok." A helyzet az orvosok és a betegek közötti kapcsolatra is kihat. "A betegekkel való bizalmi kapcsolatunkat tartósan megzavarja az ellátási hiány."
Tavaly a Németországban engedélyezett mintegy 200 rákgyógyszer közül körülbelül 10 volt "kritikusan hiányos" - mondta Bernhard Wörmann, a DGHO orvosigazgatója. Az aggodalom az, hogy a nem kompenzált ellátási hiányból végül ellátási hiány lesz. "És éppen ez a borzasztó számunkra, hogy valóban romlik a prognózis."
Az elmúlt években már kialakult egy nyilvántartás az ellátás szűk keresztmetszetéről - mondta. Wörmann felszólított, hogy hosszú távon több gyártóüzemet hozzanak létre Európában. Thomas Seufferlein, a Német Rákellenes Társaság elnökségi tagja szerint különösen az ellenőrzést kell kiterjeszteni. "Valóban szükségünk van egy megelőző korai előrejelző rendszerre és megfelelő lehetőségekre, hogy időben elháríthassuk az esetlegesen felmerülő ellátási hiányt".