- Számos radiológiai, nukleáris medicinás, sugárterápiás és dialízis praxis létét fenyegeti az energiaválság Berlinben.
- Egy két orvosból álló radiológiai rendelő arról számolt be, hogy a korábbi 3800 euró helyett most 18000 eurót fizetnek havonta az áramért.
Sok orvosi rendelő szenved a növekvő költségektől. Az orvosok bejelentették: a különböző szolgáltatásokat hamarosan korlátozni fogják - írja a Berliner Morgenpost.
Az olyan orvosi berendezések, mint az MRI vagy a CT, de a dialízisgépek vagy a sugárkezelő berendezések is áramfalók. A robbanásszerűen emelkedő energiaköltségek miatt az orvosi rendelők most korlátozni akarják működésüket. Számos radiológiai, nukleáris medicinás, sugárterápiás és dialízis praxis létét fenyegeti - közölte csütörtökön a Készenléti Egészségbiztosítási Orvosok Szövetsége (KV).
A KV szakcsoportjai jelenleg vizsgálják a berendezések üzemidejének novembertől történő csökkentésének lehetőségét, hogy elkerüljék a gazdasági kényszerhelyzetbe kerülést. A betegeknek így még tovább kellene várniuk a kezelési időpontokra.
A készülékeket rendszeresen készenléti üzemmódba kell helyezni az áramköltségek megtakarítása érdekében. Az intézkedés "drasztikus" lenne a betegek számára, a KV igazgatósága szerint: "De a politika nem hagy más választást a praxisoknak. A mai napig nincsenek támogatási ajánlatok a járóbeteg-ellátásra, tekintettel a robbanásszerűen emelkedő energiaköltségekre és a magas infláció miatti költségnövekedésre. Mindig csak azt halljuk, hogy a kórházakat támogatni kell, de a praxisok elmaradnak, mint oly sokszor."
A radiológusok valójában az orvosok között a legjobban keresők közé tartoznak. De a KV példát mutatott arra, hogy az áramköltségek hogyan emésztik fel a nyereséget. A praxisonként átlagosan négy orvost foglalkoztató radiológusok 2021 negyedik negyedévében átlagosan bruttó 120 000 eurós díjat kaptak. Ennek 75 százaléka szükséges a szokásos rendelői költségekhez. Ez orvosonként 10 000 eurót jelentett, mielőtt az adókat levonták volna. Mostanra azonban a villamosenergia-költségek átlagosan három-négyszeresére emelkedtek.
Egy két orvosból álló radiológiai rendelő arról számolt be a KV-nak, hogy a korábbi 3800 euró helyett most 18 000 eurót fizetnek havonta az áramért. Ez orvosonként 7100 euróval több havi költséget jelent csak a villamos energiára.
Egy egészségügyi ellátóközpont (MVZ) 2019-ben mintegy 250 000 eurót fizetett az áramért. A létesítmény 2022 végére a villamosenergia-költségek megnégyszereződnek, és elérik az évi egymillió eurót. A berendezések karbantartási költségei is 16 százalékkal emelkedtek a radiológusok jelentése szerint, a KV szerint.
A praxisok évi 60 000 eurós gázköltségről számolnak be a korábbi 9000 euró helyett.
Egy dialízisrendelőnek, amely 24 kezelési helyet biztosít mintegy 100 vesebeteg beteg számára folyamatos működés mellett, szintén meg kell küzdenie a különböző költségnövekedésekkel. A korábbi 9000 euró helyett most évi 60 000 euróba kerül a gáz. Ez a gyakorlat évente 180 000-200 000 kilowattóra villamos energiát fogyaszt. A dialízis praxisra vonatkozó átalánydíjakat 2013 óta nem emelték. A KV szerint a műtét csökkentése nem lehetséges a betegek életének veszélyeztetése nélkül. Ha a költségrobbanás folytatódik, a fizetésképtelenség és a rendelő bezárása fenyeget.
A betegeket már megkérték, hogy a dialízisre való beutalójukra hozzanak magukkal takarókat és meleg zoknikat. Ennek oka, hogy a fűtőberendezéseket már kikapcsolták.