- A görögök az EU segítségét kérik.
A konfliktus patthelyzetnek tűnik: a menekültügyi megállapodásban foglalt kötelezettség ellenére Törökország még mindig nem veszi vissza a görög szigetekről az elutasított menedékkérőket. Görögország ismét cselekvésre szólítja fel az EU-t - tudósít a WELT.
Görögország többször kérte az EU-t, hogy vegye rá Törökországot az elutasított menedékkérők visszafogadására. Jelenleg 1908 olyan migráns tartózkodik a görög szigeteken, akiknek menedékkérelmét elutasították - jelentette be szerdán Notisz Mitarakisz görög migrációs miniszter. A Törökország és az EU között 2016-ban létrejött menekültügyi megállapodás értelmében Törökország köteles visszavenni ezeket az embereket Görögországtól. Ankara azonban 2020 márciusában felfüggesztette a hazatelepítést a korona-járványra való hivatkozással.
Mitarakis bírálta, hogy Törökország 17 hónapja nem hajlandó együttműködni, noha a korona-tesztek már régóta biztosítják a biztonságot a hazatelepítés során. Athén már januárban uniós segítséget kért. Eddig azonban semmi sem történt. Elvárnák, hogy a szomszédos ország teljesítse a Menekültügyi Paktumban vállalt kötelezettségeit - mind az elutasított menedékkérők visszafogadása, mind az illegális határátlépések megakadályozása terén.
Az EU Bizottsága szerdán késő délután megerősítette a levél kézhezvételét. "A Bizottság (...) továbbra is támogat minden olyan erőfeszítést, amely a görög szigetekről Törökországba történő visszatérés folytatására irányul" - mondta egy szóvivő a Deutsche Presse-Agenturnak. A Bizottság tisztában van a Görögország előtt álló kihívásokkal.
A miniszter levelét Margaritis Schinasnak, az Európai Bizottság alelnökének, Ylva Johanssonnak, az EU belügyi biztosának és Fabrice Leggerinek, a Frontex uniós határvédelmi ügynökség vezetőjének küldte el. Jelenleg összesen mintegy 6650 migráns tartózkodik még a görög szigeteken az Égei-tenger keleti részén.