A Pfizer oltóanyagának hatékonysága a Delta-változat ellen "gyengébb", mint azt az egészségügyi tisztviselők remélték - mondta Naftali Bennett miniszterelnök pénteken, miután 858 embernek pozitív lett a koronavírus tesztje - tudósít a Jerusalem Post.
"Nem tudjuk pontosan, hogy a vakcina milyen mértékben segít, de lényegesen kevésbé" - mondta Bennett. A miniszterelnök vezető egészségügyi tisztviselők és miniszterek találkozóját tartotta, hogy megvitassák a vírus kezelésének következő lépéseit az izraeli számok és a Bennett szerint "a Delta mutáció világszerte előretörő ugrása, beleértve az olyan beoltott országokat is, mint Nagy-Britannia, Izrael és az Egyesült Államok" fényében.
Elmondta, hogy "Nagy-Britanniában az elmúlt napokban megugrott a naponta kórházba kerülő gyermekek száma. Ez egy olyan fejlemény, amellyel tisztában vagyunk; racionálisan és felelősen kezeljük". Több mint 5,7 millió izraeli kapott legalább egy oltást a Pfizer vakcinájából, és az ország továbbra is szorgalmazza, hogy az állampolgárok - különösen a tizenévesek - menjenek el az oltásért.
Március óta a legmagasabb számú koronavírusos megbetegedést diagnosztizálták csütörtökön, a tesztek 1,52%-a pozitív - közölte pénteki közleményében az egészségügyi minisztérium.
Miközben a napi megbetegedések számának megugrása folytatódik, a súlyos megbetegedések számának növekedése korlátozott maradt. A fertőzöttek közül 49-en voltak súlyos állapotban, öttel kevesebben, mint egy nappal korábban. Egy héttel korábban, július 10-én 39-en voltak. Áprilisban, amikor a mostani számhoz hasonlóan mintegy 5900 aktív eset volt, több mint 340 beteg volt súlyos állapotban.
A valószínűsíthető magyarázat az, hogy a jelenlegi vírushordozók közül mintegy 2000 iskolás, akiknek a fele teljesen be volt oltva. Mindkét csoportban nagyon valószínűtlen, hogy a betegség súlyos formái alakuljanak ki, bár időnként előfordul. Jelenleg a súlyos állapotú betegek mintegy 60%-a volt beoltva.
"A súlyos beteggé váló esetek százalékos aránya most 1,6%, szemben a 4%-kal a 3. hullám hasonló szakaszában, amikor még nem volt védőoltás" - tweetelte pénteken Eran Segal professzor, a Weizmann Tudományos Intézet számításbiológusa, aki a koronavírus-kabinet tanácsadója. Azt mondta, hogy "az esetek további növekedése esetén sokkal több esetre lesz szükség, mint a 3. hullámban, hogy hasonlóan nagyszámú kritikusan betegszámot érjenek el a kórházakban. Ez jelentősen hozzájárul majd a lakossági szintű immunitáshoz".
A miniszterek több órán át tárgyaltak, és csak röviddel a sábát előtt fejezték be a megbeszélést, és több alapelvben állapodtak meg, amelyek közül az első az otthoni gyorstesztek bevezetése már a jövő héten. Bennett számára a hangsúly a gyorstesztelésen van, amelyet mindenki számára elérhetőnek szeretne látni, hogy a világjárvány idején is folytatódhasson az élet.
A miniszterek megállapodtak továbbá abban, hogy előkészítik a "Happy Badge" bevezetését, amely csak azoknak biztosít belépést esküvőkre és hasonló, 100-nál több vendéget számláló rendezvényekre, akik be vannak oltva, meggyógyultak vagy nemrégiben negatív koronavírus-teszttel rendelkeznek.
A rendszer csak olyan beltéri összejövetelekre vonatkozik, ahol ételt és italt szolgálnak fel, és az emberek ülnek és állnak is. A résztvevők számára nem lesz felső határ, és az embereknek maszkot kell viselniük. Az egészségügyi és a közlekedési minisztérium által vezetett közös csoport fogja megvizsgálni a Ben-Gurion repülőtéren alkalmazott irányelveket. Az illetékes hatóságok pedig a koronavírus árnyékában kezdik meg az előkészületeket a nagy ünnepekre és a tanévnyitóra.
Végül a miniszterek abban is megállapodtak, hogy a kórházak által a koronavírus okozta válság idejére felvett összes alkalmazottat az állami költségvetés elfogadásáig tovább foglalkoztatják. Ez mintegy 600 orvost és 1600 ápolót foglal magában.