Infláció: Németországban is jelentősen emelkedett a benzin, a fűrész- és faáru ára, majd a gabonáé is

Infláció: Németországban is jelentősen emelkedett a benzin, a fűrész- és faáru ára, majd a gabonáé is
  • A németeknél annak ellenére is hiány van faáruból, hogy a fűrészüzemek 80%-kal több fát dolgoztak dolgoztak fel, mint tavaly.
  • A globális kereskedelmben Kína és az Egyesült Államok a kereslet fő hajtóereje, gyakorlatilag mindent megvesznek a kínai és amerikai kereskedők, bármilyen áron.

Az előző év azonos hónapjához képest a benzin, a fa és a gabona ára 10,7 százalékkal emelkedett. Az egyik árfelhajtó tényező a fűtőolaj volt - írja a kreiszeitung.de portál.

A fa az új arany - gondolhatnánk, ha a jelenlegi árakat nézzük. A nagy nemzetközi kereslet miatt a nyersanyagárak jelenleg olyan magasságokba szöknek, amelyeket aligha tartottak lehetségesnek. Az USA és Kína a legnagyobb árnövelő tényező, mivel ők többet fizetnek a fáért. Alsó-Szászországban számos építőanyag-kereskedőnek vannak ellátási problémái és üres polcai.

Ez bizarr. Az alsó-szászországi szakmák megrendelőkönyvei tele vannak, mégis néhányuknak rövidtávú munkára kell jelentkezniük. Az ok: anyaghiány van. Ha az építőanyagok rendelkezésre állnak, akkor sokkal drágábbak, mint amire számítottak. A rögzített árral a vállalkozások dilemmában vannak. Az új árakat ugyanis nem lehet egyszerűen áthárítani a vásárlókra. Egyébként a kérdés az: akarnak-e az ügyfelek többet fizetni? A statisztikusok szerint az idén májusban az új építkezések árai 6,4 százalékkal voltak magasabbak, mint az előző év azonos hónapjában.

A fűrészüzemek nagyfokú kihasználtsága ellenére fahiány van - az árak gyorsan emelkedtek

Egyrészt hiány van fából, bár a fűrészüzemek rekordmennyiségű fát dolgoznak fel. A Német Fűrész- és Faipar Szövetségi Szövetsége szerint tavaly 20 millió köbméter kör- és fűrészárut dolgoztak fel. Ez több mint 80 százalékkal több, mint 2019-ben, és ennek nagy részét a puhafa rönkök teszik ki. A fák ilyen jellegű felhasználása ellenére Németországban fahiány van. Még a gyengébb minőségű lucfenyőre is van kereslet, és az árak megháromszorozódtak. Az elmúlt években a szárazság, a viharkárok vagy a kéregbogárfertőzés miatt megemelkedett a lucfenyő kereslete.

Emellett a fa egyre inkább divatba jön, mint fenntartható építőanyag. Az ácsok pedig már számolnak azzal a ténnyel, hogy a szállítás késhet.

Több mint tíz százalékkal emelkedett a gabona ára

Hasonló képet láthatunk egy ideje a gabona esetében is. A nagykereskedelmi eladási árak 2021 júniusában 10,7 százalékkal emelkedtek 2020 júniusához képest - közölte a szövetségi statisztikai hivatal. Itt is különösen Kína és az USA okozta az árak meredek emelkedését. Az erdőtüzek vagy a viharok miatti rossz termésmennyiségek növelik a keresletet.

Az előző évhez képest különösen erős áremelkedés volt tapasztalható a törmelék és maradékanyagok nagykereskedelmében (77,6 százalékos plusz), valamint az ércek, fémek és fémalapú termékek nagykereskedelmében (plusz 54,2 százalék). A Szövetségi Statisztikai Hivatal szerint a nyers- és fűrészáru (48,4 százalékos növekedés), valamint a gabona, a nyersdohány, a vetőmagok és az állati takarmány (26,9 százalékos növekedés) drágult az előző évhez képest.

Van némi fény az alagút végén. Az olajárak a hét elején kissé csökkentek. Egy hordó (159 liter) északi-tengeri Brent 75,19 dollárba került hétfő reggel. Ez 36 centtel volt kevesebb, mint pénteken. Az amerikai West Texas Intermediate (WTI) hordónkénti ára 34 centtel 74,22 dollárra csökkent.

Egyrészt a nagyhatalmú olajipari szövetség, az OPEC jövőbeli termelési politikájáról szóló vita okozott bizonytalanságot a közelmúltban. Másrészt az olajárakat a koronavírus gyorsan terjedő delta-változata is terhelte.

Július elejéig azonban az olajárak heteken keresztül emelkedtek, egyes esetekben jelentősen. Az emelkedés a korona-oltások előrehaladása és a javuló gazdaság miatt megnövekedett bizalom eredménye volt a piacokon. Az OPEC az év második felében még mindig jelentős keresletnövekedésre számít.

A benzin drágább, mint régóta volt már

A Német Automobil Szövetség (ADAC) adatai szerint hétfőn (július 5-én) a Super E10 napi átlagára 1,54 euró volt literenként, a gázolajé pedig 1,384 euró. Ezzel az árak a 2018 őszi szintre kerültek, és jóval a tavalyi mélypontok fölé, amikor a korona-válság nyomán az olaj- és üzemanyagárak összeomlottak. Még 2020 november elején is több mint 35 centtel olcsóbb volt a benzin és a gázolaj literenkénti ára. Azóta az árak fokozatosan emelkedtek.

A szövetségi hivatal szerint a magas növekedési ütem részben az úgynevezett bázishatásnak köszönhető. 2020 júniusában a korona-válság miatt az árszint nagyon alacsony volt - az emelkedés most ennek megfelelően magas a tavalyi év azonos hónapjához képest.

A nagykereskedelmi árakat a fogyasztói árinfláció mutatójának tekintik, mivel a vállalatok az áremelkedés egy részét áthárítják a vásárlóikra.

Címkék:

Ajánljuk figyelmedbe:

Biznisz 2021-09-19 | 11:06
Vizsgálat indult Ursula von der Leyen ellen, mert megtagadja a Bizottság, hogy kiadják a Pfizer vezérigazgatójával történő SMS-váltásait

Vizsgálat indult Ursula von der Leyen ellen, mert megtagadja a Bizottság, hogy kiadják a Pfizer vezérigazgatójával történő SMS-váltásait

  • Az európai ombudsman felszólította Ursula von der Leyen bizottsági elnököt, adjon magyarázatot arra, hogyan veszítette el a Pfizer vezérigazgatójával a vakcinák beszerzéséről folytatott tárgyalások során váltott szöveges üzeneteit.
  • A titkolózás érthető, a brüsszeli elit a vakcinaszerződésekkel egy több ezer milliárd forintos üzletet hozott tető alá.
Biznisz 2024-07-18 | 11:06
Brüsszel százmillió eurókat pumpál az ukrajnai csirkegyárakba

Brüsszel százmillió eurókat pumpál az ukrajnai csirkegyárakba

  • "Egy kis csoport meggazdagszik a mítoszból, hogy Ukrajna eteti a világot."
  • A legnagyobb ukrajnai mezőgazdasági cégek székhelye adóparadicsomokban található: a Kernel gabonavállalat (2020-ig 507 611 hektáron gazdálkodott) Luxemburgban van bejegyezve.
  • Az Ukrlandfarming (531 306 hektár) és az NCH Capital amerikai befektetési cég (350 400 hektár) valamint az MHP (351 600 hektár) pedig ciprusi bejegyzésű.
  • Ezek a nagy cégek az utóbbi években közel egymilliárd dolláros, kedvezményes fejlesztési hiteleket kaptak európai és nemzetközi (amerikai) fejlesztési bankoktól.
  • A kistermelőket megfenyegetik és földjeik átadására kényszerítik a hatalmasok.
  • Mindez közelebb visz bennünket annak megértéséhez, miért olyan lelkes az ukrajnai háború miatt a nyugati politikai elit.
  • A saját érdekeltségeiket, milliárd dolláros hiteleiket és a profitjukat védik.
  • Még úgy is, hogy a csirkegyárak helyben nitráttal és ammóniával szennyezik a vizet, és helyiek szerint ökológiai katasztrófát idéznek elő.
  • Csak a profit számít: az ukrajnai csirketermelés semmilyen európai antibiotikum-felhasználásnak vagy állatjóléti előírásnak nem felel meg.
Biznisz 2021-09-19 | 10:57
Több száz bérlakást épített volna a fideszes vezetés Óbudán - az új, baloldali polgármester kiherélte a programot

Több száz bérlakást épített volna a fideszes vezetés Óbudán - az új, baloldali polgármester kiherélte a programot

  • Csak a szokásos: a baloldal hazug ígéretekkel verekszi magát hatalomra, majd a hatalomban az ellenkezőjét teszi annak, mint amit a kampányban ígérgetett.
  • Az óbudai baloldal azt ígérte a kampányban, hogy bérlakásokat épít - pont az ellenkezőjét teszik, eladnak szinte minden bérlakást.
  • Ugyanez történt Újpesten is: az ottani fideszes vezetés is előkészített egy bérlakás-építési programot, majd azt a momentumos polgármester gyakorlatilag kiherélte.
  • Óbudán azt is ígérték, megőrzik a kerület ingatlanvagyonát - ehelyett csak júliusban egy másfél milliárdos ingatlaneladási csomagról döntöttek a III. kerületben.
Biznisz 2024-04-11 | 17:08
Görög közbeszerzések, gigantikus csalás: 2,5 milliárd euró uniós pénz 10 görög cégnek

Görög közbeszerzések, gigantikus csalás: 2,5 milliárd euró uniós pénz 10 görög cégnek

  • A múlt héten a rendőrség Olaszországban, Ausztriában, Romániában és Szlovákiában több mint 20 gyanúsítottat tartóztatott le, akik részesei voltak egy 600 millió eurós (234 milliárd forintos) csalás előkészületeinek Olaszországban.
  • A görögországi nyomozás látókörében pedig olyan közbeszerzések állnak, ahol a cégek összejátszhattak, hogy egynél több pályázó egy pályázatban ne legyen.
  • A gyanús szerint a csalás értéke 2,5 milliárd euró (975 milliárd forint).
  • Az országnak összesen 39,95 milliárd euró jár a Helyreállítási Alapból.
  • Egy pályázati kiírás 44 millió eurós keretösszeget tartalmazott egy feladatra.
  • Ugyanez a projekt Írországban hét éve 4,6 millió euróba, Cipruson kilenc éve 4,5 millió euróba, Máltán pedig 1,3 millió euróba került.
Biznisz 2021-09-15 | 11:33
Az újraindítás működik: 7,8 százalékos növekedést vár a Századvég

Az újraindítás működik: 7,8 százalékos növekedést vár a Századvég

  • Baloldali kormányzás alatt sosem volt ekkora növekedés Magyarországon.
Biznisz 2021-09-17 | 19:34
Bajnai, a globális nagytőke és a megszorítások embere a kommunista Jámbor Andrást támogatja

Bajnai, a globális nagytőke és a megszorítások embere a kommunista Jámbor Andrást támogatja

  • Ilyen nincs.
  • Bajnai Gordon, a nagytőke embere Jámbor Andrást, a kriptokommunista Mérce.hu egykori főszerkesztőjét, jelenleg városházi alkalmazottat támogatja az előválasztáson.
  • Köszönöm Bajnai Gordon támogatását az előválasztáson! - írta Jámbor a közösségi oldalán.
Biznisz 2021-07-15 | 20:18
A Pfizerhez hasonlóan a Moderna is adóparadicsomokban parkoltatja a járványon keresett milliárdjait

A Pfizerhez hasonlóan a Moderna is adóparadicsomokban parkoltatja a járványon keresett milliárdjait

  • A felállás a következő: jelentős adófizetői pénzekkel támogatták meg a Moderna vakcinafejlesztését, akik cserébe jelentős áron üzleteltek a dózisokkal.
  • Aztán az ebből keletkező profitok után bőven átlagon alul adóznak és nem is feltétlen ott, ahol zsebre vágták az állami támogatásokat.
  • Becslések szerint a Moderna összesen a bevételei 44 százalékát tudja megtartani az adóparadicsomokba való bejegyzésnek köszönhetően, amely 8 milliárd dollárt teszi ki a cég 2021-re várt 18.4 milliárdos bevételeiből.