FAZ: tovább nő a másodlagos migráció

FAZ: tovább nő a másodlagos migráció
  • A Frankfurter Allgemeine Zeitung részletesen összeszedte, hogy a kontinensen belül is jelentős másodlagos migráció zajlik.
  • A legtöbb migráns továbbra is Németország felé tart.
  • A kérelmezők 58 százaléka nem hivatkozhatott semmilyen üldöztetésre, és általában gazdasági okokból jött át a Földközi-tengeren.
  • A kérelmezők kétharmada férfi, egyharmada nő és tíz százaléka kísérő nélküli kiskorú volt.

A menedékkérők száma 2020-ban a koronavírus-válság miatt csökkent az EU-ban. Folytatódik azonban az a tendencia, hogy a migránsok az általuk választott országban kérnek menedékjogot. Különösen Németországban és Franciaországban - írja a FAZ.

A migránsok 2020-as számának csökkenésével párhuzamosan az Európai Unióban a menedékkérők száma is jelentősen - egyharmadával, 2013 óta a legalacsonyabb szintre - csökkent tavaly. A két adat összefügg, bár korántsem azonosak. Míg az EU határvédelmi ügynöksége, a Frontex 124 000 illegális határátlépésről számolt be, addig az EU menekültügyi ügynöksége (EASO) 485 000 menedékkérelmet regisztrált új, éves jelentésében.

Ez egyrészt azoknak a személyeknek a számát tükrözi, akiket nem regisztráltak valamelyik külső határon. Másrészt a migránsok nem csak az érkezés országában nyújtanak be kérelmet, ahogyan azt az uniós menekültügyi jog előírja, hanem az általuk választott országban is. A legtöbb ember számára azonban ez tavaly ismét Németország és Franciaország volt. Ez a másodlagos migrációs tendencia még a koronavírus körülményei között is folytatódott.

Valójában ez a két ország és Spanyolország adta az összes kérelem kétharmadát. Spanyolország viszont azért nincs az első csoportban, mert közel van Észak-Afrikához. Ott akárcsak 2019-ben, a legtöbb menedékkérő legálisan, repülővel érkezett Venezuelából és Kolumbiából. Általában humanitárius védelemben részesültek.

A fő érkezési országok, Görögország és Olaszország már jócskán lemaradtak a menekültügyi statisztikában a vezető trió mögött; részesedésük mindössze nyolc, illetve alig hat százalék. Ez megmagyarázza, hogy Berlin és Párizs miért utasítja el a migránsok befogadására irányuló olasz felhívásokat. Bár az elmúlt hetekben megnőtt a Lampedusa szigetére irányuló beáramlás, a statisztikák önmagukért beszélnek: Olaszország a legtöbb menedékkérőt északra engedi.

Ez a hatás a világjárvány miatt még fokozódott is, amint azt az úgynevezett másodlagos migrációra vonatkozó adatok is mutatják. Az uniós menekültügyi jogszabályok szerint a tagállamok átadhatják azokat a kérelmezőket, akik egy másik országon keresztül érkeztek, de csak a beutazást követő első hat hónapban. Az ilyen hazatoloncolási kérelmek száma tavaly ugyanolyan meredeken csökkent, mint a menedékkérelmeké összességében. A tényleges visszatérések száma azonban még tovább csökkent, az előző év felére. A felelős országok gyakran egészségügyi korlátozásokra hivatkoztak. Így különösen Németországban maradt a kérelmezők nagyobb hányada.

Az előző évhez hasonlóan a legtöbb kérelmező Szíriából, Afganisztánból, Venezuelából, Kolumbiából és Irakból érkezett.

A szíriaiak és irakiak több mint fele Németországba költözött, csakúgy, mint a törökök, nigériaiak és szomáliaiak legnagyobb csoportja. Figyelemre méltó, hogy az elismerési arányok mennyire eltérőek Európa-szerte. Míg Bulgáriában az afgánoknak csak egy százaléka kapott védelmet, addig Svájcban (amely részt vesz a schengeni térségben) ez az arány 98 százalék volt. A törökök és a venezuelaiak adatai hasonlóan eltérőek voltak. Ez arra ösztönzi a migránsokat, hogy célországot válasszanak. A menekültügyi hatóság azonban joggal mutat rá, hogy Svájc a magas elismerési arány ellenére viszonylag kevés kérelmezőt regisztrált.

Az általános védelmi ráta tendenciája változatlan. A kérelmezőknek csupán 31 százaléka kapott az uniós jog által szabályozott védelmi státuszt, azaz menekültként vagy kiegészítő védelemként való elismerést. További 11 százalékuk a nemzeti rendelkezéseknek megfelelően humanitárius védelmet kapott. Ezzel szemben ez azt is jelenti, hogy a kérelmezők 58 százaléka nem hivatkozhatott semmilyen üldöztetésre, és általában gazdasági okokból jött át a Földközi-tengeren. A kérelmezők kétharmada férfi, egyharmada nő és tíz százaléka kísérő nélküli kiskorú volt.

Az EU menekültügyi ügynöksége 2020-ban az újonnan érkezők több mint 40 százalékát regisztrálta; jelenleg mind az öt földközi-tengeri érkező országnak segítséget nyújt. A munkatársak 18 000 interjút készítettek, a világjárvány miatt egyre gyakrabban videochaten keresztül. A jövőben az ügynökséget még tovább erősítik. A tagállamok tanácsa és az Európai Parlament kedden megállapodott a tíz éve működő ügynökség megbízatásának meghosszabbításáról. A szervezetnek 500 nemzeti tisztviselőből álló állomány áll majd rendelkezésére, akik szükség esetén gyorsan egy ország segítségére tudnak sietni. Ez eddig csak ad hoc jelleggel volt lehetséges.

Címkék:

Ajánljuk figyelmedbe:

Kül 2021-06-21 | 11:40
Ezzel a programmal vág neki a CDU/CSU a német szövetségi választásoknak

Ezzel a programmal vág neki a CDU/CSU a német szövetségi választásoknak

  • A Zeit szedte pontokba, mit tervez a CDU/CSU a választások utáni időkre.
Kül 2022-09-22 | 17:02
Visszatért a migrációs válság, figyelmeztet a német lap

Visszatért a migrációs válság, figyelmeztet a német lap

  • Armin Schuster szászországi belügyminiszter: "A menekültek beáramlásával hamarosan szinte lehetetlen lesz megbirkózni".
  • Tizenkét német szövetségi állam időközben kilépett az újonnan érkezők elosztását célzó rendszerből, mert nincs több helyük a befogadásra.
Kül 2021-06-05 | 19:27
Pride-hónap: ahol valóban üldözik a homoszexualitást, ott a nemzetközi nagyvállalatok nem cserélik a logóikat szivárványosra

Pride-hónap: ahol valóban üldözik a homoszexualitást, ott a nemzetközi nagyvállalatok nem cserélik a logóikat szivárványosra

  • A Pride-hónap miatt a nemzetközi nagyvállalatok elkezdték lecserélni logóikat a közösséig médiában szivárványszínűre.
  • Persze nem mindenhol: azokban az országokban, ahol a homoszexuálisok valódi üldöztetésnek vannak kitéve, ott a nemzetközi multicégek nem cserélnek logót.
Kül 2021-06-27 | 20:50
A napokban Svájcban ítéltek el egy migránst, aki kiskorúak előtt önkielégített rendszeresen

A napokban Svájcban ítéltek el egy migránst, aki kiskorúak előtt önkielégített rendszeresen

  • A közösségi médiában rendszeresen lehet olyan videófelvételekkel találkozni, ahol migránsok játszóterek mellett, vagy az utcán onanizálnak, ha meglátnak egy nőt bikiniben.
  • Most egy rendszeresen, kiskorúak előtt a vonaton maszturbáló migránst ítéltek el Svájcban két év nyolc hónapra, és 5 évre kiutatsították az országból.
Kül 2021-07-14 | 15:03
Kezdődik: az afgán helyzet összeomlása miatt több ezer migráns akar Németországba indulni

Kezdődik: az afgán helyzet összeomlása miatt több ezer migráns akar Németországba indulni

  • A NATO és az Egyesült Államok, ahogyan a német hadsereg is, 2021 szeptember 11-el kivonja csapatait Afganisztánból.
  • Már most arról szólnak a hírek, hogy a Talibán visszaveszi az ország irányítását, a napokban egy, a tálibok által készített videót lehetett látni, ahogyan a tálibok lemészárolják a központi kormány kommandósait.
  • Az országban becslések szerint 3 millió, úgynevezett belső menekült él, a szomszédos Pakisztánban 1,5 millió, Iránban közel 800 ezer, Törökországban pedig 130 ezer.
Kül 2021-09-02 | 16:05
Elképesztő mértékű migráció indult meg Afganisztánból

Elképesztő mértékű migráció indult meg Afganisztánból

  • Tömött libasorban, gyalogosan igyekeznek a legszegényebb afgánok Iránba, hogy onnan Törökországba, majd Európába juthassanak.
  • Ennek az útvonalnak évtizedes hagyománya van arrafelé, nem véletlen, hogy Iránban milliónyi, Törökországban több százezer afgán él jelenleg is.
  • Aki gyalog indul útnak közülük, az a legszegényebb, mert aki meg tudja fizetni az iráni embercsempészeket, azokat autókkal viszik.
Kül 2021-06-05 | 18:05
Föllángolt a német maszk-botrány: az egészségügyi miniszter százmilliós tételben ajándékozta volna fogyatékosoknak és hajléktalanoknak a hasznavehetetlen maszkokat

Föllángolt a német maszk-botrány: az egészségügyi miniszter százmilliós tételben ajándékozta volna fogyatékosoknak és hajléktalanoknak a hasznavehetetlen maszkokat

  • A német szövetségi kormány 2020 márciusában 1,5 milliárd euróért halmozott fel FFP2 maszkokat.
  • Később kiderült, hogy a maszkok gyatra minőségűek voltak.
  • Ennek ellenére százmilliónál is többet szállítottak ki idősotthonokba és idősápolóknak.
  • Most egy belső iratból az derült ki, az egészségügi miniszter úgy szabadult volna meg a rossz maszkoktól, hogy hajléktalanoknak és fogyatékkal élőknek adja azokat.