- Az Egyesült Királyság újabb 24 248 koronavírusos megbetegedést és 15 további halálesetet jelentett - derül ki a legfrissebb napi adatokból.
A koronavírusos megbetegedések száma az elmúlt hónapban drámaian megnőtt, de a halálesetek és a kórházi kezelések száma továbbra is alacsony - tudósít a Sky News.
Az Egyesült Királyság újabb 24 248 coronavírusos megbetegedést és 15 halálesetet jelentett a napi kormányzati adatok szerint.
Szombaton 24 855 megbetegedés és 18 haláleset volt, míg a múlt héten ilyenkor 14 876 eset és 11 haláleset történt.
További 137 389 ember kapta meg az első adag oltóanyagot, és 196 209-en a második oltást. Ez azt jelenti, hogy 45 274 497-en kaptak legalább egy adagot, míg 33 614 952-en teljesen be vannak oltva.
Az Egyesült Királyságban a koronavírussal összefüggő halálesetek száma - a pozitív tesztet követő 28 napon belül - 128 222 fő.
Az esetek száma meredeken emelkedett az elmúlt hónapban, a fertőzőképesebb delta-változat miatt. Június 1-jén a hétnapos átlag 4 147 volt, július 1-jén azonban ennek mintegy hatszorosa, 24 809 volt.
Ami döntő fontosságú, hogy a halálozások száma az elmúlt néhány hónapban nem változott, és sokkal alacsonyabb, mint a januári csúcs, amikor naponta több mint 1200-an haltak meg.
Ez arra mutat rá, hogy a vakcinák nagyrészt megszakították a fertőzések, a kórházi kezelés és a halálesetek közötti kapcsolatot - ami kulcsfontosságú a kormány azon céljának szempontjából, hogy néhány héten belül eltörölje a legtöbb fennmaradó szabályt.
A napi halálozások legutóbbi hétnapos átlaga 17,4, míg július 1-jén 1 905 ember feküdt kórházban COVID-19 vírussal. Ez több mint kétszerese a június 1-jén kezelt 927 főnek, de töredéke a január közepi állapotnak, amikor közel 40 000-en feküdtek kórházban, és félő volt, hogy az rgészségügy túlterhelt lesz.
Egy miniszter vasárnap a Sky Newsnak nyilatkozva azt mondta, hogy az arcmaszkok a korlátozások előre láthatólag július 19-i megszűnésével személyes választás kérdései lesznek.
Robert Jenrick lakásügyi miniszter azt mondta, hogy az oltási program sikere azt jelenti, hogy a kormány "el tudja gondolkodni azon, hogyan térhetünk vissza a lehető legnagyobb mértékben a normalitáshoz".
Szerinte az adatok jelenleg "nagyon pozitívnak tűnnek", közvetlenül azelőtt, hogy a miniszterelnök végleges döntést hozna arról, hogy sor kerül-e az angliai ütemterv negyedik lépésére.
Az arcmaszkokkal kapcsolatban Jenrick úr azt mondta: "Most egy olyan időszakba lépünk át, amikor nem lesznek jogi korlátozások - az állam nem fogja megmondani, hogy ki, mit tegyen -, de bizonyos fokú személyes felelősséget és ítélőképességet gyakorolhatunk majd. Így különböző emberek különböző következtetésekre juthatnak majd például az olyan dolgokkal kapcsolatban, mint a maszkok viselése."