A lépés célja, hogy szembeszálljon olyan országokkal, mint Lengyelország és Málta, ahol korlátozzák a nők jogait - írja a POLITCO.
Az Európai Parlament csütörtökön könnyedén elfogadott egy megosztó állásfoglalást, amely kimondja, hogy az abortuszhoz való biztonságos hozzáférés emberi jog - ezzel próbál szembeszállni olyan országokkal, mint Lengyelország és Málta, ahol korlátozzák a nők jogait.
Az állásfoglalás felszólítja az uniós országokat, hogy ismerjék el, hogy a fogamzásgátláshoz, a termékenységi kezeléshez, a szülészeti ellátáshoz és az abortuszhoz való hozzáférés bármilyen akadályozása "az emberi jogok megsértését jelenti". Felszólítja az országokat, hogy "ítéljenek el minden olyan kísérletet, amely az e szolgáltatásokhoz való hozzáférést korlátozza".
Az intézkedést 378 képviselő szavazata mellett és 255 ellenében fogadták el.
A szöveg - amelyet Predrag Fred Matić horvát szocialista EP-képviselő fogalmazott meg - kritikával illeti az úgynevezett "lelkiismereti záradékot" is, amely lehetővé teszi az orvosok számára, hogy megtagadják az abortuszhoz való hozzáférést, ha nem hisznek benne. Az abortuszok "vallási vagy lelkiismereti okokból történő megtagadása" - áll a szövegben - "veszélyezteti a nők életét és jogait".
Az intézkedés - amelyet a Parlament Nőjogi és Esélyegyenlőségi Bizottsága májusban elsöprő többséggel támogatott - elsősorban olyan országokat céloz, mint Lengyelország és Málta, amelyek tiltják vagy korlátozzák az abortuszhoz való hozzáférést. Emellett olyan kormányokat is elmarasztal, amelyek a koronavírus-járvány idején korlátozták vagy visszavonták a reproduktív szolgáltatásokat.
''Ez a szavazás új korszakot jelent az Európai Unióban, és az első valódi ellenállást egy olyan regresszív menetrenddel szemben, amely évek óta lábbal tiporja a nők jogait Európában'' - mondta Matić egy nyilatkozatban.
Bár az állásfoglalás nem kötelező érvényű, és fő üzenete konszenzuson alapul, a szöveg heves kritikát váltott ki a konzervatív európai parlamenti képviselők egy csoportja részéről, akiket az abortuszellenes kampányt folytató életvédő szervezetek támogattak.
A jobbközép Európai Néppárt és az Európai Konzervatívok és Reformerek két alternatív szöveget is felajánlottak Matić szövegéhez képest. Mindkét változat szerint az abortuszt és a reproduktív szolgáltatásokat nem az EU-nak, hanem az egyes országoknak kellene meghagyni.
A Matić-határozat felháborodása túlmutatott az Európai Parlamenten. Lengyelországban az Ordo Iuris, egy fundamentalista szervezet petíciót adott ki "Állítsuk meg a Matić-jelentést" címmel.
Csütörtökön a néppárti frakció EP-képviselőinek túlnyomó többsége, köztük a frakció vezetője, Manfred Weber is a szöveg ellen szavazott a Parlament által közzétett szavazási lista szerint.
"Az abortusz nem emberi jog" - mondta Rosa Estaràs Ferragut, a néppárti spanyol EP-képviselő a szavazást megelőző plenáris vitában. "Lehetne törvényes jog, ezt néhány tagállamban el is fogadják, de nem emberi jog".
Hozzátette: "Nem lehet ideologizálni egy emberi jogot, ez nem demokrácia, és nem ezt szeretném látni Európában".