- A 1,5 milliárd eurós, javarészt használhatatlan, silány minőségű FFP2-maszkbeszerzés után újabb egészségügyi botrány formálódik Németországban.
- Eszerint több kórház is valótlan intenzíves ágyadatot adatokat közölt az egészségügyi minisztériummal, hogy az fizessen kárpótlást az érintett kórházaknak.
- Ezen a héten a német média arról is cikkezett, hogy a kiszervezett teszt-központokból sokkal több tesztet jelentettek le, és fizettettek így ki a kormánnyal, mint amennyit valójában elvégeztek.
- Volt olyan város, ahonnan egy napra 2000-nél is több teszt elvégzését jelentették, miközben a valós szám 200 alatt volt.
- A kormány pedig fizette a gyorstesztek fix árát, a sokszor alvilági alakok és arab klánok által üzemeltettett teszt-központoknak.
A szövetségi számvevőszék szerint néhány kórház kevesebb intenzív ágyat jelentett, mint amennyi ténylegesen rendelkezésre állt. A cél nyilvánvalóan az volt, hogy kártérítést kapjanak. Ez azért is robbanásveszélyes, mert messzemenő korona-intézkedések igazolására használták - írja a WELT és a BILD.
A maszkok egyértelműen túl drágák voltak, a gyógyszertárak nagyon sokat kereshettek. Eddig ez jól ismert sztori. A 29. oldalon azonban van egy rendkívül robbanásveszélyes vád, amely nem csak a pénzről szól, hanem a világjárványkezelés értelméről és céljáról.
A Szövetségi Számvevőszék új jelentése, amelyet szerdán mutattak be a Bundestag költségvetési bizottsága előtt, pontosan azt sugallja, hogy a klinikák csaltak az intenzíves ágyakkal, és a jelentés masszívan kétségbe vonja az intenzív osztályok kihasználtságának megbízhatóságát - azt a számot, amely alapján Németország többször is zárlat alá került.
Ennek megfelelően az RKI (német közegészségügyi intézet) már idén január 11-én kifejezte "a gyanút, hogy a kórházak egyes esetekben kevesebb intenzív ellátási helyet jelentettek, mint amennyi ténylegesen rendelkezésre állt". A levelet Jens Spahn (41, CDU) szövetségi egészségügyi minisztériumának (BMG) juttatták el.
Azzal, hogy a kórházak tudatosan kevesebb szabad intenzív terápiás ágyat jelentettek be, elérték a "kompenzációs kifizetések megítéléséhez szükséges 25 százalék alatti szabad, működőképes intenzív terápiás férőhelyek arányát" - állítja a Szövetségi Ellenőrzési Hivatal. Más szóval, a kórházak azt jelentették a DIVI intenzív ellátási szövetségnek, hogy kevesebb szabad intenzív ágyuk van, hogy kompenzációs kifizetéseket kapjanak az államtól. A DIVI közzétette a napi ágykihasználtsági mutatókat, amelyeket egész Németországban vizsgáltak.
Merthogy 2020 novembere óta a kórházak csak a kompenzációt kapják meg, és csak akkor, ha egy körzetben az intenzív osztályok kihasználtsága meghaladja a kapacitás 75 százalékát (és a régióban az előfordulási arány 50 felett van) - más szóval, a bejelentett kihasználtság rendkívül magas.
Merkel is az intenzív ágyak kihasználtságát emlegette a zárlat miatt
A szövetségi kormány a DIVI intenzív terápiás egyesület által közölt adatokra alapozta a bezárásokra vonatkozó döntéseit. Több mint egy éven át ezek a számok szolgáltak a szövetségi kormány indoklásául arra, hogy egyre több és több kapcsolattartási tilalmat és kijárási tilalmat vezessen be, és hogy hónapokra bezárja az iskolákat.
Angela Merkel (66, CDU) kancellár még április 16-án is a "szövetségi vészféket" hirdette a Bundestagban, mondván: "Az intenzív osztályos orvosok egyik segélykiáltást küldik a másik után".
Most azonban már világos: az RKI már akkor "számos e-mailből és telefonhívásból" tudta, hogy a kórházak hamis adatokat közöltek a valódi intenzív ágykihasználtságukról. A kórházaknak nyújtott kompenzációs kifizetések háttere: a kórházak nem közvetlenül kapják a kifizetéseket, azokat a szövetségi kormány osztja szét az államon keresztül, majd a régióknak. A kedvezményezettek listájára azonban csak azok a kórházak kerülnek fel, amelyek rászorulónak minősítették magukat - tehát volt indítékuk arra, hogy rászorultabbnak mutassák magukat, mint amilyen a Corona-helyzet valójában volt.
A Számvevőszék szerint az RKI már 2021 elején javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a kórházaknak fizetendő kompenzációs kifizetések ne függjenek a továbbiakban a DIVI intenzív ellátási nyilvántartásban szereplő adatoktól.
Azonban az egészségügyi minisztérium hallgatott az intenzív osztályok esetleges téves riasztásáról. Spahn "nem tájékoztatta sem az e terület ellenőrzésére létrehozott tanácsadó testületet", sem a szövetségi államokat "ezekről a tényekről".