Januártól májusig az EU-ba érkező illegális migránsok száma elérte a 42 700-at, ami "körülbelül egyharmaddal magasabb, mint egy évvel ezelőtt" - áll a Frontex, az EU határőrizeti szerve által az uniós belügyminiszterek számára készített belső feljegyzésben, amelyet a Politico megszerzett.
Tavaly a koronavírus-járvány alatt alacsony volt az illegális határátlépések száma. Az idei növekedés "elsősorban a közép-mediterrán, a nyugat-afrikai és a nyugat-balkáni útvonalon jelentősen megnövekedett számoknak köszönhető" - áll a Frontex feljegyzésében.
Ahogy a jelentés ismerteti, a közép-mediterrán útvonalon (ami Észak-Afrikából a Földközi-tengeren át vezet Európa partjaihoz) a 2020-as, pandémiával erősen terhelt évhez képest idén mintegy duplájára emelkedett a fenti időszakban az irreguláris határátkelők száma: 14 700-an próbáltak meg ezen az útvonalon keresztül Európába jutni.
A második legnagyobb migrációs útvonal jelenleg a nyugat-balkáni (ami Görögországon keresztül vezet az EU belsőbb tagállamai felé): ott idén január-május között 13 300 fő irreguláris határátlépőt regisztráltak, ami 85 százalékpontos növekedést jelent a tavalyi adatokhoz képest.
A spanyol autonóm közösséghez, a Kanári-szigetekre irányuló migráció is drasztikusan megnőtt az egy évvel ezelőttihez képest: oda eddig 4700-an igyekeztek elérni irregulárisan, ami 90 százalékpontos növekedést jelent a tavalyi adatokhoz képest.
Ugyanakkor a korábban a migrációs hullám egyik fő útvonala, a kelet-mediterráni (ahol Törökországon keresztül igyekeznek az érkezők Görögország felé) még a tavalyi pandémiás évhez képest is jócskán kevesebb irreguláris migránssal kell megbirkózzon: idén január-májusban a 2020-as adatokhoz képest a felére, 5400-ra esett vissza az ezen az útvonalon érkezők száma.
A Frontex jelentése szerint ennek egyszerű oka van: a török határőrök rendesen végzik a munkájukat. A Frontex egyébként a jelentését a tagállami belügyminiszterek keddi tanácskozására készítette, akik ez alapján fogják megvitatni az Európára újfent nagyobb számban irányuló migrációval kapcsolatos kérdéseket. A Politico – diplomata-hírforrásokra hivatkozva – azt állítja, az olasz miniszterelnök Mario Draghi uniós csúcsot is összehozna a témáról még júniusban.