- A Tarlós István vezette Főváros döntött korábban az M3-as metró felújításáról, az akkori városvezetés rendelte meg a projektet, és határozta meg annak műszaki tartalmát is
- A munkálatok el is kezdődtek még Tarlós idején.
- Ennek köszönhetően a Belvárosban a Semmelweis Klinikák, a Corvin-negyed, a Kálvin tér, a Ferenciek tere, az Arany János utca és a Nyugati pályaudvar megállókban idehaza egyedülálló, ferdeliftes akadálymentesítés is a felújítás része lett.
- Így a mozgáskorlátozott személyek teljesen önállóan használhatják majd az M3 metró belvárosi szakaszát.
A fővárosi metrófelújítás során a SWIETELSKY Építő Kft. egészen különleges módszerrel oldja meg azt, hogy a mozgólépcsők lejtaknáján keresztül akadálymentesen elérhető legyen számos állomás - írja a Magyar Építők.
A Nagyvárad tér és a Lehel tér közötti középső szakaszon találhatóak a legmélyebben futó alagútszakaszok és állomások (közvetlenül a pesti Belváros alatt).
Így itt az akadálymentesítés kérdése és annak megoldása egészen különleges megoldást igényelt, mert ezen a szakaszon a rendszerváltás előtt átadott metró fúrásakor, építésekor a kor szokásainak megfelelően nem számoltak akadálymentesítéssel. Mert hasonlóan a többi állomáshoz, most itt is orvosolják a helyzetet, minden állomás akadálymentesen lesz elérhető a mozgáskorlátozott személyek számára is.
A Belvárosban a metró vonala nemcsak mélyen fut, hanem több helyen a felszíni közutakat sem követi (így például az Arany János utcánál sem a Bajcsy-Zsilinszky út alatt halad egy szakaszon, hanem épületek alatt).
E miatt, és a talajszerkezet adottságai miatt a metró legbelső szakaszán csak a Deák téren lehetetett liftaknát építeni.
Hat állomáson ezért egészen különleges megoldással érik el az akadálymentesítést, miután a BKV Zrt. és a BME felmérte a külföldön alkalmazott példákat és a hazai mérnökök megoldási javaslatait.
Végül számos kreatív megoldás után skandináv minta alapján döntöttek a ferdepályás felvonók mellett, és az egyik leghangsúlyosabb szempont az volt, hogy ezek használatára ugyanúgy képes egy mozgáskorlátozott személy, mint bárki más. Így a Semmelweis Klinikák, a Corvin-negyed, a Kálvin tér, a Ferenciek tere, az Arany János utca és a Nyugati pályaudvar megállói Magyarországon eddig nem látott ferdeliftekkel gazdagodik a metró a mozgólépcsők lejtaknájában.
(Magyar Építők)