Újabb baloldali hisztéria lepleződött le: a nyugati világ telis-tele van Fudan-együttműködésekkel

  • A magyar baloldal egyként prüszköl a kínai Fudan egyetem miatt.
  • A kormányt azzal vádolják, Kína gyarmatává teszi Magyarországot.
  • A világ legjobb egyetemeinek rangsorában a Fudan a 34. helyen áll.
  • Összehasonlításul: Top500 közé csak a Semmelweiss Egyetem és az SZTE szokott bekerülni idehaza.
  • A Mandiner összegyűjtötte: számtalan nyugati Campus áll partnerségben a kínai Fudannal.

Öt német és huszonnégy skandináv egyetemmel működik együtt a kínai Fudan Egyetem, melynek Amerikában és szerte a világon vannak kihelyezett tagozatai.

Folyamatosan támadja az ellenzék a kínai Fudan Egyetem Budapesten létrejövő intézményét. Az ellenzék elsősorban – mint a minap Dobrev Klára megjegyezte a Telexnek adott píárinterjújában – azt hangoztatja, hogy nem akarja, hogy az ország "kínai gyarmat" legyen.

A Fudan a kritikák szerint egyszerűen a kínai terjeszkedés és a kommunista ideológia egyeteme. Nos, az igazság az, hogy ma sajnálatos módon a nyugati világ egyetemeinek társadalomtudományi karai azok, amelyek a legnagyobb hévvel terjesztik a marxizmust; viszont feltehető, hogy a Fudanra jellemző műszaki, üzleti, természet- és orvostudományi képzésekben kissé nehezebben tud érvényesülni a kommunista ideológia.

A Fudant egyébként nem a kommunista időszakban, hanem majd’ fél évszázaddal előtte, 1905-ben, még a császári Kínában alapították, nem sokkal az utolsó dinasztia 1912-es bukása előtt. És a Fudannak nem Magyarországra érkezik először a nyugati világban, az egyetem már régen kiépítette kiterjedt kapcsolati hálóját Európa és Amerika felé.

A Fudan tagja az Universitas 21 csoportnak, az együttműködésben 27 kutatóegyetem vesz részt, amelyek közös diákcsere-programot és kutatási projekteket tartanak fenn, szorosabb az együttműködésük ezeken a területeken. Az Universitas 21-nek többek közt tagja három amerikai egyetem (University of California, University of Connecticut, University of Maryland); négy brit egyetem (University of Birmingham, University of Edinburgh, University of Glasgow, University of Nottingham); Svájcból a Zürichi Egyetem, a svéd Lund Egyetem, a holland Amszterdami Egyetem, az ír Universtiy College of Dublin, a kanadai McMaster University, a belga Leuven-i Katolikus Egyetem, és három ausztrál egyetem is (University of Melbourne, University of New South Wales, University of Queensland).

A Fudan Németországban

Németországban öt egyetemmel működik együtt a Fudan: a frankfurti Goethe-Universitättel, a berlini Freie Universitättel, a kölni Universität zu Kölnnel, a tübingeni Eberhard Karls Universitättel, és végül a Universität Konstanz-cal. Ausztriában a Salzburgi Üzleti Főiskola (SMBS) a Fudan partnerintézménye, ahol az MBA-képzésen belül van cserediák-program. A Fudan–Goethe-együttműködés kétféle cserediák-programból és egy közös négyhetes nyári egyetemből áll. A négyhetes programban benne van Köln is. Ennek témái: kínai társadalom és politika (Chinese Society and Politics), kínai történelem és kultúra (Chinese History and Culture), kínai üzlet és gazdaság (Chinese Business and Economy), kínai nyelv (Chinese Language). Ez a kínai „soft power” példája. A berlini Freién az együttműködés az Erasmus+ Worldwide programra szorítkozik. Tübingenben közös Fudan-Tübingen Science Fair program zajlik 2021-től évente, váltakozó helyszínen. Konstanz esetében 2005 óta közös Közösségi Szemináriumot tart a két egyetem különböző jogi szaktémákban, váltakozó helyszínen.

A Fudan jelen van skandináviában

A Fudan 1995-ben hozta létre Sanghajban az Északi Központot (Nordic Centre), ami azóta 24 skandináv egyetemmel működik együtt, öt dánnal, hat finnel, egy izlandival, hat norvéggal és hat svéddel. A tagegyetemek kérhetnek személyre szabott kurzusokat Sanghajban, illetve küldhetnek 3-3 diákot két nyári kurzusra (Business and Innovation in China, Chinese Politics and Society); emellett fizetnek kutatói helyeket Sanghajban a skandináv oktatóknak. A sanghaji campuson pedig lehet „északi tanulmányokat” (Nordic Studies) hallgatni, amit minden évben másik skandináv egyetem tart. 

1996-ban a Fudan menedzsmentiskolája megalapította Norvégiában az üzleti menedzsment iskoláját, melyet Európa második legnagyobb üzleti főiskolájával, a BI Norwegian Business Schoollal közösen működtetnek, és amelyet Gro Harlem Brundtland akkori norvég kormányfő avatott fel ünnepélyesen. Itt is közös MBA-kurzust tart a két egyetem.

A Koppenhágai Egyetemen 2013 óta működik a Fudannal közös Kína-tanulmányok Központja (Fudan-European Centre for China Studies). Ez a központ rendezi a NEWDAY, azaz Nansen East-West Dialogue Academy(Nansen Kelet-Nyugat Párbeszéd Akadémia) nyári egyetemet a norvégiai Lillehammerben.

A Fudan az USA-ban is magas szintű kapcsolatokat ápol a helyi egyetemekkel

Az Egyesült Államokban a Fudannak a Yale Egyetemmel is állandó kapcsolata van, New Yorkban pedig 2008-ban létrehozta a Fudan Egyetem Oktatási Fejlődési Alapítványt (University Education Development Foundation). a Fudan sanghaji campusán működik a Yale-Fudan Kulturális Szociológia Kutatási Központ (Yale-Fudan Center for Research in Cultural Sociology), cserébe folyamatosan érkeznek kínai vendéprofesszorok a Yale-re. 2002-ben jött létre az együttműködés az amerikai St. Louis-i Washington Egyetem Olin Üzleti Iskolája és a Fudan üzleti menedzsment iskolája között, s jött létre egy közös üzleti MBA-program Kínában.

A Kaliforniai Egyetem San Diego-i alegyetemének campusán 2012 óta működik a két egyetem közös Kortárs Kína Központja (Fudan-UC Center on Contemporary China). 2011-ban a Fudan csatlakozott a klímakutatással foglalkozó a 2000-ben alapított, brit Tyndall Centre-hálózathoz, melynek négy brit egyetem is tagja (University of East Anglia, Cardiff University, University of Manchester, Newcastle University). És végül a Gyűrűk Urából mesés tájairól ismert Új-Zéland sem maradhat ki: a University of Aucklanden van a Fudannal közös Óceániai Kína-tanulmányok Központja (Fudan-Auckland Center for China Studies in Oceania).

A globalizált világ szintén globális felsőoktatási és tudományos együttműködése tehát láthatóan kiterjed a kínai egyetemekre és köztük a Fudanra is – miért is lenne ez másként? Mindezek fényében érdemes véleményt formálni a Fudan magyarországi terveiről is.

(Mandiner nyomán.)

Címkék:

Ajánljuk figyelmedbe:

Bel 2022-05-11 | 17:50
A rendőrség szerint manipulál és hazudik az ellenzéki média

A rendőrség szerint manipulál és hazudik az ellenzéki média

  • A rendőrség ismételten visszautasítja azokat az időről-időre előrángatott, bizonyíték nélküli, manipulatív állításokat, amelyek most egy külföldi sajtóorgánumban jelentek meg.
Bel 2021-08-11 | 11:12
A delta vírusmutáns terjedése a még be nem oltottakat veszélyezteti a leginkább

A delta vírusmutáns terjedése a még be nem oltottakat veszélyezteti a leginkább

  • Európában elsőként Magyarország tette lehetővé a koronavírus elleni harmadik védőoltás felvételét.
Bel 2021-08-31 | 16:53
A zuglói Fidesz elnöke: a "mindig bátor" Hadházy amiatt függesztette fel a zugló antikorrupciós vizsgálódást, mert a szocialista Tóth megüzente, hogy "mindenki múltjában lehetnek sötét foltok"

A zuglói Fidesz elnöke: a "mindig bátor" Hadházy amiatt függesztette fel a zugló antikorrupciós vizsgálódást, mert a szocialista Tóth megüzente, hogy "mindenki múltjában lehetnek sötét foltok"

  • Borbély Ádám adott interjút a Mandinernek.
  • A helyi csoportelnök azt mondta a lapnak, Hadházyt elásni vitték a baloldal pártjai Zuglóba.
  • Borbély Ádám utalt arra, hogy Hadházy gyorsan elcsendesedett, amikor Tóth Csaba a múltjában található sötét foltokkal fenyegette meg.
  • A Zuglói Fidesz elnöke azt is elmondta, a helyi Fidesz nem támogatott egy telekértékesítést, míg Hadházy zuglói momentumos szövetségesei igen.
Bel 2021-11-08 | 07:54
23 migránst csempésző MigránsTaxira csaptak le a rendőrök

23 migránst csempésző MigránsTaxira csaptak le a rendőrök

  • Embercsempészés gyanúja miatt indul eljárás egy szerb sofőr ellen, a 23 migránst visszakísérik a biztonsági határzárhoz.
Bel 2022-03-24 | 13:44
Gulyás Gergely: se katonákat, se fegyvereket nem küldünk Ukrajnába

Gulyás Gergely: se katonákat, se fegyvereket nem küldünk Ukrajnába

  • A magyar kormány álláspontja világos: se katonát, se fegyvert nem küld az ország Ukrajnába.
  • Ezzel a magyar kormány határozott nemet mond a baloldal, azaz Márki-Zay Péter, Fekete-Győr András, Cseh Katalin, Berg Dániel, Juhász Ferenc, Rónai Sándor, Iványi Gábor és Potocskáné Kőrösi Anita követelésére.
Bel 2022-02-23 | 17:56
Orbán Viktor: Magyarországnak a fegyveres konfliktusból ki kell maradnia!

Orbán Viktor: Magyarországnak a fegyveres konfliktusból ki kell maradnia!

  • A miniszterelnök azt is mondta: "szó sem lehet azoknak a baloldali javaslatoknak az elfogadásáról, amelyek szerint fegyvereket és katonákat akarnak küldeni Ukrajnába."
Bel 2022-05-04 | 14:08
MigránsTaxi: 21 határsértőt próbáltak csempészni

MigránsTaxi: 21 határsértőt próbáltak csempészni

  • Az M1-es autópálya 73-as kilométerszelvényében állítottak meg egy szlovák honosságú járművet 2022. május 4-én 11 óra 40 perc körül.
  • A járművet egy 34 éves szlovák nő vezette, mellette egy 44 éves szintén szlovák férfi volt.
  • A két embercsempészen kívül 17 fő magát pakisztáni, 3 fő indiai, 1 fő pedig magát afgán állampolgárnak valló férfi utazott, akik nem tudták igazolni az országban való jogszerű tartózkodásukat.
  • A járőrök az embercsempészeket elfogták és az illegális migránsokkal együtt a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányságra előállítják.
  • A szlovák állampolgárokkal szemben a nyomozók embercsempészés bűntett elkövetésének gyanúja miatt eljárást indítanak.
Bel 2022-01-20 | 18:34
Tordai: Rá lehet engedni a világpiaci árakat a lakosságra

Tordai: Rá lehet engedni a világpiaci árakat a lakosságra

  • A sztálinista kullancspárt verőlegénye is ugyanazt a követ fújja, mint Márki-Zay és Gyurcsány.