Nesze neked szankciók: 21%-kal nőtt az orosz LNG-import az európai piacokon

Nesze neked szankciók: 21%-kal nőtt az orosz LNG-import az európai piacokon
  • Soha annyi orosz LNG-t nem importált még Németország, mint idén.
  • Jelenleg azonban a német import Belgium importsatisztikája mellett szerepel.
  • A teljes európai LNG-import 13%-a az oroszoktól érkezik, és az arány erőteljesen növekszik. 
  • 2021-ről 2022-re 21%-kal nőtt az orosz eredetű LNG-import.
  • Ebben az évben az európai országok által importált LNG értéke nagyságrendileg 27 milliárd euró tesz ki, ez 12 ezer milliárd forint.

Németország továbbra is orosz LNG-t vásárol: az orosz cseppfolyósított földgáz továbbra is eljut a német fogyasztókhoz. Ez a Világgazdasági Intézet (IfW) megállapítása. A 23/24-es télen a gázellátás nehézségekbe ütközhet - figyelmeztet a ZDF.

A német kormány korábban kijelentette, hogy nélkülözni akarja az orosz gázt. Valójában viszont továbbra is folyik cseppfolyósított földgáz Oroszországból Németországba. Ez az IfW számításainak eredménye.

Az Oroszországból származó cseppfolyósított földgázt (LNG, folyékony földgáz) szállítóhajókkal hozzák Belgiumba. "Feltételezzük, hogy a Belgiumból származó LNG-importot közvetlenül Németországba továbbítják" - mondta Stefan Kooths, a Kieli Világgazdasági Intézet (IfW) alelnöke.

Az európai importstatisztikákban ez a gáz Belgiumhoz van rendelve, de de facto ezek a szállítások Németországba érkeznek. Ez jelenleg valamivel kevesebb mint ötmilliárd köbmétert tesz ki évente. Ez a teljes németországi gázfogyasztás 5-6 százaléka - mondta Kooths.

Az orosz LNG-import olyan magasan, mint még soha

A Handelsblatt beszámolója szerint az Oroszországból származó európai LNG-behozatal minden idők legmagasabb szintjét érte el. 2021-hez képest az EU az Egyesült Királysággal együtt ötödével több cseppfolyósított földgázt vásárolt Oroszországtól, mint az ukrajnai háború kitörése előtt.

Az ICIS, az energiára szakosodott adatszolgáltató cég szerint az európai LNG-import 13 százaléka jelenleg Oroszországból származik. A fő fogyasztók Franciaország, Hollandia és Belgium. A Handelsblatt szerint idén eddig mintegy 27 milliárd euró áramolhatott az EU-tagállamokból és az Egyesült Királyságból Moszkvába orosz LNG-ért.

Kritikus lesz a gázellátás 2023/24 telén

Ami a gázellátást illeti, a Kieli Nemzetközi Gazdaságtani Intézet kutatása szerint ezen a télen nem várható gázhiány. Ennek ellenére viszonylag szűkös lesz az ellátás, mondja Stefan Kooths. A gázhiány elkerülése érdekében összesen 20 százalékos megtakarítást kellene elérnünk - fogalmaz.

A 2023/24-es télre vonatkozóan az IfW még kritikusabbnak látja a helyzetet. A gáztárolókat valószínűleg nem lehet majd újra teljesen feltölteni. Ez az időjárástól is függ. Ha az időjárás normális lesz, akkor nem lesznek tele, de ha jövőre ismét melegebb lesz a szokásosnál, akkor igen. De többet csak jövő szeptemberben fogunk tudni.

Kína tovább növelheti a gázkeresletet

Kooths szerint az LNG további és jövőbeli szállítása bizonyos kockázatot jelent, mert az Kínától is függ, mert az ország jelenleg a korlátozó Covid-politika felszámolásának kezdetén van. Ez azt jelenti, hogy Kína "gazdaságilag ismét erősebben beindulhat".

Ez a világpiacon a gáz iránti nagyobb kereslettel jár együtt, ami természetesen hatással van az árra. Sok megfigyelő ezért aggódik, hogy az LNG-beszerzés jövőre sem lesz könnyebb.

Szakértő: a német energiapolitika jelenleg nem túl célorientált

Kooths hiányosságokat lát a német energiapolitikában. "Amit jelenleg nagyon kis mértékben teszünk, ha egyáltalán teszünk, az a tengerentúli világnak való jelzés: további LNG-kapacitásokba történő beruházásokat tervezünk. Majd aztán hosszabb időn át vásárlunk." - mondja Stefan Kooths, a Világgazdasági Intézet alelnöke (IfW).

Németország eddig nem teremtett olyan keretfeltételeket, amelyek ezt ösztönöznék.

Koskovics Zoltán, az Alapjogokért Központ geopolitikai elemzője álságos érvelésnek tartja, hogy az orosz gáz importőrei pénzzel támogatták volna az orosz inváziót.

Most akkor leválik-e Németország az orosz gázról, vagy sem?

Koskovics Zoltán: 2021-ben Németország földgázimportjának több, mint fele Oroszországból érkezett, míg az EU egésze 40 százalékban függött orosz beszállítóktól. A most napvilágot látott információ az LNG szállítások növekedéséről azokat a szakértői várakozásokat igazolja, melyek tavasszal arra figyelmeztettek, hogy Európa egésze - de különösen Németország - nem lesz képes lemondani az orosz energiáról.

A szankciós politika köré szőtt, ideológiai szempontból túlfűtött kommunikáció viszont azt eredményezi, hogy Berlinnek kiskapukat kell keresnie annak érdekében, hogy a kíváncsi szemek elől elrejtve fenn tudja tartani az együttműködést a Gazprommal. A jó hír azonban az, hogy a német vezetés nem hitte el saját üzeneteit, és hajlandó meghajolni a valóság szorító kényszere előtt. Ellenkező esetben az idei tél katasztrofális lett volna a német gazdaságra – és áttételesen az egész Unióra – nézve.


Az orosz gáz csak csővezetéken érkezve véráztatta gáz, tankereken behajózva azonban nincsen vele probléma?

Koskovics ZoltánA legnagyobb különbség a kétfajta földgáz között az, hogy az LNG jóval drágább, mint a vezetékeken érkező. A földgáz egyébként sem egy morális kategória, nem tud „demokratikus” lenni, vagy „autoriter”. Tud viszont drága vagy megfizethető lenni. Rendelkezésre állhat nagy mennyiségben, vagy lehet szűkös.

Az Európát jelenleg sújtó energiaválság közepette a pragmatikus válságkezelésre kell a hangsúlyt helyezni, nem az ideológiai vitákra. Toleranciából, liberalizmusból és befogadásból még senkinek sem sikerült áramot termelnie.

Ha Európa ilyen sok LNG-t vesz az oroszoktól, akkor miért vádolnak másokat azzal, hogy finanszírozzák az oroszok háborúját?

Koskovics Zoltán: Eleve álságos érvelés volt az, hogy az orosz földgáz importőrei pénzzel támogatták volna az orosz inváziót. Egyrészt, azt a Kreml az orosz büdzséből finanszírozza, melynek számos más – távolról sem jelentéktelen – bevételi forrása is van. Másrészt, miért pont az orosz fosszilis energia importőrei finanszírozzák a háborút? Az orosz alumínium vagy urán nyugati vásárlói miért nem bűnösek ebben?

A szankciós politika fenntartása persze megköveteli a hasonló kommunikációt, hiszen, ha a közvélemény a Nyugaton ráébredne, hogy az oroszokra kivetett "büntetőintézkedések" sokkal többet ártanak az európai családoknak és vállalkozásoknak, mint Vlagyimir Putyin pénztárcájának, akkor követelné azok ésszerű módosítását.

Címkék:

Ajánljuk figyelmedbe:

Biznisz 2023-09-04 | 14:04
Cseberből-vederbe: a szankciók ellenére az EU az orosz LNG rekordimportőre

Cseberből-vederbe: a szankciók ellenére az EU az orosz LNG rekordimportőre

  • Belgium és Spanyolország a világ második és harmadik legnagyobb orosz LNG-importőre 2023-ban.
  • Akkor ki is finanszírozza Putyin háborús hadigépezetét?
  • Merthogy Magyarországot rendszeresen ezzel vádolják az ukránok és a Nyugat.
Biznisz 2021-07-08 | 14:05
A BENNFENTES megmutatja, mely telkek, lakások és ingatlanok eladásáról dönthet ma az óbudai baloldal

A BENNFENTES megmutatja, mely telkek, lakások és ingatlanok eladásáról dönthet ma az óbudai baloldal

  • Az alábbi ingatlanok értékesítési pályázatairól dönt ma az óbudai baloldal a kerület Tulajdonosi bizottságában.
  • Értékes telkek, lakások, és nem lakóingatlanok is szerepelnek a listában.
  • Csak telkeket 800 millió forintért kíván értékesíteni a DK-s Óbuda.
  • Lakásokat 380 milliós áron kívánnak dobra verni.
  • Nem lakáscélú ingatlanok esetében pedig 166 millió forintos értékben árulja ingatlanait a baloldali kerület.
  • Ez összesen 1,346 milliárd forint, egyetlen napon, és ez az összeg nem tartalmazza az értékes siófoki telek, valamint a Flórián tér 3. alatti, 1 000 négyzetméteres üzlethelyiség tervezett értékesítési összegét.
  • Vajon mire kellhet a DK-s Kiss László polgármesternek ennyire sok pénz?
Biznisz 2021-05-19 | 10:30
Akkor ennyit az új hidegháborús izmozásról: Biden zöld utat adhat a Németországot Oroszországgal összekötő Északi Áramlat 2 vezetéknek

Akkor ennyit az új hidegháborús izmozásról: Biden zöld utat adhat a Németországot Oroszországgal összekötő Északi Áramlat 2 vezetéknek

  • A harcias hidegháborús retorika ellenére Joe Biden a sajtóhírek szerint áldását adja a Németországot Oroszországgal közvetlenül összekötő Északi Áramlat 2 megépítésére.
Biznisz 2021-05-19 | 07:55
Kína megtiltja a pénzügyi intézményeknek és a fizetési szolgáltatóknak a kriptovaluta-üzletág használatát

Kína megtiltja a pénzügyi intézményeknek és a fizetési szolgáltatóknak a kriptovaluta-üzletág használatát

  • Elon Musk szórakozása mellett az ázsiai nagyhatalom is szorongatja a digitális pénzt.
  • Az április 14-i 64 895,22 dolláros éves csúcshoz képest mostanra 40%-kal csökkent a Bitcoin értéke.
  • Egyetlen hét alatt a teljes kapitalizáció közel negyede, 700 milliárd dollár tűnt el a kriptopiacról.
Biznisz 2021-05-09 | 18:12

Végleg vége az Astra Zenecának az EU-ban

  • Mostantól szinte minden a Pfizeré: korábban bejelentették, hogy 1,8 milliárd oltóanyagot rendel a Bizottság 2022-2023-ban, adagonként 20,5 euróért.
  • 2019 végén és 2020 júniusáig a Pfizer még 12,5 eurós áron szállított Európába.
  • Az Astra Zeneca vakcinájának európai elhiteltelenítése a trombózis-problematikák médiabeli tálalásával kezdődött.
  • Most a Bizottság EU belső piaci biztosa jelentette be: június után nem kívánnak szerződést hosszabbítani a gyártóval.
Biznisz 2021-11-16 | 19:47
A korábban Juhász Pétert pénzelő Bojár Gábor Márki-Zaynak is fizet

A korábban Juhász Pétert pénzelő Bojár Gábor Márki-Zaynak is fizet

  • A baloldali oligarchák megtalálták maguknak az ellenzék miniszterelnök-jelöltjét, és fizetnek.
  • Bige László baloldali vörösbáró és Bojár Gábor is fizeti Márki-Zay Pétert.
  • Így megy ez a baloldalon: a baloldal oligarchái politikusokat vesznek maguknak.