- Az infláció minden eddiginél magasabb, a vásárlóerő a mélyponton, az energia drágább, mint valaha: a német kiskereskedelmi ágazatban pánik tört ki.
- Idén 16 000 üzletet fenyeget a bezárás, és a "negatív tendencia valószínűleg jövőre is folytatódik".
- A kereskedők a helyzetet "egyszerűen egzisztenciális fenyegetésnek" tartják, és a szövetségi kormányt hívják segítségül.
A "robbanásszerűen emelkedő energiaköltségek" nyilvánvalóan egyre több kiskereskedő számára lehetetlenné teszik a költségek kitermelését. A helyzet "egyszerűen a létüket fenyegeti" - írja a német kiskereskedelmi szövetség (Handelsverband Deutschland, HDE) Robert Habeck (Zöldek) szövetségi gazdasági miniszternek címzett levelében - tudósít a Spiegel.
Idén 16 000 üzletet fenyeget a bezárás, és a "negatív tendencia valószínűleg jövőre is folytatódik". Az ok: a kiskereskedelmi energiaárak az év eleje óta átlagosan 147 százalékkal emelkedtek. Jelenleg a forgalom csaknem három százalékát teszik ki, és a szövetség várakozásai szerint 2023-ra elérik majdnem az öt százalékot.
Josef Sanktjohanser, a HDE elnöke és Stefan Genth ügyvezető igazgató szerint a kiskereskedelmi forgalom nyeresége nem éri el ezt a szintet: a ruházati üzletágban a forgalom 2,1 százalékának, a cipőiparban pedig mínusz 1,2 százalékának megfelelő üzemi nyereséggel jelenleg "a jövedelmezőség határán dolgoznak". Még az élelmiszer-kiskereskedelemben is csak a forgalom két-négy százaléka az elérhető hozam.
Sok vállalat így "mínuszban végzi". Az emelkedő energiaköltségek áthárítása a fogyasztókra aligha megvalósítható "a magánháztartások vásárlóerejének drámai csökkenése miatt". Az inflációs ráta az országban szeptemberben tíz százalék volt.
A kereskedelmi szövetség most azt követeli, hogy Habeck hozzon intézkedéseket a "romboló terheléscsúcsok" ellen: az "energiaellátás maximális bővítését", az áramárak ideiglenes korlátozását, valamint az áramadónak az uniós minimumra való csökkentését és biztosítson "hatékony támogatást".