- Márki-Zay listás mandátumán nem tudnak megegyezni az ellenzéki pártok.
- A vita annyira elmérgesedett, hogy a Párbeszéd és az MSZP el se ment a legutolsó egyeztetésre, és az üzenetekre sem válaszoltak.
Egyetlen mandátumon és MZP parlamenti státuszán huzakodnak az ellenzéki pártok. Vasárnap eredménytelenül zárult a hat ellenzéki párt vezetőinek – most már a miniszterelnök-jelölt, Márki-Zay Péter delegáltjaival kiegészült – tárgyalása az ellenzéki listaállításról. A következő körös tárgyalásra az MSZP és a Párbeszéd el se ment – tudta meg az atv.hu több ellenzéki pártból.
A keddi egyeztetésre, melynek házigazdája a Momentum volt, azért volt szükség, mert miközben a roma politikusok Márki-Zay Péter által sürgetett befutó helyre kerülésében történt előrelépés (ironikus módon a cigányellenes hadjárattal nagyra nőtt Jobbik volt az első párt, amely Márki-Zay nyomásának engedve befutó helyre tett egy roma politikust listáján), az MSZP és a Párbeszéd listás mandátumainak számában nem sikerült megegyezniük a pártoknak.
A listaállításról szóló tárgyalások egyik utolsó, nyitott kérdése az MSZP, illetve a Párbeszéd leendő listás helyeinek száma, pontosabban azoknak a Momentum helyeihez viszonyított aránya. Az MSZP ugyanis egymaga szeretne annyi listás befutó helyet, amennyi a Momentumnak van, míg a DK, Jobbik, Momentum és LMP közös javaslata összesen kíván annyi befutó helyet juttatni az MSZP-nek és a P-nek, mint amennyije a Momentumnak lesz.
Január végén az MSZP-ből azt hallottuk, hogy nem várható kenyértörés az ügyben; a Momentum 8 helyéhez képest az MSZP most már csak hét listás befutó helyet szeretne, és ha a P esetében kettővel számolunk, akkor összesen egy mandátumról folyik a vita. "Meg fogunk egyezni" – értékelte befolyásos szocialista forrásunk a fejleményeket.
Ehhez képest viszont a keddi, Momentumnál tartott egyeztetésen az MSZP és a P nem vett részt, és több, az eseményen részt vett pártból úgy tudjuk, hogy nem reagáltak a többi pártból érkezett üzenetekre sem. Az MSZP-ből származó információink szerint a távolmaradás oka egyrészt Karácsony Gergely síelése volt, másrészt az, hogy a vasárnapi, eredménytelen tárgyaláshoz képest nem változott a helyzet annyit, hogy az indokolta volna az újabb fordulót.
A két vitás kérdés, ami egyik oldalon az MSZP és a P, a másik oldalon a DK, Jobbik, Momentum és LMP közötti feszültséget okozza:
- az MSZP és a Párbeszéd, illetve a Momentum egymáshoz viszonyított befutó listás helyeinek száma
- az a tény, hogy a Párbeszéd korábban befogadó nyilatkozatot adott Márki-Zay Péternek. A P azt szeretné, ha a miniszterelnök-jelölt nem számítana bele a kvótájukba, a DK-Jobbik-Momentum-LMP négyes viszont azt, ha beleszámítana.
Bár szombaton kezdődik az egyéni jelöltekkel kapcsolatos aláírásgyűjtés, a listaállításra az ellenzéknek még van ideje: az országos listákat február 26-án délutánig kell leadni a Nemzeti Választási Bizottságnál.