- Hódmezővásárhelyen a Jovány Busz Kft. tulajdonosa, id. Jovány Gyula, egy, a VOLÁN-t váltó buszos tender előkészítésében vett részt, mint a koncepció kialakítója.
- Majd mint vállalkozó, meg is nyerte azt.
- Ez az összeférhetetlenség iskolapéldája.
- Összeférhetetlenség? Korrupció? Ugyan. Tiszta kezek.
Márki-Zay Péter, a baloldali ellenzék miniszterelnök-jelöltje ifj. Jovány Gyulát úgy említette, mint aki az eseményre érkező kampánybuszt is vezette - írja a hvg.
Ő édesapja buszos cégénél, a Jovány Busz Kft.-nél dolgozik, amely 2020 decemberében elnyerte a hódmezővásárhelyi városi tömegközlekedés üzemeltetését 96 millió forintért, a városvezetés szerint a korábbiaknál lényegesen olcsóbban.
A BENNFENTES összerendezte az információmorzsákat a Jovány Busz Kft-ről és id. valamint ifjabbik Jovány Gyuláról.
Ugyanis az a buszos cég szállítja Márki-Zay Pétert kampánykörútján, mely közbeszerzést nyert Hódmezővásárhelyen: a közbeszerzést megalapozó koncepció kidolgozója az az idősebbik Jovány Gyula volt, aki későb a közbeszerzési tendert is elnyerte. Ifjabbik Jovány pedig a miniszterelnök-jelöt sofőrje, és egyébként édesapja buszos cégénél dolgozik.
A jelek szerint finoman fogalmazva is felesleges luxusnak tűnő szolgáltatásért - nagyon alacsony a kihasználtsága - az önkormányzat évi 96 millió forintot fizet a Jovány Busz Kft.-nek.
Korábban kiderült, hogy az a csoda történt meg, hogy az nyerte a vásárhelyi buszközlekedés üzemeltetését, aki elkészítette a koncepciót.
Márki-Zay Péter polgármester ugyanis a tavalyi év utolsó hónapjában hirdette ki veszélyhelyzeti döntését: ez alapján az önkormányzat nevében a Jovány Busz Kft.-vel, Jovány Gyula cégével kötött szerződést a vásárhelyi helyi tömegközlekedés üzemeltetésére, melyet az előző hónapokban éppen Jovány Gyula "gondolt újra".
Míg a Volánbusz modern, korszerű, EURO 6-os környezetvédelmi besorolású buszokkal szállítja az utasokat, addig a Jovány Busz Kft. óránkénti menetrendje négy EURO 4-es, egy EURO 3-as és egy EURO 2-es busszal szennyezi a vásárhelyi levegőt. Ezeket a régi, elavult, korszerűtlen dízeljárműveket a nyugat-európai városokból már évekkel ezelőtt kitiltották, s a Greenpeace környezetvédelmi szervezet javaslatára Budapest is hasonlóra készül.
Az EURO 4-es, 3-as, 2-es buszoknak az EURO 5-ös, 6-os buszokhoz képest nagyságrendekkel magasabb a károsanyag-kibocsátásuk (szén-monoxid, nitrogén-oxid, nitrogén-dioxid, szállópor stb.), vagyis durván szennyezik a környezetet, a levegőt.
Miután Jovány Gyula előkészítette a vásárhelyi buszközlekedés átalakítását, majd cégével meg is nyerte a város tenderét, a visszasegítés sem maradt el: Márki-Zay Békés megyei állomására Hódmezővásárhelyről is szállították a híveket, akik, egy a polgármester fotóival feldíszített Jovány Busz-járattal érkeztek meg Orosházára.
A történet azért is roppant érdekes volt, mert a Márki-Zay vezette vásárhelyi önkormányzat éppen két nappal ezelőtt, a csütörtöki közgyűlésen döntött arról, hogy meghosszabbítja a július 15-én lejáró személyszállítási közszolgáltatási határozatot: ez alapján a Jovány Busz Kft. szerződése immár 2022. március 31-ig lesz hatályos a várossal.
A polgármester a 2020 év utolsó hónapjában hirdette ki veszélyhelyzeti döntését, s ez alapján az önkormányzat nevében a Jovány Busz Kft.-vel, Jovány Gyula cégével kötött szerződést a vásárhelyi helyi tömegközlekedés üzemeltetésére, melyet az előző hónapokban éppen Jovány Gyula "gondolt újra".
Az erősen mutyiszagú manőver kapcsán Márki-Zay visszautasította a korrupciós vádakat, mondván: Jovány adta a legjobb ajánlatot [a saját maga által kidolgozott koncepcióra - a szerk.], a város pedig a korábbiakhoz képest pénzt takarít meg a buszközlekedésen.
A Jovány-járatok márciusban indultak meg, majd három nap után a kormányhivatal három hónapra felfüggesztette a cég működését, mert megfelelő engedélyekkel nem rendelkező buszokkal végeztek személyszállítást, így június 5-éig állniuk kellett a cég járműveinek. A Jovány-buszok egyébként azóta is gyakorlatilag üresen köröznek a városban, ráadásul a Volánbusz Zrt. is tovább szolgáltat a 45 ezres településen, mert álláspontja szerint a 2018-as korábbi tender alapján élő és hatályos szerződéssel rendelkezik.
Miközben gyakorlatilag több a busz, mint az utas, a város időzített bombán ül: a Volánbusz ugyanis bírósági úton kívánja érvényesíteni a Vásárhellyel szembeni követelését, a polgármester ismertetése alapján 100-200 millió forintra rúg az állami társaság követelése, amit a város nem akar kifizetni.
Az biztos, hogy Jovány Gyulának megérte kidolgozni a vásárhelyi új buszos közlekedés koncepcióját, majd meg is nyernie a tendert: a nyilvános cégadatbázisokat böngészve kiderül: hasít a Jovány Busz Kft., amely a 2020-as üzleti évben 2017-hez képest megduplázta nettó árbevételét (33,3 millió forintra), és 16 millió forint nyereséget is termelt.