- A Mondat kft.-nek Vanyarcon lett fióktelepe.
- Ez is hátrányos helyzetű térség, ahol magasabb intenzitású támogatás nyerhető el.
Ismét Nógrád megyében, egy kis faluban bukkantak rá a Cseh Katalin momentumos EP-képviselőhöz köthető cégháló egyik vállalkozásának legújabb telephelyére. A Mondat Kft.-nek Vanyarcon lett fióktelepe, amely szintén hátrányos helyzetű térség, ahol magasabb intenzitású uniós támogatás nyerhető.
Ez a cég bukkant fel a Cseh Katalin-botrány szécsényi szálában is, ott, ahol a cégháló tagjai másfél milliárdot nyertek, a beígért fejlesztésnek viszont semmi nyoma.
A Cseh Katalin momentumos EP-képviselőhöz köthető cégháló egyik vállalkozásának újabb telephelyére bukkant a Pesti TV a Nógrád megyei Vanyarc nevű kis falu utolsó épületében, az erdő szélén, egy üvegesüzemben. Ugyanarról a cégről, a Mondat Kft.-ről van szó, mint amelyiknek a neve a szövevényes ügy szécsényi szálában is felbukkan.
A szintén Nógrád megyei Szécsényben semmi sem valósult meg abból, amit a Cseh Katalin momentumos EP-képviselőhöz kapcsolódó céghálóba tartozó cégek ígértek.
A Royal Press és az Uniotech együtt 1,5 milliárd forintot nyert el 2016 és 2018 között 3D-s holografikus nyomdatechnológiához kapcsolódó kutatás-fejlesztésre és kapacitásbővítésre, ebből 976 milliót már felvettek előlegként.
A céghálóhoz tartozó másik vállalkozás, a Mondat Kft. pedig szintén szécsényi telephellyel 148 millió forintot nyert, amiből eddig 99 milliót vettek fel.
A cégek által fióktelepként igénybe vett Rákóczi utca 125. alatti épületben jelenleg turkáló működik, az ígért fejlesztéseknek semmi nyomuk, bár a projekt megvalósításának határideje október elején lejár. Az épület az Unilever Kft. tulajdona volt, amikor a Cseh Katalinhoz köthető cégek a nyomdaprojektre pályáztak, és telephelyként csak bérelték, de a kulcsát sem kérték el.
Serfőzőné Fábián Erzsébet, korábbi polgármester már 2019-ben mindenre kiterjedő vizsgálatot szorgalmazott, szerinte ugyanis a Mondat Kft. és a Royal Press Kft. bűncselekménygyanús körülmények között juthatott 1,5 milliárd forintnyi támogatáshoz, kihasználva azt, hogy Szécsény kiemelten kedvezőtlen adottságú településnek számít.
Filkor Lajos fideszes önkormányzati képviselő a Pesti TV-nek azt mondta: biztosak benne, hogy a Szécsényre ígért projektből a településen semmi sem történt, ott semmilyen kutatás-fejlesztés, gyártás nem zajlott. Amikor ezt firtatni kezdték, a vállalkozók állítása szerint még meg is fenyegették őket, és közölték, amúgy is elköltöztek a szintén Nógrád megyei Szirákra.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Cseh Katalinék érdekeltségébe tartozó céghálózat tagjai többször vándoroltatták a vállalkozásokat különböző telephelyekre, elsősorban Vácon és Szirákon. Szécsényhez hasonlóan ezek a térségek gazdaságilag fejletlennek minősülnek, ezért itt sokkal nagyobb eséllyel lehet uniós támogatásokat nyerni.
Az uniós pénzeket megcsapoló céghálózat ügyében Budai Gyula fideszes országgyűlési képviselő feljelentést tett ismeretlen tettes ellen, a NAV Bűnügyi Főigazgatósága azóta el is indította a nyomozást. Az Európai Csalás Elleni Hivatal, az OLAF is megindította a vizsgálatot az uniós pénzeket is érintő zűrös ügyek miatt, miután Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő a testülethez fordult.