- A lélegeztetőgépek 6,3 milliárd eurós beszerzési költségén felül eddig 320 millió eurós "járulékos költség" keletkezett, amely tovább növekedhet a jogviták miatt.
- FFP2-maszkokból is túlrendelték magukat.
- És a kiszervezett koronatesztekkel is csaltak alvilági körök.
A kaotikus folyamatok során a Szövetségi Számvevőszék kifogásolja, hogy az Egészségügyi Minisztérium túl sok védőfelszerelést rendelt. A jelentés szerint a költségek milliárdos nagyságrendűek - és tovább emelkedhetnek. A hatóság tagadja a vádakat - tudósít a WELT.
Egy médiajelentés szerint a szövetségi számvevőszék a korona-védőmaszkok beszerzése során kaotikus eljárásokkal vádolta Jens Spahn (CDU) szövetségi egészségügyi miniszter tárcáját. A szövetségi egészségügyi minisztérium túl sok maszkot szerzett be egy rendezetlen folyamat során, és ennek során hatalmas költségeket vállalt - idézte a Der Spiegel szerda este a pénzügyi ellenőrök ellenőrzési jelentését. A WELT korábban már beszámolt arról, hogy a szövetségi számvevőszék többek között a maszkok túlzottan drága elszámolása miatt bírálta Spahnt.
A minisztérium egyik munkacsoportjának beszerzései oda vezettek, hogy az összes beszerzett maszk mennyisége, összesen 5,8 milliárd darab, még az egészségügyi minisztérium által "irreleváns feltételezések alapján kiszámított 4,7 milliárd védőmaszk éves szükségletét is meghaladta, méghozzá 23 százalékkal" - áll a jelentésben.
Csak az FFP2 maszkok esetében Spahn minisztériuma "a számított minimális szükséglet tizenháromszorosát" és "a szövetségi államoknak és az orvosok szövetségeinek szállított mennyiség nyolcszorosát" szerezte be - bírálta a bonni hatóság a minisztériumot Spiegel szerint.
A lélegeztetőgépek 6,3 milliárd eurós beszerzési költségén felül eddig 320 millió eurós "járulékos költség" keletkezett, amely tovább növekedhet a jogviták és a beszerzett és lejárt szavatosságú áruk esetleges ártalmatlanítási költségei miatt - idézte a lap a jelentést. A jelentés szerint a Szövetségi Számvevőszék elismeréssel adózik az Egészségügyi Minisztériumnak azért, mert a világjárvány csúcsán a maszkok beszerzése nagyon nehéz feladat volt. Az "ilyen mértékű túlbeszerzés" azonban "elkerülhető" volt - állapítják meg.
A jelentés szerint Spahn minisztériuma többek között azzal védekezett, hogy a tárca óriási nyomás alatt állt a koronavírus elleni védőfelszerelések beszerzése során.