Az Európai Bíróság elmarasztalta Németországot, mert évek óta számos városban jelentősen túllépik a nitrogén-oxid határértékeit. A luxembourgi legfelsőbb uniós bírák úgy döntöttek, hogy Németország megsértette az uniós jogot. A határértékeket 2010 és 2016 között 26 városban "szisztematikusan és folyamatosan" túllépték - mondták ki ítéletük indoklásában, tudósít a ZEIT.
Az Európai Uinó Bizottsága ragaszkodott ahhoz, hogy a határértékeket be kell tartani - és 2018-ban az Európai Bíróság elé vitte Németországot. Brüsszel úgy vélte, hogy a német kormány nem tett eleget a légszennyezés csökkentése érdekében. A bíróság követte a keresetet, mondván, hogy Németország megszegte az EU tiszta levegő-irányelvből eredő kötelezettségeit. A jelentés szerint "nem hoztak megfelelő intézkedéseket" az NO2-határértékek 2010 utáni betartása érdekében.
A nitrogén-dioxid (NO2) főként a motorokban, kemencékben történő égetés során keletkezik szén, olaj, gáz, fa és hulladék égetésekor. Többek között az asztmások is szenvedhetnek tőle. A törvények előírják, hogy a kültéri levegőben lévő érték éves átlagban nem haladhatja meg a 40 mikrogrammot köbméterenként.
2017-ben azonban 66 német városban meghaladta a határértéket az NO2 szintje a levegőben - ami szakértők szerint nagyrészt a dízelautóknak köszönhető. Létezik egy 200 mikrogrammos egyórás határérték is, amelyet évente legfeljebb 18 alkalommal lehet túllépni.
A Deutsche Umwelthilfe (Német Környezetvédelmi Segély) számos városban perelt a határértékek betartásáért, és ennek eredményeként a bíróságok sok helyen elrendelték az új kibocsátási normáknak nem megfelelő dízelüzemű járművek vezetési tilalmát bizonyos utakon.
E megközelítés ellenzői azt állították, hogy a nitrogén-dioxid határértékek betarthatatlanul alacsonyak, kritizálták a mérési módszert, vagy rámutattak, hogy mennyire korlátozza a dízelüzemű járművek vezetőinek szabadságát, ha bizonyos utakat nem használhatnak. Még a kisajátítás is szóba került a viták során, mivel a dízelautók emiatt veszítettek értékükből.
A döntés miatt a dízelüzemű gépjárművezetők új korlátozásokkal szembesülhetnek. A helyzet azonban 2016 óta megváltozott: amint arra a szövetségi közlekedési minisztérium rámutatott, számos jármű, köztük autóbuszok is, már elektromos meghajtásúak. Csak Berlinben már jóval több mint száz e-busz közlekedik. Emellett a dízelüzemű járművek flottája is megújul, gazdaságosabbá és tisztábbá válik. A Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség szerint 2020-ban már csak hat német mérőállomáson fordult elő határérték-túllépés: Münchenben (54 mikrogramm/köbméter), Ludwigsburgban (47), Limburgban (44), Stuttgartban (43), Darmstadtban (42) és Hamburgban (41). Ez azonban nem játszott szerepet a luxemburgi ítéletben.