Dunja Mijatovic, az Európa Tanács emberi jogi biztosa szerdán felszólította Görögországot, hogy "vessen véget" a migránsok visszafordításának a Törökországgal közös szárazföldi és tengeri határainál; ezt a gyakorlatot a görög hatóságok ismét tagadták.
A biztos szerdán három görög miniszternek - Michalis Chrysochoidis, az állampolgárok védelméért felelős miniszter, Notis Mitarachi, a migrációs és menekültügyi miniszter, valamint Giannis Plakiotakis, a kereskedelmi haditengerészetért felelős miniszter számára - küldött levelében felszólította Görögországot, hogy biztosítsa "a független és hatékony vizsgálatok lefolytatását a (migránsok) visszatoloncolásával és a biztonsági erők tagjai általi rossz bánásmód miatti valamennyi állítással kapcsolatban.".
A három megkérdezett miniszter ismét tagadta, hogy Görögország állítólag visszatoloncolná a migránsokat, annak ellenére, hogy a média és a nem kormányzati szervezetek már számos dokumentált visszejelzést tettek közzé. Ehelyett ragaszkodtak a görög hatóságok "rendíthetetlen humanitárius elkötelezettségéhez, amely 2015 óta több ezer migráns életét mentette meg". "Ez egy olyan tény, amelyet nem lehet sem megvitatni, sem figyelmen kívül hagyni" - hangsúlyozták a miniszterek a biztosnak adott közös válaszukban.
Dunja Mijatovic azonban azt mondta, hogy "mélységesen aggódik" a "gyorsított visszaküldésekre vonatkozó hiteles állítások száma miatt". "Ezek a gyakorlatok, amelyekről már évek óta széles körben beszámoltak és dokumentáltak, megakadályozzák, hogy a határra visszaküldött, egyéni azonosító nélkül [migránsok] (...) védelmet kérjenek" - mondta. "Ráadásul az a mód, ahogyan ezeket a műveleteket a jelentések szerint végrehajtják, egyértelműen összeegyeztethetetlen Görögország emberi jogi kötelezettségeivel" - teszi hozzá. "Ilyen esetekben a tagállamok nem tudják ellenőrizni", hogy a migránsokat nem küldik-e vissza Törökországba, "megsértve ezzel például az emberi jogok európai egyezményének 3. cikkét és az ENSZ menekültügyi egyezményét, amely tiltja a visszaküldéseket".
Az Európa Tanács szerint biztosítani kell a migránsok szabad mozgását a táborokban
A három görög miniszter szerint "a görög hatóságok által a tengeri határainkon hozott intézkedések teljes mértékben megfelelnek az ország nemzetközi kötelezettségeinek". Több médium és nem kormányzati szervezet szerint a görög területen vagy görög vizeken tartózkodó migránsokat arra kényszerítették, hogy visszatérjenek a szomszédos Törökországba, mielőtt Görögországban menedékkérelmet nyújthattak volna be. Az Európai Határőrizeti Ügynökséget, a Frontexet is megvádolták azzal, hogy részt vesz ezekben a gyakorlatokban, de annak főnöke márciusban megvédte szervezetét az európai parlamenti képviselők előtt, mondván, hogy nincs "bizonyíték" az ilyen jellegű részvételre.
A biztos arra is sürgette Görögországot, hogy "vizsgálja felül a területén a jövőbeni migránstáborok zárt jellegét", és biztosítsa "a táborok lakóinak szabad mozgását", mert a fogva tartás "nagyon káros a (migránsok) mentális egészségére, különösen a gyermekekére". Válaszukban Chrysochoidis úr, Mitarachi úr és Plakiotakis úr kijelentik, hogy "a lakosok szabad mozgása" a táboron belül és kívül "megmarad", a tábor egyetlen "korlátozás alá eső" területe szerintük a Törökországba visszatoloncolt migránsok fogadóterülete lesz.
"A görög kormány nem alkalmazza a menekültekre vonatkozó, őket a szabad mozgásban akadályozó politikát az égei-tengeri szigeteken. A menedékkérők szabad mozgásának egyetlen korlátozása a szigeteken zajló eljárások során a 2016-os EU-török nyilatkozat végrehajtásához kapcsolódik" - írják, hangsúlyozva azonban, hogy "az égei-tengeri szigetek nem szolgálhatnak többé túlzsúfolt pufferzónaként".
(Le Figaro nyomán.)