- Németországban egyre jobban csípi a vezetők szemét, hogy az Egyesült Államok csillagászati áron értékesíti az orosz gázt kiváltó LNG-t az országnak.
- Új német energetikai ellenfél? - teszi fel a kérdést az ntv.
"Az USA profitál az ukrajnai háborúból, mert Németországnak földgázt kell vásárolnia az Egyesült Államoktól. Ez jelentősen károsíthatja gazdaságunkat" - mondja Klaus Ernst baloldali politikus az ntv podcastjában. Simone Menne gazdasági szakértő, aki egyben az Német-Amerikai Kereskedelmi Kamara elnöke is, nem ért egyet.
Politikai szempontból a transzatlanti barátság az ukrajnai háború óta újraéledt: az USA és Európa szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben, hogy rávegye Putyin elnököt csapatai Ukrajnából történő kivonására.
De milyen a gazdasági helyzet a két állam között? Klaus Ernst, a Bundestag tagja szerint egyértelmű, hogy Németország és az USA a jövőben gazdaságilag "éles versenytársak" lesznek. A német gazdaságot pedig inkább a vesztes oldalon látja.
A magas európai magas energiaárak óriási versenyhátrányt jelentenek a német vállalatok számára - állítja Ernst az ntv podcastjéban. Az Egyesült Államokban már az ukrajnai orosz invázió előtt is zavarta az embereket, hogy Németország az olcsó orosz gázból részesül - mondja a Bundestag tagja. Ha Németország most drágább cseppfolyósított gázt importál az Egyesült Államokból, akkor számára elsősorban az amerikai vállalatok profitja áll a középpontban: "Minden egyes tankhajó, amely hozzánk érkezik, 200 millió eurót jelent az USA számára. A német vállalatoknak viszont 'égbekiáltó versenyhátránnyal' kellene szembenézniük."
Különösen az olyan energiaigényes ágazatokban, mint az üveggyártás, az egykori szakszervezeti tag heves reakcióktól tart: "A vállalatok már most is vándorolnak, és megpróbálják kiterjeszteni a már meglévő lábukat az Egyesült Államokban."Ernst ezért aggódik a német munkahelyekért, és a jelenség miatt olyan "gazdasági változást vár, amelyet még el sem tudunk képzelni".
USA? "Nem versenytárs, hanem erős partner"
Simone Menne gazdasági szakértő nem ért egyet. Az AmCham Germany elnökeként az USA-t nem versenytársnak, hanem erős és fontos gazdasági partnernek tekinti. A jövőre nézve egyértelműen a két ország közötti együttműködés bővítésére számít. "Sem Európában, sem az Egyesült Államokban nem szabad protekcionista tendenciákat támogatnunk" - magyarázza Menne. Szerinte "a szabadkereskedelmi megállapodás a helyes dolog, de az elszigetelődés a rossz út."
Simone Menne számára fontosak az amerikai beruházások német földön is - például a Tesla üzeme és az amerikai chipgyártó Intel magdeburgi tervei. "Támogassuk a beruházásokat az Atlanti-óceán mindkét partján" - hangzik el a podcastban elhangzott felhívása. Szerinte mindkét állam számára előnyös helyzetet eredményezhet.