- Szúrja a szemüket, hogy egy versenyképes távközlési cég jöhet létre idehaza az eddig megtelepedett multik mellett.
- Vajon kinek, melyik nemzetközi versenytársnak a megbízásából dolgoznak ezek az ellenzéki képviselők?
- Melyik nagy multi fizetheti őket?
Donáth Anna és Hadházy Ákos feljelentik az EU-nál a magyar kormányt, mert szerintük az tiltott állami támogatást nyújt a 4iG nevű informatikai cégnek.
A vállalat egy feltörekvő hazai távközlési cég, a magyar állammal készül műholdat juttatni az űrbe, de az állammal épít távközlési szuperholdingot is. Amikor pedig a vállalat felvásárolta a DIGI Távközlési Kft.-t, a versenyhivatal nem indított vizsgálatot, mivel a kormány nemzetstratégiai jelentőségűvé minősítette az üzletet.
Az ellenzéki képviselők az Európai Bizottságnak írt levelükben követelik, hogy a testület vizsgálja meg a 4iG sajátos helyzetét, mert szerintük az több ponton is ellentétes az európai uniós joggal.
- Kérik, hogy a testület általában is vizsgálja meg, a versenyjogi szabályok alól felmentést biztosító "nemzetstratégiai jelentőségű összefonódást" lehetővé tevő jogszabály összeegyeztethető-e az uniós joggal.
- Úgy látják, a 4iG terjeszkedésének közvetlenül európai versenyjogi vonzata is van, hiszen határokon átnyúló a tevékenysége, így a Bizottságnak vizsgálnia kell.
- Szerintük a 4iG kötvényeinek lejegyzése – az MFB 100 milliárd, az MNB pedig 84,45 milliárd forint értékben finanszírozta így a céget – tiltott állami támogatásnak minősül.
- De Donáth Anna és Hadházy Ákos szerint egyébként is komoly nemzetbiztonsági kockázatot rejt, ha ennyi kritikus infrastruktúra kerül egyetlen magántulajdonos kezébe.