Gyurcsány legszebb álmait osztja Márki-Zay: privatizáció, vizitdíj, kórházi napidíj

Gyurcsány legszebb álmait osztja Márki-Zay: privatizáció, vizitdíj, kórházi napidíj
  • Az egészségügyben radikális privatizációt lát szükségesnek a baloldal jelöltje.
  • Azt is elmondta, sajnálja, hogy a kórházi napidíj és a vizitdíj ötlete végül nem került bevezetésre a hazai egészségügyben, mert az egészségügy üzlet.
  • Majd fűszoknyás, mojito-koktélos lányokat vizionált a kórházakba, mondván akinek van erre pénze, ezt is megengedhetné magának.

Márki-Zay Péter támogatja a vizitdíjat, és problémának tartja, hogy ez tabutéma. A baloldal miniszterelnök-jelöltje több rendezvényen és lakossági fórumon is megosztotta az elképzeléseit az egészségügy kérdéseiről – olvasható az Origo cikkében.

"Nem ördögtől való gondolat, bár tudom, hogy a kórházi napidíj és a vizitdíj a népszavazás óta tabu. Mint ahogy bármiféle piacosítás. Nagy hiba" – idéz a lap a baloldali miniszterelnök-jelölt 2020 őszén a Gellért Szállóban elhangzott beszédéből. Az Origo emlékeztet, a Fidesz-KDNP 2007-ben emelte fel a szavát a Gyurcsányék által bevezetett tandíj, a kórházi napidíj és a vizitdíj ellen.

Ez utóbbit minden alkalommal be kellett fizetni, amikor egészségügyi szolgáltatást szeretett volna igénybe venni bárki. Ezen díjak bevezetése a baloldal politikájának iskolapéldája volt: 2007-re szinte bedöntötte a gazdaságot a Medgyessy-Gyurcsány-kabinetek felelőtlen költekezése, a költségvetésben támadt lyukakat pedig az emberek megsarcolásával akarták betömködni. A Fidesz-KDNP azonban útját állta ennek: aláírásokat gyűjtöttek, elérték, hogy a köztársasági elnök kiírja a népszavazást a kérdéskörben, és az emberek több mint 80 százaléka pedig a bevezetett díjak megszüntetésére voksolt.

Gyurcsány Ferenc még a szociális népszavazás előtt a Bajcsy-Zsilinszky Kórház új betegágyainak átadásán tisztességes és fair osztozkodásnak nevezte, hogy mindenki fizet járulékot, de aki igénybe is veszi az ellátást, annak vizitdíjat és kórházi napidíjat kell fizetnie.

A bukott miniszterelnök szerint akkor az volt a vita tárgya, hogy "a gyógyítás költségeinek egy-két százalékához járuljon-e hozzá a közvetlen igénybevevő, vagy fizessen mindent az, aki adót fizet".

Gyurcsány korábbi érvelése szinte szóról szóra megegyezik azzal, amit manapság Márki-Zay Péter mond: az ingyenesség látszata a volt kormányfő szerint a politika szirénhangja, elhitet valamit, ami illúzió, abból pedig soha nem épült időt álló rendszer. Ez is bizonyítja, hogy a baloldal jelenlegi miniszterelnök-jelöltje azonosult Gyurcsányék elképzeléseivel, aminek lényege a privatizáció, az üzleti alapú egészségügyi ellátás bevezetése – írja a cikk. Márki-Zay Péter egyébként a fent említett 2020-as beszédében többet is elárult arról, hogy milyen egészségügyet képzel el: "A paraszolvencia kivezetése egy nagyon pozitív cél, Orbán Viktor is megjelölte, ennek nyilván az egyik megoldása, ha megfizetik az orvosokat, de ez nem elég. Egy olyan szolgáltató, versenypiaci egészségügyet kell felépíteni, ami egy egybiztosítós modellben is teret ad a magánszolgáltatóknak"

Aki nem tud fizetni, azt az út szélén hagyják

A baloldal kormányfőjelöltje rendszeresen az amerikai egészségügyi ellátást hozza fel követendő példaként, amely egyébként valóban kiválóan működik a leggazdagabbak számára. A kezelések és a gyógyszerek rendkívül drágák, ha pedig nem fizet a biztosító, akkor az állampolgárnak kell fizetnie a kezelést, ha bírja.

Ha nem bírja, akkor senki nem fizeti ki helyette, vagyis lényegében az út szélén hagyják. Hiába létezik gyógymód valakinek a krónikus betegségére, legyen szó példának okáért rákról, ha nem tud fizetni az illető a kezelésért, akkor meghal, az állam nem segít.

Ennél is problémásabb, hogy nemcsak a legszegényebbek, de gyakran a középosztálybeliek sem mindig engedhetnek meg maguknak esetenként alapvető gyógyszereket sem. Ha például speciális típusú asztma elleni inhalátorra vagy inzulinra van szükség, akkor ez havi több ezer dollár (több százezer forintnyi) tétel is lehet. Márki-Zay Péter azonban ezekről inkább hallgat.

Ha valakinek fedezi biztosítása, akár fűszoknyás lányokkal is koktélozhat, miközben egy-egy vizsgálatra vár – próbálta érzékeltetni a privatizált egészségügy előnyeit a baloldal miniszterelnök-jelöltje.
 
A baloldal miniszterelnök-jelöltje az elmúlt hónapokban többször is kifejtette, szerinte hogyan alakíthatnák át a magyar egészségügyet. Az egyik ilyen alkalom 2021. novemberében egy gárdonyi lakossági fórumra esett. Ekkor épp az Amerikai Egyesült Államokban működő rendszer előnyeit sorolta, amelyet saját példáján keresztül ismer és ami szerinte "Magyarországon is működne".

Ha kell, akkor fűszoknyás lányok mojitót szolgálnak föl, hogyha valakinek a biztosítása vagy a saját pénztárcája azt is fedezi" – érvelt Márki-Zay Péter arra vonatkozóan, hogy milyen előnyökkel járhatna, ha bizonyos egészségügyi szolgáltatásokat magánszolgáltatóknak szervezne ki az állam. Hozzátette: "és ez Magyarországon is működne". Mint fogalmazott: "a magánrendelőkben érdekes módon azonnal van időpont".

Márki-Zay: Nincs ingyenes egészségügy, ez egy illúzió

A baloldal miniszterelnök-jelöltje nem először érvel a fizetős egészségügy mellett. "Álszentség lenne azt mondani, hogy az egészségügy nem üzlet, nincs olyan, hogy ingyenes egészségügy, ez egy illúzió" – hangoztatta Márki-Zay Péter egy korábbi interjújában.

A Mediaworks Hírcentrum által szemlézett tavaly nyári beszélgetésen, amelyet Vona Gábor készített az egyesült ellenzék miniszterelnök-jelöltjével, Márki-Zay így fogalmazott:

"A szomorú igazság az, hogy minden üzlet. Álszentség lenne azt mondani, hogy az egészségügy nem üzlet. Őszintén szólva én nyugodtabb vagyok, ha az egészségügy üzlet, minthogyha nem üzlet. Mert ahol nem üzlet, ott tönkrementek. Afrikában találták azt, hogy azok a rendszerek, ahol ingyenes egészségügy volt, ott borzasztó rossz állapotok voltak, haltak meg az emberek, és a többi. Ahol fizetős egészségügyet vezettek be ott viszont jól működött. Tehát olyan nincs, hogy ingyenes egészségügy akkor, amikor például hálapénzzel fizetnek az emberek, meg zsebbe fizetnek. Nincs ingyenes egészségügy, ez egy illúzió. (…) Maga a modell, amit ideálisnak látok az egy egybiztosítós, versengő egészségügyi modell."

Gyurcsányi példa

A Hírcentrum felidézte Gyurcsány Ferenc 2006-os beszédét, amelyet a Bajcsy-Zsilinszky Kórház új épülettömbjének avatása előtt mondott: Az egészségügy közös társadalmi kincsünk és üzlet is, kár ez utóbbit elhazudni, mert akkor zsákutcába jutunk." 
Az akkori miniszterelnök azt is elmondta: "Nyitott egészségipart kell építeni, gazdag kliensekkel. Amíg csak a közepesen szegény és közepesen gazdag társadalom van jelen vásárlóként a rendszerben, addig az orvosok nem tudnak drágább, több, jobb szolgáltatást eladni. Biztosításalapúvá kell tenni a rendszert, és ki kell nyitni a rendszert, hogy Európának is szolgáltatást tudjon nyújtani" – fogalmazott Gyurcsány.

Címkék:

Ajánljuk figyelmedbe:

Bel 2021-07-11 | 13:08
Magyarország továbbra is második az uniós országok védettségi rangsorában

Magyarország továbbra is második az uniós országok védettségi rangsorában

  • Magyarországon 5 145 484 fő már teljes védettséggel rendelkezik, vagyis a 9,7 milliós lakosság 52,67 százaléka felvette a második koronavírus elleni vakcinát is.
  • Ennél jobb arány csak Máltán figyelhető meg, ahol jelenleg a népesség 67,38 százaléka védett a vírus ellen.
Bel 2022-01-11 | 13:20
Az ellenzékiek kétharmada is támogatja a 25 év alattiak SZJA-mentességét

Az ellenzékiek kétharmada is támogatja a 25 év alattiak SZJA-mentességét

  • 140 milliárd forintot hagy a kormány ebben az évben a legfiatalabb munkavállalók zsebében.
  • Ez összességében 280 ezer dolgozó fiatal számára jelent könnyebbséget.
  • A döntéssel a felnőtt magyar társadalom 80%-a egyetért.
  • A baloldali ellenzék azonban 2021 decemberében nem szavazta meg, hogy a 25 év alatti fiatalok ne fizessenek SZJA-t.
Bel 2022-02-04 | 10:21
Márki-Zaynak saját maga szerint sincs esélye a győzelemre

Márki-Zaynak saját maga szerint sincs esélye a győzelemre

  • Londoni hakniturnéján 40 százaléknyi esélyt adott magának.
  • Mostanában egyre többször mondja, hogy "soha nem állítottam vagy mondtam, hogy le tudom győzni Orbán Viktort".
  • Holott az egész előválasztáskor azt hajtogatta, egyedül ő tudja legyőzni a jelenlegi miniszterelnököt, arra nem alkalmas se Jakab, se Karácsony, sem Dobrev.
  • Most már tagadja a korábi mondatait.
  • Igaz, azt is állította, hogy soha nem mondta, hogy eltörölné a rezsicsökkentést, bezáratná a vidéki sürgősségiket és szülészeteket.
  • Pedig mindet mondta, a rezsicsökkentésről azt, hogy "nyilvánvalóan a rezsicsökkentésnek azt a formáját, amit Orbán Viktor kitalált, azt nem akarjuk fönntartani".
  • A vidéki szülészetekről és traumatológiákról pedig azt nyilatkozta, hogy "a vidéki embereknek el kell fogadni, hogy nincs a közelükben szülészet és traumatológia".
Bel 2021-10-08 | 19:24
Az MSZP-nek sem kell Márki-Zay

Az MSZP-nek sem kell Márki-Zay

  • Karácsony kiszállása után az árván maradt MSZP az előválasztás után a legerősebbet támogatja majd.
  • Ez összefüggésben lehet azzal, hogy a megyei elnökök inkább Dobrevet támogatnák a 2. fordulóban.
Bel 2022-06-03 | 09:59
Rekord: 29 illegális migráns egy furgonban

Rekord: 29 illegális migráns egy furgonban

  • 2022. június 3-án 2 óra 30 perckor az M5 autópálya 35-es kilométerszelvényében igazoltattak egy magyar honosságú kisteherautót.
  • A járművet egy 29 éves férfi vezette, és rajta kívül abban 29 külföldi tartózkodott.
  • A magukat afgán, pakisztáni és indiai állampolgárnak valló migránsok magyarországi tartózkodásuk jogszerűségét hitelt érdemlően nem tudták igazolni, a Pest megyei rendőrök a sofőrrel együtt elfogták és előállítják őket.
Bel 2021-11-25 | 12:03
Csak tegnap: 229 határsértő, 4 embercsempész, 66 feltartóztatott illegális migráns

Csak tegnap: 229 határsértő, 4 embercsempész, 66 feltartóztatott illegális migráns

  • A szolgálatot teljesítő rendőrök 2021. november 24-én 0 óra és 24 óra közötti időszakban összesen 229 határsértőt tartóztattak fel és 66 főt megakadályoztak a hazánk területére történő illegális belépésben.
Bel 2021-09-28 | 17:36
Egyre jobban belegabalyodik a székesfehérvári DK-s az offshore hazugságaiba

Egyre jobban belegabalyodik a székesfehérvári DK-s az offshore hazugságaiba

  • A DK-s jelölt először csípőből tagadta offshore-érintettségét.
  • Aztán az Országos Előválasztási Bizottságnak elismerte, hogy 2010-től idén nyárig igazgatója volt a cégnek, de azzal védekezik, hogy ettől még sosem volt a cég tulajdonosa, márpedig csak ez lenne kizáró ok az előválasztáson.
  • De egy általa aláírt, angol nyelvű dokumentum tulajdonosként jelöli meg őt. Szerinte abban csak elírás történt.