- Márki-Zay Péter és környezete kézzel-lábbal tagadta az általuk mgrendelt, és számukra lesújtó eredményeket közlő közvélemény-kutatás számait.
- Erre szinte naponta jönnek ki olyan kutatások, melyek megerősítik: nagy bajban van a baloldali ellenzék, a lendület elfogyott.
- A 444-en ismertetett számokat követően a Medián, a Századvég, az Alapjogokért Központ, és most a Nézőpont is azt erősíti meg, hogy Márki-Zay és az ellenzéki lista lefelé tart.
A választópolgárok preferenciája és várakozása szerint is a Fidesz áll nyerésre az alig több mint száz nap múlva várható választás előtt.
2021 decemberében az aktív választók 70 százaléka mondta azt, hogy a jelenlegi kormánypártok újrázására számít és 55 százalékuk jelezte, hogy a Fideszre tervezi adni a szavazatát. A több mint két hónapja tartó kampányával Márki-Zay Péter nem tudott fordítani a pártpreferencia trendeken.
Egy "most vasárnap" tartott választáson a pártot választani tudók 55 százaléka szavazna a kormányoldalra és 43 százalékuk az ellenzéki közös listára. A Fidesz, valódi néppártként, szinte minden társadalmi csoportban megelőzi a baloldalt. Fellegvárainak számít a nyugdíjas társadalom és a községekben élők csoportja, ahol a válaszadók kétharmada kormánypárti szavazó. Budapest azonban kivételt jelent ez alól, a főváros politikai szempontból elszakad az ország többi részétől, itt ugyanis a baloldal áll 59, míg a jobboldal 39 százalékon.
Mindez hibahatáron belüli elmozdulást jelent az októberben és novemberben mért adatoktól (akkor Fidesz 56, baloldal 42-43 százalékon állt), amely azt is jelenti, hogy a hódmezővásárhelyi polgármester nem tudta teljesíteni a vele szemben megfogalmazott politikai elvárást, az ellenzéki tábor bővítését.
A Fidesz előnye nemcsak az aktuális pártpreferenciákban, de a választók várakozásában is megjelenik. Arra a kérdésre, hogy "melyik politikai oldal fogja megnyerni a következő országgyűlési választást" az aktív szavazók 70 százaléka jelöte meg a "mostani kormányoldalt" és csak 16 százaléka nevezte meg a "mostani ellenzéki oldalt".
Az kevésbé meglepő, hogy a kormánypártiak 91 százaléka a kormány győzelmére számít (8 százaléka nem tudott válaszolni), az azonban mindenképpen, hogy a kormánykritikus tábornak kevesebb mint a fele (45 százalék) bízik a baloldal győzelmében, míg harmada (34 százalék) a Fidesz győzelmét tartja valószínűbbnek. Beszédes az is, hogy a kormánykritikus tábor ötöde (21 százalék) nem tudott válaszolni a várható győztesre vonatkozó kérdésre, amely a bizonytalanság és a reménytelenség keveredésére utal. Márpedig a győzelem reménye nélkül minden kampány nehezebb. S mivel a közjogi előírások alapján akár bő száz nap múlva is lehet országgyűlési választás Magyarországon, biztosan kijelenthető, hogy jelenleg a Fidesz áll nyerésre.