- A csodafegyverként beharangozott ellenzéki előválasztás a pártok alkui miatt egyszerű szavazássá degradálódott.
- A paktum nagy nyertese a DK és a Jobbik, a két párt különalkuja háttérbe szorítja a kicsiket, akiket csak a nagyok tartanak lélegeztetőgépen.
Az egyéni képviselőjelölteknek 400, a miniszterelnök-jelölteknek 20 ezer aláírást kell összegyűjteniük szeptember 6-ig.
Augusztus 22. volt az utolsó határideje annak, hogy akik kérték a nyilvántartásba vételt az előválasztásra, de hiányosan adták le a szükséges dokumentációt, pótolják a hiányosságot, így kialakult a jelöltek végleges listája – írja a mind a hat ellenzéki párt által szignózott közlemény.
Eszerint összesen hét miniszterelnök-jelöltet vettek nyilvántartásba – sokáig csak hat jelöltről volt szó, de Karácsony Gergely, Dobrev Klára, Jakab Péter, Márki-Zay Péter, Pálinkás József és Fekete-Győr András mellé szinte az utolsó pillanatban az Országos Előválasztási Bizottság nyilvántartásba vette Ecsenyi Áront, a libertariánus Le az Adók 75%-ával Párt elnökét is.
A közleményből továbbá kiderül, hogy összesen 13 jelölő szervezetet és 265 jelöltet vettek nyilvántartásba, átlagosan a legtöbb jelölt Hajdú-Bihar megyében, a legkevesebb pedig Komárom-Esztergom megyében regisztrált.
Az ország 106 választókerületéből 11 olyan van, ahol csak egy jelölt indul; 45-ben lehet két jelölt közül választani; 50-ben pedig három vagy akár több jelölt is versenybe szállt.
Hétfőn tehát megkezdhetik a nyilvántartásba vett jelöltek az ajánlások gyűjtését.
A miniszterelnök-jelöltek számára 20 ezer, az egyéni képviselőjelölteknek pedig 400 érvényes ajánlást kell összegyűjteniük ahhoz, hogy indulhassanak az előválasztáson. Mint a közlemény írja, az aláírásokat csak az Országos Előválasztási Iroda által létrehozott ajánlóíveken lehet gyűjteni.
Egyéni képviselőjelöltekre érvényes ajánlást csak a választókerületi lakcímmel, miniszterelnök-jelöltekre a magyarországi lakcímmel rendelkező magyar állampolgárok tehetnek. "Az ajánlóíveket maradéktalanul ki kell tölteni, a hiányos ajánlásokat a lebonyolító szervek el fogják utasítani. A miniszterelnök-jelöltek íveit az Országos Előválasztási Iroda munkatársai, az egyéni képviselőjelöltek ajánlásait pedig a helyi választási bizottságok tagjai ellenőrzik" – fogalmaz a közlemény.
Az ajánlásgyűjtésre a jelölteknek két hetük van, a leadási határidő szeptember 6-a délelőtt 10 óra.
Mivel az ajánlások ellenőrzését az átadást követően 48 órán belül el kell végezni, várhatóan szeptember 8-raalakul ki, hogy kik kerülhetnek fel a szavazólapokra az egyes körzetekben. Az előválasztás első fordulójára szeptember 18. és 26. között kerül sor, amin online és személyes szavazásra is lehetőség lesz.
Ha az első fordulóban a miniszterelnök-jelöltek egyike sem szerzi meg a szavazatok legalább 50 százalékát, október 4. és 10. között az előválasztásnak lesz egy második fordulója is a három legtöbb szavazatot kapott miniszterelnök jelölttel.