- Amiatt hisztizik a Főpolgármester, mert a Nemzeti Választási Iroda egyelőre nem fogadta be a népzavazási kérdéseit.
- Pedig egyszerű a képlet: különbözik az eljárásrend akkor, ha a kormány kezdeményez népszavazást, és akkor, ha egy állampolgár, mint jelen esetben Karácsony.
- Utolsó szalmaszálként kapaszkodik a Főpolgármester az általa kezdeményezett népszavazásba, mert látványosan, több kutatóintézetnél is esnek a számai, és már csak a harmadik az ellenzéki miniszterelnök-jelölti versenyben egy ellenzéki kutatóintézeti mérés szerint.
- Holott amikor bejelentkezett, ő volt a baloldal nagy reménye.
Tipikus fideszes sumákolás folyik a Nemzeti Választási Bizottságban, nyafog Karácsony Gergely a Facebookon.
Erről azután beszélt a Főpolgármester, hogy a bizottság pénteki ülésén jóváhagyták a kormány gyereknépszavazási kérdéseit, melyeket Orbán Viktor jelentett be pár napja. Karácsony öt kérdését ellenben nem vették napirendre. Ezt azzal indokolták, hogy eljárásbeli különbség van, ha a népszavazási kérdéseket a kormány vagy egy választópolgár adja be.
"A képlet tehát világos: a kormány féle népbutítás lehet, magyar állampolgár által kezdeményezett valódi népszavazás viszont nem lehet" - értelmezte félre az MSZP-Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje a Nemzeti Választási Iroda épülete előtt tartott sajtótájékoztatón péntek délelőtt a helyzetet.
Egyértelmű a szándék Karácsony szerint, nyilvánvalónak tartja, hogy "Orbán Viktor és bandája nyomást helyezett a bizottságra, hogy ezt az egyébként nemcsak erkölcstelen, hanem jogszerűtlen döntést meghozzák". Szerinte Orbánnak megvan az oka, hogy féljen az ő népszavazási kérdéseitől, mert azok megakadályoznák a miniszterelnököt abban, hogy felélje a kormány Magyarország jövőjét. Karácsony úgy fogalmazott, Orbán már menekül a süllyedő hajóról, és elkezdett csomagolni a jövő évi választás előtt.
"A rossz hír az, hogy olyanokat is be akar csomagolni és magával vinni, ami nem az övé" – mondta, hozzátéve, szerinte Orbán a magyar emberek jövőjét akarja magával vinni. Erre utal például, amikor a Fudan egyetem beruházást erőlteti, vagy amikor privatizálná a magyarországi autópályákat. Ezek a népszavazási kérdések nemcsak egyszerűen fontosak, hanem teljes mértékben jogszerűek – folytatta Karácsony, és előbb-utóbb biztos abban, hogy jogi értelemben is elindulhat az általa kezdeményezett népszavazás.
"Viszont nem szeretnének időt veszíteni, hiszen nagyon fontos, hogy ezek a kérdések még a parlamenti választás előtt ott legyenek majd a szavazólapon, és a magyar emberek elmondhassák a véleményüket." Ezért a mai nap elkezdik összegyűjteni az aláírásokat az öt népszavazási kérdéshez, egyelőre csak online formában. Ez ugyan jogi értelemben semmit nem jelent, viszont az adatok ismeretében Karácsonyék gyorsabban el tudják majd érni azokat, akik támogatják a népszavazási kérdéseket, amennyiben az NVB hitelesíti a kezdeményezést.
Hogy Karácsony kérdéseit miért nem tárgyalta az NVB a mostani ülésén, azt a Nemzeti Választási Iroda (NVI) és az NVB indokolta meg pár napja a Népszavának.
Azt írták, eljárásbeli különbség van, ha a népszavazási kérdéseket a kormány vagy egy választópolgár adja be, mint Karácsony.
Utóbbi esetében ugyanis ellenőrizni kell a kezdeményező személyes adatait és azt is, hogy valós személyek írták-e alá a dokumentumokat, illetve a kérdések ütköznek-e alkotmányos alapelvekkel.
Ez a vizsgálat már megtörtént, így valamikor az NVB elé kerülhetnek Karácsony kérdései, de nem tudni, hogy pontosan mikor. Az NVB elnökének a benyújtástól számított 60 napon belül kell csak összehívnia a testületet, így elképzelhető akár az is, hogy csak szeptember 17-én döntenek majd érdemben a Karácsony által beadott népszavazási kérdésekről.