- Ahogy a BENNFENTES azt rendszeresen az olvasói elé tárja, az előválasztásnak nevezett blöff sok helyen szül konfliktusokat a baloldali ellenzéken belül.
- Kész csoda az eddigiek ismeretében, hogy most nem a Momentum húzta a rövidebbet.
- 5%-os pártként ez is nagy eredmény.
"Fájó szívvel lépek vissza, mert a Párbeszéd régóta az előválasztás híve. De két ellenzéki párt alkuja olyan helyzetet teremtett, amire lépni kellett" – így jelentette be a Párbeszéd Pest megye 3. választókerületi elnöke, Béres András, hogy az előválasztáson visszalép a szentendrei körzetben a Momentum jelöltje, Buzinkay György javára, tudósít az Azonnali.
A két párt alkuja alatt a párbeszédes politikus minden bizonnyal a DK-t és a Jobbikot értette: a DK ugyanis még május elején besorolt a Jobbik jelöltje és szentendrei önkormányzati képviselője, Pál Gábor mögé. Pált mindemellett még az LMP is támogatja.
A jobbikos képviselőjelölt egyébként ekkor annak ellenére fogadta el a Jobbik támogatását, hogy korábban úgy nyilatkozott: "Ha netán a Jobbik összeállna a DK-val – ami soha nem fordulhat elő –, én sem tudnék a tükörbe nézni".
Így most némileg kiegyenlítettebbé vált a helyzet, Buzinkay György mögött is három szereplő sorakozik fel: az őt jelölő Momentum mellett a Párbeszéd és az MSZP is. Maga Béres azt is elmondta a visszalépését bejelentő Facebook-élőben, hogy a körzetben csináltattak nemrég egy közvélemény-kutatást, ami alapján sokan támogatták volna őt, azonban – mint hozzátette – "2022 nem az én politikai jövőmről szól".
Buzinkay támogatásáról szólva elmondta, hogy ezt már csak azért is lépi meg, mert a Momentum alapértékei közel állnak a Párbeszédéhez, és a Momentum képviselője vállalta, hogy a Párbeszéd erre a választókerületre kidolgozott 12 pontos programját képviselni fogja.
Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke azt hangsúlyozta, hogy Béres András a visszalépésével áldozatot hozott, és a kampányban Buzinkayval együtt fogják képviselni a zöld értékeket – tehát az MSZP-Párbeszéd ebben a körzetben tevékenyen fogja segíteni a talpon maradó momentumos jelölt kampányát.
Maga Buzinkay azt emelte ki, hogy az MSZP-Párbeszéddel kötött helyi szövetségük nemcsak kényszerházasság, hanem sok közös gondolatuk is van, és Béresék 12 pontos programját beépítve a kerületben leginkább egészségügyi, munkahelyi és közeledési problémákkal szeretne foglalkozni.
Abban az emlegetett közvélemény-kutatásban egyébként minden bizonnyal nemcsak ezt a két szereplőt mérték, tekintve, hogy előválasztási szempontból egy igencsak népes körzetről beszélünk: Buzinkay Györgyön és Pál Gáboron túl itt indul még a Márki-Zay Péter-féle Mindenki Magyarországa Mozgalom részéről a sváb közgazdász és vállalkozó, Kóder György, a Pálinkás József-féle Új Világ Néppárt részéről Stelli-Kis Sándor ügyvéd, továbbá az előválasztáson akár a pártok közös szabályrendszerének áthágását sem kizáró civil szervezet, a Civil Bázis részéről Katona Andrea.
Mint azt Béres egyébként elmondta, a közvélemény-kutatásban azt találták, hogy a Fidesz abszolút legyőzhető a szentendrei körzetben: ez a korábbi választási eredmények alapján lehetséges is.
Mind 2014-ben, mind 2018-ban a Fidesz-KDNP jelöltje, Hadházy Sándor nyert 46-47 százalék körüli eredménnyel, az ellenzéki összefogás szempontjából releváns jelöltek azonban 2014-ben 0,73, 2018-ban pedig 0,78 százalékponttal több szavazatot kaptak nála.