- A WELT tudósít arról, hogy számtalan mulasztás vezetett a késes öldökléshez Würzburgban.
- 2015 végén már nyomoztak ellene veszélyes testi sértés miatt.
- Idén év elején pszichiátriai gondnokot kellett volna kirendelni mellé, de azt a hivatalok elutasították.
A helyi bíróság négy eljárásból ismerte a würzburgi támadót - írja a WELT.
A WELT információi szerint a támadónak már hónapokkal a würzburgi halálos késtámadás előtt hivatalos gondnokot kellett volna kapnia, de ezt visszautasították. A bajor hatóságok kezdetben hallgattak erről. A szakértő megdöbbent ezen az információn.
A három halálos áldozatot követelő würzburgi késes támadás után most a bajor hatóságok esetleges mulasztásai kerültek a figyelem középpontjába a bűncselekményt megelőzően. A WELT információi szerint a szomáliai Abdirahman Jibril A. vádlottnak már az év elején gondnokot kellett volna kapnia egy pszichiátriai intézet javaslatára. A vonatkozó eljárást azonban egy 2021. április 14-i határozattal megszüntették - közölte kérésre a würzburgi kerületi bíróság.
Saját tájékoztatása szerint a bíróság akkor arra a következtetésre jutott, hogy A. esetében "nem álltak fenn elegendő jelek a gondozás szükségességére, különösen mivel az érintett személyt többszöri próbálkozás ellenére sem sikerült megtalálni".
A most 24 éves fiatalember akkor már többször került a rendőrség látókörébe pszichés problémák és fenyegetések miatt. Idén január 12-én és 13-án Würzburgban több embert is inzultált a hajléktalanszállón, és késsel fenyegette meg őket. Ezt követően a würzburgi ügyészség vizsgálatot indított. A vádlottat január 13. és 21. között egy létesítményben helyezték el.
A WELT kutatásaiból néhány nappal ezelőtt derült ki, hogy A. ellen 2015 végén már nyomoztak veszélyes testi sértés miatt. Állítólag egy kést is tartott a kezében a menekültszállón történt összetűzés során. Az eljárást azonban 2017-ben megszüntették.
Az év eleje óta összesen négy A.-t érintő eljárás volt folyamatban a würzburgi helyi bíróságon. Az első a hajléktalanszállóban lévő fenyegetésekkel, a második a végül elutasított ellátással kapcsolatos.
A harmadik esetet egy másik, június közepén Würzburgban történt incidens váltotta ki: A. egy autó elé állt a forgalomban, megállította azt, és kérés nélkül beszállt az autóba. Ezután állítólag megkérte a sofőrt, hogy vigye be a városba.
Ebben az esetben azonban a würzburgi helyi bíróság sem hozott döntést. Az ok: A. már egy éjszaka után ismét elhagyhatta a pszichiátriai intézetet, "mivel az intézet véleménye szerint orvosi szempontból ekkor még nem volt ok arra, hogy az érintett személy másokra további veszélyt okozhatott volna" - tájékoztat a helyi bíróság.
Két nappal a bűntény előtt újabb jelek utalnak arra, a későbbi elkövetővel gondok lehetnek
A negyedik, még folyamatban lévő per ismét a gyám kijelöléséről szól. Június 23-án, azaz két nappal a halálos késtámadás előtt Würzburg város gyámhivatala "mentális rendellenességek miatt fennálló gyámságra utaló jeleket" talált. Megbíztak egy szakértőt, hogy készítsen szakvéleményt. Ez még nem áll rendelkezésre.
Volker Thieler professzor, a Kester Haeusler Gondozási Jogi Kutatóintézet vezetője megdöbbent a történteken. Élesen bírálja a bajor hatóságok eljárását: "A vádlottak most ismertté vált súlyos előzménybűncselekményei után az egyik érintett kudarcot vallott".
Azt, hogy Würzburgban csak egy gyámot javasoltak a férfinak, nem érti. "Előzetes bűncselekményei és a gyámhatósági eljárás alapján azonnal be kellett volna vonni. Végül is nyilvánvalóan veszélyes volt."
Ez az előfeltétele annak, hogy valakit Németországban elítéljenek és bebörtönözzenek - magyarázza Thieler. "Ez nagyon gyors, még a rendőrség is megteheti, ha az utcán kapják el." A pszichiátriai intézetben ezután általában szakértői véleményt szereznek be annak megállapítására, hogy a személy a továbbiakban is veszélyes-e.