- Sajtóinformációk szerint az MSZP vezetői tisztában vannak azzal, pártjuk teljesen elveszítette jelentőségét.
- Ezért a 2022-es választások után a párt megszűnik, egyesül a Párbeszéddel, amely más hírek szerint addigra magába olvasztja a LMP-t.
- Az MSZP maradékából, és az LMP-Párbeszéd alapjain jöhet létre Karácsony új pártja, a 99Mozgalom.
- Nagy kérdés, hogy ha a 6%-os MSZP vezetői belátták, semmi szükség a pártjukra, akkor mi lesz a szintén ugyanekkora, de fényét elveszítő, az utóbbi hónapokban látványosan megtorpant Momentummal.
Egy esetleges választási győzelem után az MSZP egyesülne a Párbeszéddel és az LMP-vel, az új párt pedig Karácsony Gergely 99 Mozgalmán jöhetne létre a jelenlegi főpolgármester vezetésével – értesült a Magyar Nemzet. Mindez megerősíti, hogy a szocialisták már 2018-ban azt tervezték, hogy a párt szűnjön meg, és új névvel, a Párbeszéddel közösen folytassa tovább a parlamenti munkát. Forrásaink szerint Molnár Gyula átadása a DK-nak azzal függ össze, hogy a szocialisták jelenlegi vezetése öt biztos befutó helyet kapjon Gyurcsány Ferenctől a közös listán.
Jelenlegi formájában az MSZP mindenképpen megszűnik, ez már a végjáték. A szocialisták természetesen be akarnak és várhatóan be is fognak kerülni a következő Országgyűlésbe, ám a vezetés tisztában van azzal, hogy a párt elveszítette politikai relevanciáját és teljesen érdektelenné vált – értesült a Magyar Nemzet a baloldal belső folyamataira rálátó forrásaitól.
Egybehangzó állításuk szerint egy esetleges baloldali választási győzelem után ezért az MSZP egyesülne a Párbeszéddel és az LMP-vel, az új párt pedig Karácsony Gergely 99 Mozgalmán, esetleg más néven jöhetne létre az ő vezetésével. Ismert: a főpolgármestert ez a három párt támogatja a baloldal miniszterelnök-jelölti előválasztásán.
Forrásaink szavait megerősíti, hogy a Magyar Idők már 2018 februárjában arról számolt be: a szocialisták a lehetséges kitörési pontokon, hosszú távú stratégián gondolkodnak, mivel ők maguk is felismerték, hogy a párt a jelenlegi formájában holtpontra jutott, radikális változtatás nélkül képtelen önmaga és a baloldali választók felé jövőképet felmutatni.
Ezt az álláspontot képviselte többek mellett Lendvai Ildikó vagy Puch László, akik ezért azt a forgatókönyvet javasolták, hogy a választás után szűnjön meg az MSZP, és új névvel, a Párbeszéddel közösen folytassa tovább a parlamenti munkát. Az akkori terv szerint az új formációban mindazonáltal a szocialisták fiatalabb generációjának kellett kapni a főszerepet, mint Kunhalmi Ágnes, Tóth Bertalan és Harangozó Tamás. Tény: az MSZP akkori elnöke, Molnár Gyula már 2016-ban arról beszélt, hogy rossz választási szereplés után akár meg is szűnhet a szocialista párt.
De Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője is úgy fogalmazott ekkor: "Nagy kérdés, hogy a tavaszi választás után is MSZP-nek fogják-e hívni az MSZP-t".
Bár a 2018. áprilisi választás után még nem történt meg az összeolvadás, az MSZP "kölcsönadta" a Párbeszédnek saját képviselőjét, Burány Sándort, hogy a kimutathatatlan támogatottságú párt mégis önálló frakciót alakíthasson.
A szocialisták tavaly szeptemberi, vitatott körülmények között megtartott tisztújító kongresszusán pedig Tóth Bertalant és Kunhalmi Ágnest választották meg a párt társelnökeinek.
Gyurcsányéknál házalnak
Az MSZP állapotát és ambícióit jól jellemzi, hogy a párt vezetése tárgyalásokat kezdeményezett Gyurcsány Ferencékkel arról, hogy egy lehetséges közös listán biztos befutó helyeket szerezzenek – értesült tavaly nyáron a Magyar Nemzet. Mint megírtuk, a szocialisták csupán öt embernek kértek esélyt a 2022-es választásra: Tóth Bertalannak, Kunhalmi Ágnesnek, Molnár Zsolt pártigazgatónak, Hiller Istvánnak és Harangozó Tamásnak.
Az MSZP elnökségében lapunk megkeresésére ekkor abszurdnak, nevetségesnek nevezték ezt a forgatókönyvet. Ez szerintük azért sem állja meg a helyét, mert Kunhalmi Ágnes és Hiller István simán nyert egyéniben a 2018-as választáson – Hiller 2014-ben is –, ami várhatóan 2022-ben is így lesz, ezért semmi szükség befutó listás helyet kérni.