Zöld őrület: Brüsszel ki akarja nyírni az európai autóipart

Zöld őrület: Brüsszel ki akarja nyírni az európai autóipart
  • 2035-re betiltanák a belsőégésű motorokat a kontinensen.
  • A cél az emisszió csökkentése, de ezzel csak azt fogják elérni, hogy a köposztály alatt nem fognak tudni autót fenntartani az emberek.
  • A mélyen iparellenes politika csak Németországban körülbelül 15 millió munkahelyet veszélyeztet.
  • Magyarországon is többszázezeret.

Brüsszel halálos ítéletet fogalmaz meg a belsőégésű motorral hajtott autókkal szemben - fogalmaz a Politico.

A jelenleg megvitatás alatt álló célok 2035-ig megszüntetnék a szén-dioxid-kibocsátó autók értékesítését. A Brüsszelben tárgyalt új kibocsátási célok szerint a dízel- és benzinüzemű új autóknak már csak 14 évük lehet hátra az Európai Unióban.

Három uniós tisztviselő a POLITICO-nak elmondta, hogy az Európai Bizottság a 2035 után értékesített járművekre vonatkozó nulla kibocsátási célérték meghatározásáról vitatkozik  - ez hatalmas elmozdulást jelentene az iparági szabványok jelenlegi pályájához képest, ami forradalmat jelentene az európai autógyártók számára.

A részletek azonnali visszatetszést váltottak ki a politikailag erős német autóipar részéről, amely hónapok óta figyelmeztet a Bizottság szándékai ellen. "Ez nemcsak a belsőégésű motorok, hanem a plug-in hibridek végét is jelentené" - mondta Hildegard Müller, a német VDA autós érdekképviselet vezetője.

Az új szabályok a gépjárművek károsanyag-kibocsátás csökkentésére vonatkozó normáinak átalakítása keretében jönnének létre, amely része az EU Zöld Megállapodás nevű tervének. Ennek célja, hogy az EU az évszázad közepére elérje a nettó nulla CO2-kibocsátást. A Bizottság fontolgatja, hogy a 2030-ra kitűzött célt a jelenlegi 37,5 százalékos csökkentési céllal szemben 60 százalékos csökkentést ír elő. A három tisztviselő szerint 2035-re ez a cél 100 százalékra emelkedne.

Ha a javaslat bekerül a végleges szövegbe - amelyet július 14-én tesznek közzé -, akkor azt az uniós tagállamok és az Európai Parlament is megvizsgálná. Valószínűleg mind az iparági lobbik, mind a hagyományos autógyártástól nagymértékben függő gazdaságú országok erősen ellenzik majd.

Bár számos autógyártó megkezdte a nulla károsanyag-kibocsátású elektromos autók gyártását, csak a Volvo és a Volkswagen rendelkezik olyan stratégiával, amely az évtized végére átáll az elektromos üzemmódra - derül ki a Transport & Environment zöld mobilitással foglalkozó civil szervezet új tanulmányából. A VW-hez tartozó Audi állítólag 2026-tól nem fog többé belső égésű motorral hajtott autókat (ICE) értékesíteni Európában.

A VW német riválisai, a Daimler és a BMW a legkevésbé felkészültek a belső égésű motorok elhagyására. Az iparág szerint a Bizottság tervei az alternatívák mérlegelése nélkül kényszerítenék ki a gyors átállást az akkumulátoros autókra.

"Ha 2036-ban új autóra lesz szükségünk, nem lesz választásunk" - mondta Sigrid de Vries, aki az EU alkatrészipari lobbiját, a CLEPA-t vezeti. "Az autó elektromos motorral fog rendelkezni, függetlenül attól, hogy megfelel-e az igénynek vagy sem, megfizethető-e vagy sem, illetve hogy van-e zöld energia és infrastruktúra a töltéshez vagy sem."

Az autógyártók azt szeretnék, ha az EU és a tagállamok először drasztikusan növelnék a töltőpontokra fordított kiadásokat, hogy vonzóbbá tegyék az elektromos autókat. "Lehet, hogy ez túl sok lenne túl gyorsan, mivel nem látjuk, hogy a töltőinfrastruktúra hogyan nő ennek megfelelően" - mondta egy német autóipari menedzser a Bizottság lehetséges tervéről.

Az éghajlatváltozással kapcsolatos növekvő aggodalmak miatt azonban a Bizottságot radikális lépések megtételére sarkallják. "A kibocsátási normák további emelésével vonzóvá teszi a gyártók számára a váltást" - mondta a héten Frans Timmermans, a Bizottság zöld üzletért felelős vezetője. "Ennek az lesz a következménye, hogy aligha fognak többé belső égésű motorokat építeni."

A Green Deal értelmében a közlekedési kibocsátásoknak 2050-ig 90 százalékkal kellene csökkennie. A prioritások változását jelzi, hogy a 37,5 százalékos célról csak 2018-ban állapodtak meg, hosszú és elkeseredett küzdelem után.

Az autógyártóknak 15 éves ciklusuk van arra, hogy a régebbi, szennyezettebb modelleket kivonják az utakról, ami azt jelenti, hogy 2035 a határidő az értékesítés megszüntetésére, hogy teljesüljön a 2050-es cél. Az autógyártók riadalma ellenére még mindig nincs végleges bizottsági javaslat az új kibocsátáscsökkentési célokról, és a július 14-i közzétételi dátum előtt a számok még változhatnak.

Maroš Šefčovič, a Bizottság alelnöke egy csütörtöki interjúban elmondta, hogy a Bizottság tisztviselői még mindig tárgyalnak a végleges számokról.

Hozzátette azonban, hogy az akkumulátoros autók értékesítése gyorsan növekszik, így "valami, ami 2025-re, 2030-ra és azutánra szuper ambiciózusnak tűnik, lehet, hogy nem is lesz annyira ambiciózus, ha meglátjuk, mi történik a piacon".

Egyértelmű, hogy egyre nagyobb a nyomás, hogy megszabaduljunk a fosszilis üzemanyaggal hajtott autóktól.

A múlt hétvégi cornwalli G7-csúcstalálkozón a brit házigazdák azt szorgalmazták, hogy a vezetők határozzák meg a benzin- és dízelüzemű autók gyártásának 2030-as évekre történő megszüntetését. Az EU tisztviselői nem erősítették meg, hogy Brüsszel a találkozón is támogatta-e ezt a célt.

A G7-ek végleges közleménye csak egy kötelezettségvállalást említett, amely szerint "fel kell gyorsítani az átállást a dízel- és benzinüzemű autók új értékesítéséről".

Az országok máris elkezdtek lépni. Az Egyesült Királyság azt tervezi, hogy 2030-ig megszünteti a belső égésű motorral hajtott autók értékesítését, és 2035-ig a plug-in hibrideket is bevonja. Franciaország 2040-re tűzte ki a kivonás határidejét, de nyomás nehezedik rá, hogy ezt előbbre hozzák.

Számos város is arra készül, hogy kitiltja a hagyományos autókat az utcáiról.

Címkék:

Ajánljuk figyelmedbe:

Kül 2021-07-15 | 18:43
Rasszistának tartják a Wikipédiát, mert "túl sok fehér férfi írja"

Rasszistának tartják a Wikipédiát, mert "túl sok fehér férfi írja"

  • Ezt a német közszolgálati rádióban vitatták meg.
  • A Deutschlandfunk műsorvezetője, Christine Watty is egyetértett ezzel a tézissel.
  • Hangsúlyozta, hogy amikor "fehér férfiak" hozzászólásokat hoznak létre a Wikipédián, az automatikusan "uralmi tudás", amely elnyomja a migránsokat, a sötét bőrűeket és a nőket.
Kül 2021-08-01 | 11:01
Így küldték melegebb éghajlatra Vettelt a németek

Így küldték melegebb éghajlatra Vettelt a németek

  • Lewis Hamilton kiállása után Sebastian Vettel is kritizálta a magyar gyermekvédelmi törvényt.
  • Az autóversenyző először szivárványos cipőjével üzent, majd véleményét is kifejtette a magyar jogrendszerről: "Nyomasztónak tartom, hogy egy olyan ország, amelyik az Európai Unióban van, ilyen törvényt hoz."
  • A német sportrajongók azonban nem kímélték: Facebook-kommentekben tették helyre az Aston Martin pilótáját.
Kül 2021-06-08 | 16:25
A kampányban indián kishölgyet játszott, BLM-aktivista volt, most a guatmalai migránsok arcába vágta a színesbőrű Kamala Harris alelnök, hogy "ne gyertek"

A kampányban indián kishölgyet játszott, BLM-aktivista volt, most a guatmalai migránsok arcába vágta a színesbőrű Kamala Harris alelnök, hogy "ne gyertek"

  • Ez persze szöges ellentétben áll azzal a kampányígérettel, hogy "szolidaritást vállalunk" azokkal, akik illegálisan léptek be az Egyesült Államokba.
Kül 2021-06-17 | 16:26
Mint a jégeső, úgy záporoztak a kövek a spanyol rendőrökre

Mint a jégeső, úgy záporoztak a kövek a spanyol rendőrökre

  • Nem csitul a migrációs helyzet Marokkó és a spanyol exklávék között.
  • Szerda hajnalban több mint 150 afrikai próbált bejutni a melillai exklávéba.
Kül 2021-06-21 | 14:56
Már a németeknél is többségben vannak azok, akik nem akarnak további menekülteket befogadni

Már a németeknél is többségben vannak azok, akik nem akarnak további menekülteket befogadni

  • Az 5000 megkérdezett 47,3 százaléka válaszolta azt, hogy "egyáltalán nem", míg 15,2 százaléka azt, hogy "inkább nem".
  • 14,4 százalék mondta azt, hogy "igen, határozottan", 13,2 százalék pedig azt, hogy "inkább igen".
  • 57,8 százalék válaszolta azt, hogy "nem, biztosan nem" vagy "inkább nem" integrálódtak a német társadalomba azok, akik az utóbbi 10 évben érkeztek.