- Ezt a német közszolgálati rádióban vitatták meg.
- A Deutschlandfunk műsorvezetője, Christine Watty is egyetértett ezzel a tézissel.
- Hangsúlyozta, hogy amikor "fehér férfiak" hozzászólásokat hoznak létre a Wikipédián, az automatikusan "uralmi tudás", amely elnyomja a migránsokat, a sötét bőrűeket és a nőket.
Az internetes enciklopédia, a Wikipedia, ahol naponta emberek milliói tájékozódnak a világ minden tájáról, állítólag rasszista - írja a BILD.
Ezt állították a Deutschlandfunk Kultur című műsor "Mennyire igazságos a tudáshoz való hozzáférés a neten?" című vitakörében. A vendégek Emilia Roig politológus és Christian Humborg, a Wikimedia ügyvezető igazgatója voltak.
Az egyik fő tézisük az volt, hogy a Wikipedia tudásplatform rasszista, mert az enciklopédia szócikkeit túlnyomórészt "fehér férfiak" írják.
A Deutschlandfunk műsorvezetője, Christine Watty is egyetértett ezzel a tézissel. Hangsúlyozta, hogy amikor "fehér férfiak" hozzászólásokat hoznak létre a Wikipédián, az automatikusan "uralmi tudás", amely elnyomja a migránsokat, a sötét bőrűeket és a nőket.
"Fehér" tudás
Ennek a megkérdőjelezhető gondolkodásmódnak az oka egy speciális antirasszista kutatás, amelyet főként az USA egyetemein végeznek, a neve "Critical Race Theory".
Ez az elmélet azt feltételezi, hogy minden, amit fehér ember alkotott, rasszista. Nemrégiben az USA kutatói még a matematikát és a fekete lyukakat is rasszizmussal gyanúsították ilyen módon.
A program panelbeszélgetés résztvevői még egy lépéssel tovább is mentek, és megkérdőjelezték a nyugati világban keringő összes tudást. Emilia Roig például azt mondta, hogy a "semleges, objektív, racionális és egyetemes tudás illúzió". Mert azok, akik a tudást létrehozták, "ugyanazok voltak, mint a tudáselit az internet elterjedése előtti időkben", azaz "fehér emberek".
Egyszerűbben fogalmazva ez azt jelenti, hogy a feketékről feltételezik, hogy bőrszínük miatt másképp gondolkodnak, másképp kezelik a tudást, és ezért más Wikipedia-cikkeket írnak.
Itt nem csak az a probléma, hogy az embereknek bőrszínük miatt különleges gondolkodási képességeket tulajdonítanak, ami rasszista. Ha komolyan vennénk ezt a logikát, akkor a matematikai szabályoknak vagy a fekete lyukak természetének is változnia kellene - feltalálóik bőrszínétől függően.
A szociológus és politológus Prof. Dr. Ulrike Ackermann (64) aggódik a kijelentések miatt: "A tudás nem és bőrszín szerint történő szortírozása önmagában szexista és rasszista lenne" - mondta a BILD-nek. "Ha a jövőben a tudás és a megismerés attól függ, hogy az emberek melyik csoportjától származik - például fehér, fekete, férfi vagy nő -, akkor elveszítjük a közös alapot. Ez a birtokok társadalmához való visszatérés."
De még Christian Humborg, a Wikimedia Németország vezetője is egyetértett ezzel a megkérdőjelezhető világnézettel, amellyel a diákok és aktivisták most már a német egyetemeket is bizonytalanná teszik. Azt, hogy az egyetemi hallgatók jelenleg "új kérdéseket" tesznek fel, és hogy "a tantervek változnak", "előrelépésnek" nevezte, amely "jó irányba halad" - mondta a műsorban.
Humborg azt is elismerte, hogy változtatni kellene azon, hogy "a Wikipedia online enciklopédia kínálatát" még mindig "bizonyos csoportok készítik" - idézte őt a Deutschlandfunk egy online cikkben.
A Deutschlandfunkon folytatott vita résztvevői azonban nem fejtették ki, hogy pontosan hogyan akadályoznák meg "bizonyos csoportokat" - például a "fehér férfiakat" - abban, hogy a jövőben cikkeket hozzanak létre a Wikipédián.