- Szombat hajnalban újabb oxigénhiány alakult ki a Velencei-tavon, aminek következtében a csütörtökinél jóval jelentősebb mértékű halpusztulás történt – írja a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ).
A BENNFENTES olvasói levelekben jelezték, hogy a nyári kánikulában csoportosan jártak Velencén a hétvégén, ahol sajnálattal tapasztalták, hogy a vízparttól 30 méterre katasztrófa-filmekbe illő mennyiségű elpusztult halat sodor a víz.
Gerhard Ákos Velence Város Önkormányzatának polgármestere a kialakult helyzet kapcsán az alábbi bejegyzést tette közé a legnagyobb közösségi média felületén:
"Velence Város Önkormányzata az aggodalomra okot adó halpusztulás okozta károk enyhítésének, megszüntetésének érdekében az elmúlt napokban és jelenleg is folyamatos kapcsolatban áll a Velencei-tavi hal-állományért felelős MOHOSZ-szal. Az önkormányzat monitorozza a városi partszakaszt, és gyűjti a haltetemeket az önkormányzati üzemeltetésű strandokon, partszakaszokon. Mindezeken túl holnap, tehát június 21-én, hétfőn reggel az önkormányzat 5.00 és 7.00 óra között tótisztítási akciót is szervez, amelyen a polgármester és a képviselők mellett polgárőreink és horgászaink is részt vesznek. Az elpusztult halak összegyűjtésére önkénteseket is várunk! A gyülekezési pontokon, vagyis a Cserje utcai vendégmólónál (Velencefürdőn), illetve a Tóbíró Strand melletti kikötőnél várunk minden segítő szándékú önkéntest csónakkal/SUP-pal/motorcsónakkal, gumikesztyűvel, maszkkal és merítőhálóval hétfőn reggel 5 órakor. A gyülekezési pontokon kiosztásra kerülnek azok a zsákok, amelyekbe az elpusztult halakat gyűjteni lehet. A gyűjtés végén a zsákokat a Cserje utcánál illetve az Északi Strandtól nyugatra a VVSI félszigeténél lehet letenni, ahol azokat a MOHOSZ begyűjti és veszélyes hulladékként elszállítja.
Minden résztvevő segítségét köszönjük!"
A MOHOSZ közleményben reagált:
"Megállapításra került, hogy az eddig elpusztult és összegyűjtött halak zöme szélhajtó küsz, balin, valamint karika- és dévérkeszeg. Az első vizsgálati eredmény szerint a halakkal egyértelműen lokálisan kialakult relatív oxigénhiány végzett.
A természetes, vagy akár a mesterséges eredetű mérgezés lehetősége, valamint emberre veszélyes kórokozó jelenléte kizárható a halpusztulás okai közül.
Az elpusztult halmennyiség – bár a látvány horgász szemmel különösen szívfájdító – egyáltalán nem számít jelentősnek a tó halállománya arányában, azonban a tó alacsony vízállása és az elmúlt évtizedekben gyarapodó lágyiszapréteg mennyiségének ismeretében egy tartósan aszályos, hőhullámos időszak esetén akár további kisebb, lokális halpusztulásra is számítani kell a nyár folyamán, de ennek megelőzése egy ilyen kiterjedésű vízterület esetében ismereteink szerint egyáltalán nem lehetséges.
A Velencei-tó vízminősége a fürdési, vízisport és egyéb rekreációs igénybevételi szempontok, az emberi igénybevétel oldaláról jelenleg kiváló,
így korlátozást, azonnali beavatkozást nem igényel, tehát minden adott egy önfeledt nyári Velencei-tavi pihenéshez!"
Kérjük, amennyiben van lehetősége csatlakozni a tóban elpusztult halak mielőbbi összegyűjtéséhez, akkor a zsákigény és a leadási helyszín (a zsákba gyűjtött halak megbeszélt helyen hagyása megfelelő) egyeztetése ügyében hívja a halőri bejelentőszámot:
Tel: 06 (30) 501 0412