- Németországban is csúsznak a családi házak építései.
- A koronavírus-járvány miatt ugyanis megszakadtak a korábbi ellátási láncok.
- Amellett, hogy hiány van szinte az összes építőanyagból, jelentősen drágultak is az árak.
- Szakemberhiány is van Németországban, a szakmák elnöke ezért bírálta a német kormányt, hogy az egyetemi képzéseket sokkal több pénzzel támogatják a szakképzések rovására.
"Több mint két hónapig vártam egy mesteremberre" - írja a FAZ.
Az USA-ban és Kínában nagy a kereslet, az anyag kevés és drága: sok építkezésen és a gyártásban is hiány van fából, fémből és műanyagból.
Németországban a fogyasztóknak és az ügyfeleknek jelenleg jó két hónapot kell várniuk egy kereskedőre vagy egy jó iparosra. "Az építőiparban és a kivitelezésben ez a várakozás átlagosan 8,8 hét" - mondta Hans Peter Wollseifer, a szakmák elnöke a Funke Mediengruppe-nak.
A hosszú várakozás egyik oka szerinte, hogy a világjárvány idején az ellátási láncok megszakadtak. "Az építőanyagokból hiány van, és az anyagárak túlzottan megemelkedtek" - mondta Wollseifer. "Hiány van fűrészáruból, fémből, műanyagból, forgácsból - gyakorlatilag mindenből, ami egy ház felépítéséhez szükséges."
A fűrészáru és más építőanyagok árai a világpiacon részben a Kínából és az Egyesült Államokból muttakozó erős kereslet miatt ugrottak meg. Wollseifer cselekvésre szólította fel a német kormányt, és azt követelte, hogy a közbeszerzésekben tegyék lehetővé az árkorrekciókat a folyamatban lévő szerződések esetében is. "Az új építkezések és felújítások támogatási programjait az építési árak emelkedésével összhangban meg kell erősíteni" - mondta Wollseifer. A jelenlegi ár- és beszerzési problémákat is figyelembe kellene venni az áthidaló támogatásban, mint a korona késleltetett következményeit.
Emellett számos nyitott szakmunkástanulói álláshely okozott gondot a szakmunkásképzésben. "Jelenleg még mindig körülbelül 32 000 nyitott képzési helyünk van a 130 szakmunkásképző szakmában" - mondta Wollseifer. Az új szerződéseket tekintve május végén kilenc százalékos plusz volt az előző évhez képest, de 2019 májusához képest ez még mindig tíz százalékos mínusz. "Itt van szükség sürgős cselekvésre."
Wollseifer ősszel új projektet jelentett be, amelynek célja, hogy a szakmák vonzóbbá váljanak a fiatal nők számára. "Alig minden ötödik gyakornok nő; van még hová fejlődni."
A szakmák elnöke továbbra is panaszkodott az állami finanszírozás egyenlőtlen elosztására az egyetemi és a szakképzés között. A szövetségi kormány milliárdokat pumpál a felsőoktatási ágazatba, például a felsőoktatási paktumon keresztül, bár ez valójában a tartományok feladata. "A szakoktatás és szakképzés számára nincs hasonló támogatás" - mondta.