- A Mandiner információi szeint Fekete-Győr nyár végén feladja, mert katasztrofálisan alakultak a személyes esélyei és a Momentum népszerűsége.
- A BENNFENTES is arról értesült az elmúlt hetekben, hogy látva azt a kínos produkciót, amit a Momentum elnöke nyújt, Fekete-Győrt vissza akarják léptetni a jelöltségtől a Momentum más, vezető politikusai.
- Ők féltik a liberális pártot a további népszerűség-vesztéstől.
- Mert az elhíresült Partizán-interjút követően tulajdonképpen összeomlott Fekete-Győr megítélése még a saját pártjában is.
- A BENNFENTES úgy tudja, a Gyurcsánnyal való megegyezés és a Partizán-interjú miatt komoly kilépési hullám kezdődött a Mometumban.
- Fekete-Győrt gyakorlatilag az a liberális médiaelit is leírta, akik korábban címlapokon ajnározta őt. Nekik új kedvencük van Karácsony személyében.
- A héten a Publicus megalázó adatsort tett közé: eszerint a választók 2%-a szavazna Fekete-Győr miniszterelnök-jelöltségére.
- Ceglédi Zoltán politikai elemző, aki korábban Donáth Annának adott tanácsokat, többször figyelmezetette a nyilvánosságban a momentumosokat, hogy a pártot éppen kicsinálják Gyurcsányék.
- A sorozatos DK-Jobbik alkuk és visszaléptetések az elemzőt igazolják: a két nagy gyakorlatilag kiírta a lilákat a választásból.
Egyre nagyobb a gond a Momentum háza táján, Fekete-Győr András pártelnöknek is le kell számolnia számos illúzióval - írja a Mandiner.
Bár a közvélemény-kutató cégek adatai egymástól – olykor markánsan is – eltérőek, egyre nyilvánvalóbb, hogy az előválasztás megkezdésére nem a lila párt lesz az ellenzék vezető ereje, holott még pár hónappal ezelőtt is ezt az álmot dédelgették, vagy legalábbis azt, hogy a DK-val fognak megküzdeni a number one címért. Most inkább az tűnik valószínűnek, hogy a Gyurcsány-párt a Jobbikkal küzdhet a dobogó legfelső fokáért. A Momentum részéről lassan már a harmadik hely megtartása is komoly erőfeszítéseket igényel, hiszen Fekete-Győr Andrásékat még a párbeszédes Karácsony Gergellyel megerősített MSZP is megelőzheti.
A Publicus intézet május végén készített felmérése már ezt bizonyítja, az összes megkérdezett esetében egy, de a választáson biztosan résztvevő és pártot is választók körében már két százalékponttal áll jobban Tóth Bertalan csapata. Ráadásul egy nemzedéki pártnak különösen fájdalmas, hogy a fiatalok sincsenek oda értük, mint azt remélték.
Az pedig politikailag és morálisan is rosszul érinti őket, hogy a visszalépéseknél, a helyek elosztásánál őket legtöbbször kihagyták a buliból.
A legfájdalmasabbak talán az eheti zuglói történések voltak, hiszen mind Karácsony Gergely, mind a Jobbik a Momentum által nem tisztességesnek tartott szocialista Tóth Csaba mellett állt ki, szemben Hadházy Ákossal, az ő jelöltjükkel.
Fekete-Győr egy csütörtöki Facebook-posztban már elismerte, hogy nem ő a legesélyesebb a küzdelemben, tehát a kincstári optimizmusa is kezd elszállni, lassan megbarátkozik a gondolattal, hogy az ambícióiból nem lesz semmi. De pár hónapja még messze nem ez volt a helyzet. Viszonylag korán bejelentkezett a miniszterelnök-jelölti posztért, akkor még nem volt teljesen biztos Karácsony Gergely ringbe szállása sem, s nem lehetett tudni, hogy az ellenzéki térfélen hogyan fogadják Dobrev Klára megjelenését.
A Momentum is jól teljesített, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a két európai parlamenti képviselője, Donáth Anna és Cseh Katalin rendkívül agilisek, ők ketten többet nyilvánulnak meg belpolitikai témában, mint a többi ellenzéki együttvéve. Ráadásul Fekete-Győrnek sikerült azt elérnie, hogy a 17 évesek is szavazhassanak az előválasztáson, ami különösen fontos a fiatalok szavazataiért küzdő pártnak.
Ám jött az április közepén megjelent rendkívül kínos Partizán-interjú – pedig nem is vele ellenséges riporter kérdezte –, amely fordulópontot jelentett a momentumos politikus megítélésében, hiszen kiderült róla, hogy sokkal több mindent nem tud, mint amennyit tud.
Így hiába kötötte fel magát a hazugságvizsgáló gépre, hiába mond nagyokat arról, hogy a kormányváltás után pár nappal a fél Fidesz-kormány bilincsben lesz. Dobrev, Karácsony és a parlamentben Jakab ellopták előle a show-t.
Így nem csoda, hogy a pártban egyre komolyabban vetődik fel az a gondolat, hogy vissza kellene lépnie a miniszterelnök-jelölt-jelöltségtől, hiszen ezzel elkerülhetnék a kínos kudarcot. Fekete-Győr egyelőre kitart, de úgy tudjuk, lélekben már is belátta, hogy be kellene dobnia a törölközőt, amire a nyár végén, még az előválasztás előtt sor is kerülhet.
A DK-Jobbik paktumot okolják a momentumosok, akik szövetségeseik elvtelen megállapodásairól beszélnek
A nagy kérdés, hogy kinek a javára léphet vissza, és mit kér érte cserébe. A DK-val biztosan nem kötnek alkut és Karácsonnyal annak ellenére sem, hogy – a zuglói ügyet leszámolva – vele személyesen jó viszonyt ápolnak, hiszen a főpolgármester mögött az az MSZP áll, amelyet a Momentum XX. századi formációnak tart, s ha nem muszáj, nem boltolnak velük.
Márki-Zaytól egy világ választja el őket, marad tehát a Jobbik, bár Jakab Péterékből is elegük van kissé, mivel ők sok választókerületben lepaktáltak a DK-val. Ha mégis Jakab javára lép vissza Fekete-Győr, akkor cserébe elvárják majd a Jobbiktól, hogy a listás helyek elosztásánál segítsék ki őket. Fekete-Győr pártbeli pozíciója mindettől függetlenül nem rendült meg, hiszen kezdetben nem is ő volt a miniszterelnök-jelölt-jelölti kiszemelt.
Szóba került, hogy ismert civillel kellene próbálkozni – Bajnai Gordonra gondoltak elsősorban –, utána Szél Bernadett neve is felmerült, sőt Donáth Anna neve is bekerült a kalapba. De a párt végül maradt Fekete-Győrnél, aki ha nem is túl sikeresen, de lelkesen végzi a feladatát. A tagság úgy véli, elsősorban nem az ő gyengesége vezetett idáig, hanem a körülmények alakulása, és a szövetségeseik olykor nagyon elvtelen megállapodásai.
A Momentum gyengülését jelzi az is, hogy visszaléptették az egyik komoly jelöltjüket. Berg Dániel alpolgármester a II. kerületben a párbeszédes Tordai Bence javára adta fel a küzdelmet, mondván, neki nagyobb esélye van megverni a DK-s Kálmán Olgát, ami egyértelműen azt jelzi, Gyurcsányékat tekintik a legnagyobb ellenfelüknek. Egyébként 50-60 helyen így is elindulnak az előválasztáson, ezek felében pedig győzni is akarnak. Így a jó listás helyekkel együtt komoly tényezői szeretnének maradni az ellenzéki oldalnak.