- A monetáris politikai fordulat akár már júniusban is elkezdődhet, amennyiben a monetáris tanács tagjai úgy látják, akár már ebben a hónapban sor kerülhet a kamatemelésre - mondta Matolcsy György Jegybankelnök.
Kiemelte: az infláció tartós megemelkedése veszélyeztetné a kilábalást, a kamatemelést elbírná a magyar gazdaság és "kötelezővé is teszi" az inflációs veszély.
Megjegyezte: az 5,9 százalékra tervezett jövő évi magyar hiányadat a harmadik lemagasabb lenne az Európai Unióban. Nem szerencsés ilyen rangsorban előre kerülni - tette hozzá.
A jegybankelnök arról is beszélt, hogy a jövő évtől megkezdődhet a pénzügyi egyensúly helyreállítása. Ezt megelőzően, még a harmadik negyedévben helyeállíthatók a 2019-es állapotok, elérhető a válság előtti GDP-szint. Matolcsy György szerint a mostani válság ugyanis abban különbözik a 2008-as válságtól, hogy most jóval gyorsabban megy végbe a helyeállás. Bár ebben az országok között vannak eltérések, de 1,5 éves időszakról lehet beszélni, szemben a 2008-as válság utáni, amikor a talpraállás évekig tartott.
A jegybankelnök előadásában kiemelte: 9311 milliárd forinttal segítették a magyar gazdaságot az elmúlt évben. Az összetett válságot egy sokrétű eszközrendszerrel kezeltük.
"Nem volt pénzügyi válság Magyarországon" - hívta fel a figyelmet a jegybankelnök. Sehol a globális térben nem volt pénzügyi válság, mert a világ kormányai tanultak a 2007-2009-es időszakból.
Matolcsy György felhívta a figyelmet arra, hogy 43 fontos reformot hajtott végre a kabinet 2010-13 között. A 2020-as évek elején egy újabb reformprogramra van szükség - tette hozzá, hogy megnyerjük a 2020-as évtizedet.