Egy tanulmány szerint a Németországból Afganisztánba kitoloncolt menedékkérők többsége újra elhagyja az országot. Még azok is, akik maradtak, már tervezik, hogy újra külföldre mennek - tudósít a WELT a tagesschau alapján.
A Németországból kitoloncolt afgánok többsége nyilvánvalóan röviddel ezután ismét elhagyja Afganisztánt. Erre a következtetésre jutott Friederike Stahlmann, a Berni Egyetem társadalomtudósa egy tanulmányában, amelyről a Tagesschau számolt be. A 2016. decemberi uniós kitoloncolási megállapodás óta eddig összesen 1035 elutasított menedékkérőt toloncoltak ki Németországból Afganisztánba.
A tanulmány Stahlmann 113 deportálttal készített interjúin alapul. A tanulmány szerint a megkérdezettek közül csak egy tervezi, hogy Afganisztánban marad. A többség már el is hagyta az országot. Azoknak, akik maradtak, azoknak is konkrét terveik vannak arra, hogy ismét elhagyják Afganisztánt.
Sem a német, sem az afgán hatóságok nem gyűjtenek rendszeresen adatokat a kitoloncoltak hollétéről. A tanulmányban vizsgált esetek 27 százaléka már újra Európában van, 41 százalékuk pedig a környező országokban, például Iránban, Pakisztánban vagy Törökországban. A kitoloncoltak egy része vízumeljárás, például a szakképzett munkavállalók bevándorlásáról szóló törvény alapján visszatérhetett Németországba. Mások ismét a menekülési útvonalat választották.
A tanulmány szerint a hazatérőket árulással, nyugatiasodással, erkölcstelen viselkedéssel vagy az iszlámtól való elfordulással vádolják az Európába való menekülésük miatt.
Vannak segélyprogramok a deportáltak számára, Németország ezekhez anyagilag is hozzájárul. A deportáltak azonban arról számolnak be, hogy a bürokratikus akadályok gyakran túl magasak, és hogy az ideiglenes támogatás csak halasztja a nehézségeket.
"Az Európába visszatérők családjai is veszélyben vannak" - közölte a Diakonie Deutschland. A szervezet az Afganisztánba történő kitoloncolások azonnali leállítását követelte. A június 8-ra tervezett kitoloncolási járatot meg kell állítani - közölték.