- A Telex elrejtette a mandátum-sorsolásos cikkében, de öli egymást az ellenzék a befutó listás helyekért.
- A DK-Jobbik-LMP alkuhoz a Momentum is csatlakozott, ezzel nyomnák vissza a Párbeszéd követeléseit.
- A pártok törekvése érthető, hiszen a Párbeszédnek gyakorlatilag nincsenek saját választói, évek óta 1-2%-on vergődik.
- Az ellenzék nagyobb pártjai is tudják, hogy a Párbeszéd egy belterjes baráti társaság, tele megélhetési politikusokkal.
- Karácsonyék önmagukon kívül senkit sem képviselnek.
Márki-Zay Péternek, az előválasztáson nyertes miniszterelnök-jelöltnek eredetileg több kérése is lett volna, végül azonban lemondott frakcióalapítási igényéről, cserébe pedig azt kérte, hogy három roma politikust befutó helyen, az első harmincban tegyen listára az ellenzéki pártszövetség - fogalmaz a Telex.
Ez a kérése sem talált azonban nagy nyitottságra, a Demokratikus Koalíció és a Jobbik ugyanis ennek nyomán vitát kezdett a – több szempont, így az előválasztási eredmények, közvélemény-kutatások és egyebek – alapján kiszámított, befutóként várt mandátumszámokról, elsősorban a Párbeszéd kárára, így például az LMP több mandátumot kapna a listáról, mint Karácsony Gergely főpolgármester pártja.
Eközben az MSZP, a Párbeszéd és a Momentum ragaszkodott volna a korábbi megegyezés alapján nekik járó helyekhez, amit Gyurcsány Ferenc és Jakab Péter hetek óta nem tudott elfogadni, végül pedig az LMP-t és a Momentumot is a maguk oldalára állították.
A vita a három roma jelölt indításával ugyan megoldódni látszana, hiszen Berki Sándor a Párbeszéd listáján kapott helyet, Varga Ferenc a Jobbik, Lőcsei Lajos pedig a Momentum kvótájáról juthat a parlamentbe a közös listán, ám rajtuk kívül január eleje óta még mindig csupán az tűnik eldöntött ténynek, hogy Márki-Zay javaslatának megfelelően a lista első öt helye így néz majd ki:
1. Márki-Zay Péter (listavezető miniszterelnök-jelölt)
2. Dobrev Klára, DK (bejelentette, hogy nem veszi fel a mandátumát, marad az Európai Parlamentben)
3. Karácsony Gergely, Párbeszéd (bejelentette, hogy nem veszi fel a mandátumát, marad Főpolgármester)
4. Jakab Péter, Jobbik
5. Fekete-Győr András, Momentum
Magyarán az előválasztási erősorrendben szerepelnek majd a miniszterelnök-jelöltek, őket pedig a hatodik helyen egy MSZP-s politikus (Tóth Bertalan), a hetedik helyen pedig egy LMP-s (Ungár Péter) követi majd. Ugyanakkor az első három helyből kettő rögtön megüresedik, hiszen a DK-s Dobrev Klára hiába szerepel majd másodikként a névsorban, nem lesz a magyar parlament tagja, európai parlamenti képviselő marad, Karácsony Gergely pedig főpolgármester.
Korábban a Telex azt írta, az első 45 hely így oszlik meg a hat párt között:
DK: 14
Jobbik: 12
Momentum: 8
MSZP és Párbeszéd együtt: 8
LMP: 3
Az eredeti megállapodási feltételek alapján ugyanakkor az előválasztási eredmények szerint a Párbeszédnek 3 befutó hely járna önállóan, ám a Telex információi szerint ezt egy DK-Jobbik-LMP alku nyomán 1-re csökkentenék, a Momentum pedig szintén belement ebbe az alkuba annak érdekében, hogy a saját befutó helyeiből minél több maradhasson meg.
A Telex forrásai szerint miközben Gyurcsányék azzal érvelnek, hogy a Párbeszéd valós potenciálján "felül nyerte magát" az előválasztáson, a másik oldal szerint ők a közvélemény-kutatások eredményét vagy a legutóbbi választás eredményét, vagy akár ezeknek egy mixét is el tudják fogadni a közös lista összeállításának szempontrendszereként, de azt, hogy a DK és a Jobbik ezeket teljesen figyelmen kívül hagyja, azt nem.
A kérdés már csak azért is vitás lehet, mert a legutóbbi közvélemény-kutatási adatok fényében a teljes népesség körében a legerősebb ellenzéki párt továbbra is a Demokratikus Koalíció 12 százalékos támogatottsággal, a Jobbik jelenleg a választókorúak 8 százalékát vonzza, az MSZP-nek 5, a Momentumnak viszont jelenleg 4 százaléka van, a Párbeszéd és az LMP eközben egyaránt 2-2 százalékos.