- Biztosan nem a képen látható kisszoba a budapesti francia nagykövetség díszterme.
- A szimbolikus helyszínválasztással a francia elnök beárazta az ellenzéket.
- Azzal, hogy a kisszobában fogadta őket, megüzente nekik, hogy partnernek se elég jók.
- Jelzésértékű, hogy Franciaország első emberre arra se méltatta az ellenzéket, hogy közös sajtónyilatkozatot tegyen velük.
- Ez természetesen nem akadályozta meg a jelenlévő ellenzékieket abban, hogy Emmanuel Macronnak a magyar helyzetről össze-vissza hazudozzanak.
- A hiperpasszív Karácsony megint eljátszotta a nemzetközi színtéren is párbeszédképes, komoly politikust, közben egy árva mukkot nem beszél semmilyen idegen nyelven.
Sajtótájékoztatót tartott hétfőn késő délután Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt, Karácsony Gergely főpolgármester, Donáth Anna, a Momentum elnöke és Dobrev Klára, a DK EP-képviselője Budapesten, azok után, hogy találkoztak a Magyarországra látogató Emmanuel Macron francia köztársasági elnökkel a budapesti francia nagykövetségen.
A beszámolót Márki-Zay kezdte, aki azt mondta, hogy a megbeszélés nagyjából egy órán keresztül tartott, és rendkívül pozitív hangulatban telt. A hódmezővásárhelyi polgármester szerint a relatíve hosszú egyeztetés is azt mutatja, hogy a francia elnök számára fontosak azok az értékek, amik mentén az ellenzék meghatározza magát - úgy is mint a jogállamiság kérdése vagy a korrupció elleni harc.
Márki-Zay hozzátette: a beszélgetés alapján nem várható, hogy az unió az újjáépítési alapból tudna forrást biztosítani Magyarországnak addig, amíg korrupt kormánya van - ez csak egy kormányváltás után lehetne reális opció.
Az ellenzéki miniszterelnök-jelölt ezúttal sem felejtett el migránsozni egyet, és azt mondta: amennyiben ő lesz az ország következő vezetője, kiutasítják az országból - és kiadják akár Franciaországnak is - a Fidesz-kormány által betelepített "bűnözőket."
Dobrev Klára kapott ezután szót, és arról beszélt, hogy a francia elnök "határozott ígéretet tett arra, hogy a jogállamisági mechanizmust be fogják vezetni még a francia elnökség alatt."
Szintén kiemelte a találkozó baráti-optimista hangulatát, és örömét fejezte ki amiatt, hogy egy erős és föderális Európában hívő politikus a francia elnök, aki osztja azt a nézetét az ellenzéknek, miszerint szorosabb uniós együttműködésre van szükség, többek között a digitalizáció és a biztonságpolitika területén is.
Donáth Anna előremutató találkozóról beszélt, ami megerősítette abban, hogy a jogállamiság a francia vezetés számára sem lehet alku tárgya; mert ma már nem jogi, hanem politikai kérdés, hogy komolyan kell venni és számonkérhetővé kell tenni az európai értékeket.
Karácsony Gergely annyit tett hozzá mindehhez, hogy kifejtették: a magyar kormány politikájában a korrupció együtt jár a kínai és orosz érdek képviseletével, Macron elnök ellenben kiáll az erős és egységes Európa víziója mellett, mert pontosan tudja, milyen az, amikor Oroszország be akar avatkozni egy ország választásába.
A Főpolgármesteri Hivatal nem sokkal később sajtóközleményt adott ki a találkozóról. Ebből kiderül, hogy a beszélgetésben a korrupción, az orosz kapcsolaton és a választások tisztasága körüli aggodalmakon túl szóba került a magyar önkormányzatok helyzete is, az ellenzék vezetői pedig arról beszéltek, hogy a 2019-es önkormányzati vereség után az Orbán-kormány megfosztotta bevételei jó részétől az önkormányzatokat és elsősorban Budapestet, így a túléléséért napi harcot kell vívni a kormánnyal.
A magyar ellenzék vezetői vázolták továbbá közös gazdasági programjukat. Hangsúlyozták, hogy ki szeretnének törni abból a csapdából, hogy Magyarországon alacsonyak a fizetések, értéktelen a forint, az uniós támogatásokat ellopják, a szegénység nő, a kormány mégis stadionokra és oligarcháira költi a pénzt, a tudás és az innováció helyett.