Ezért veszélyes az illegális migráció: 10 illegálisból csak kettőt tud visszatoloncolni az EU

Ezért veszélyes az illegális migráció: 10 illegálisból csak kettőt tud visszatoloncolni az EU
  • Nagy gond az egész EU-ban, hogy az illegálisan érkezetteket szinte képtelenség visszatoloncolni a saját hazájukba.
  • Csak a németeknél százezrek élnek, akiket elvileg kiutasítottak az országból, de nem tudják visszaküldeni őket.

Az Európai Számvevőszék jelentése szerint sokkal hatékonyabb lenne az EU, ha egységes hangon szólna azokhoz az országokhoz, ahová vissza akarja küldeni az illegális bevándorlókat, írja a HVG.

Úgy vélik, a fejlesztési támogatások és a vízumpolitika megfelelő alkalmazása sokat javítana a helyzeten.

A vonatkozó szabályok egyértelműen kimondják, hogy azoknak, akik jogalap nélkül tartózkodnak az EU területén, vissza kell térniük származási országukba. Ugyanakkor az Európai Unió migrációs politikájának talán leggyengébb pontja a visszaküldési mechanizmus.

Az Európai Bizottság 2015-ben hirdette meg a visszatérésekre vonatkozó cselevési tervét – ez azonban eddig csak igen mérsékelt eredményeket hozott.

Az Európai Számvevőszék tagjai most a 2015 és 2020 közepéig tartó időszak fejleményeit tekintették át.

Leo Brincat, a jelentésért felelős számvevőszéki tag egy újságíróknak tartott háttérbeszélgetésen elmondta, hogy az egész rendszerrel annak hatékonysága a legnagyobb probléma, ami az EU jogalkotási és politikai megosztottságát is tükrözi.

Az Unió nem mindig szólt egységes hangon a nem uniós országokhoz, és az Európai Bizottság sem mindig vonta be a legfontosabb tagállamokat a tárgyalási folyamat elősegítésébe. Ebből adódóan egyes nem uniós országok nem látnak hozzáadott értéket abban, ha kétoldalú együttműködés helyett uniós visszafogadási megállapodásra törekednek, különösen ha egyes uniós országokkal már nagyvonalú kétoldalú megállapodásokat kötöttek – foglalta össze a máltai számvevőszéki tag.

A jelentés azt is megállapította, hogy nincs megfelelő ösztönzőrendszere arra az EU-nak, hogy a harmadik országokat a megállapodások betartására kényszerítsék. A Számvevőszék szerint két ilyen eszköz van, ami eredményeket mutat: az egyik a fejlesztési célú pénzügyi támogatások biztosítása vagy megvonása, a másik pedig a vízumpolitika.

Az Európai Bizottság egyébként a visszaküldések hatékonyabbá tétele érdekében éppen ezt a két területet szeretné a jövőben eredményesebben alkalmazni.

2008 óta évente átlagosan mintegy félmillió nem uniós állampolgár Unióból való távozását rendelték el, mert engedély nélkül utaztak be oda vagy engedély nélkül tartózkodtak a területén.

Ugyanakkor ezeknek az embereknek még az egyötöde sem tér vissza hazájába, Európán kívülre. Az Unió ezért 18 jogilag kötelező erejű visszafogadási megállapodást kötött, és további hat országgal hivatalos tárgyalásokat kezdett.

A közelmúltban hat, jogilag nem kötelező erejű visszaküldési és visszafogadási mechanizmus tárgyalásait is lefolytatta. A tagállami kétoldalú megállapodások azonban – ahogy Leo Brincat fentebb is utalt rá – sok esetben lerontják a közös erőfeszítéseket. Az alábbi táblázat azt mutatja meg, hogy mely országok érintettek leginkább az illegális migráció szempontjából, mint küldő országok és milyen hatékonysággal sikerül ezekbe az országokba visszaküldeni a saját állampolgáraikat. 

Címkék:

Ajánljuk figyelmedbe:

Kül 2021-07-09 | 10:09
Lecsapott a részeg osztrák lányokra az afgán, az egyiknek azonnal a szájába tette a péniszét

Lecsapott a részeg osztrák lányokra az afgán, az egyiknek azonnal a szájába tette a péniszét

  • Mivel Afganisztánban éppen felborult a biztonsági helyzet, nem valószínű, hogy kitoloncolják.
Kül 2021-05-13 | 11:25
A zsidók gyűlölete fokozódik a német utcákon, írja a Bild: "szar zsidók" - ordította a 180 fős tömeg a gelsenkircheni zsinagóga előtt

A zsidók gyűlölete fokozódik a német utcákon, írja a Bild: "szar zsidók" - ordította a 180 fős tömeg a gelsenkircheni zsinagóga előtt

  • Körülbelül 180 ember vett részt egy gelsenkircheni zsinagóga előtti gyűlöletdemonstráción - azt kiabálták, hogy "basszátok meg a zsidókat".
  • Izraelben a Hamász terrorszervezet a polgári lakosságot támadja, és válogatás nélkül rakétákat lő ki országszerte. Az izraeli hadsereg védekezik, és a Hamász célpontjait támadja. 
Kül 2021-06-13 | 17:59
Arab klánokkal harcol a német rendőrség: zsarolások, drogügyletek, csalások

Arab klánokkal harcol a német rendőrség: zsarolások, drogügyletek, csalások

  • Németországban a nagyvárosok alvilága is arab és muszlim kézre jutott.
  • Minden jelentősebb nagyvárosban a szervezett bűnözés már nem helyi, hanem a bevándorlók ellenőrzése alatt áll.
  • Berlin Keresztapjaként Mahmoud Al-Zeint emlegették, akinek klánják egyik ágát a napokban vették őrizetbe a német hatóságok.
  • A kiterjedt klánok több tízezernyi embert érinthetnek, akik saját törvények szerint élnek, kívül a német jogrenden.
  • A FOCUS most föltárta, hogyan működik az arab alvilág Németországban.
Kül 2021-06-08 | 15:56
Emmanuel Macront felpofozta egy férfi a Drôme-i útja során

Emmanuel Macront felpofozta egy férfi a Drôme-i útja során

  • Néhány perccel korábban a sajtótájékoztatóján így fogalmazott: "Ha a gyűlölet és az erőszak visszatér, az egy dolgot ás alá, mégpedig a demokráciát. Ezért mindenkit tiszteletre és nyugalomra szólítok fel".