- Szombathy szerint "nem minden civil szervezet az, aminek látszik".
A világsajtóban nagy hullámokat verő Pegasus-botrány magyar vonatkozásainak hisztérikus túldimenzionálása kapcsán több hazai véleményformáló is megpróbál józan mértéktartásra inteni - fogalmaz a Neokohn.
Az alábbiakban Szombathy Pál újságíró, az Index egykori vezérigazgatója Facebook posztjából idéznek: "az látható, hogy a két pólus uralkodó narratívája hamar kikristályosodott: az egyik szerint nincsen itt semmi látnivaló, a szolgálatok mindenhol dolgoznak, a többi titok; a másik szerint viszont égbekiáltó bűnökre derült fény, amelyek nyugati demokráciákban elképzelhetetlenek, megmutatva, hogy Orbán diktatúrát épít ki; ezek politikai szempontból teljesen logikus értelmezések egyaránt, azonban érdemes néhány tényre emlékezni egy olyan korban, amikor növekszik az emberi élethossz, ám eközben rövidül a memória, az információbőség okán is. 2013, egy mainál is világrengetőbb lehallgatási botrány, ami most főszereplőként az izraeli NSO, az akkor az NSA volt, az amerikai nemzetbiztonsági ügynökség, amely kiszivárgott dokumentumok és sajtóhírek szerint a jéghegy csúcsaként a berlini amerikai nagykövetségen keresztül még Merkel német kancellár telefonját is lehallgatta, az ügyet túlbuzgó szolgálati akciónak állították be, aztán a német sajtó azt írta, az amerikai elnök hazudott, hiszen maga is tudott az egészről. Nem emlékszem, hogy Barack Obama vagy más politikai vezető belebukott volna azokba a disznóságokba."
Az újságíró posztjában saját, 1994-ben elszenvedett megfigyelési élményéről is beszámol, majd így folytatja: "2021-ben a tech óriások már annyit tudnak az emberekről (szokásaikról, gondolkodási sémáikról), hogy mást jelent nyilván a titkosszolgálati szimatolás is. A lehallgatás pedig régi jelenség, ahogyan az újságírók között vannak/voltak tisztességes, idealista emberek, akik a hatalmat akarják ellenőrizni, s mindig, mindenhol vannak/voltak köztük fedett hírszerzők, beszervezett ügynökök is, ha már titkosszolgálat a téma. Nem beszélve a hasznos butákról, minden szakmában. És persze nem minden civil szervezet az, aminek látszik, a szent célok mögött lehet politikai érdek és motiváció. Mindezektől függetlenül a stikli és simli, a törvénytelenség, ha bebizonyosodik, ne maradjon sehol következmény nélkül, ezt vallom. Ugyanakkor horderejét illetően az ilyen ügyeket érdemes tágabb kontextusban is nézni, nem csupán aktuális politikai vágyainkat kivetíteni rájuk."