- Ennyi a büntetési tétele annak, ha valaki a választás rendjébe tudatosan beavatkozik.
- Márpedig a baloldal miniszterelnök-jelöltje erre biztatta londoni hatóságát.
- Azt kérte az ottani magyaroktól, hogy jelentkezzenek át billegő körzetekbe.
- A baloldal korábban a kormányoldalt vádolta ilyen trükközésekkel felháborodottan, de fideszes politikus soha nem kérte a hallgatóságát ilyesmire.
- Természetesen a választások tisztaságáért aggódó ellenzéki propagandamédia úgy hallgat, mint a sír.
Három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható, választás rendje elleni bűncselekményre biztatta londoni hallgatóságát Márki-Zay Péter, amikor azt javasolta nekik, hogy fiktív lakcímet feltüntetve szavazzanak – mondta a Magyar Nemzetnek ifjabb Lomnici Zoltán.
A Századvég jogi szakértője szerint Hódmezővásárhely polgármestere felsorakozott abba a politikusbűnözői körbe, ahol már nem számít sem a törvény, sem a rend, és a hatalom gátlástalan megszerzésének célja szentesít bármilyen alantas eszközt.
"A büntető törvénykönyv 350. §-a szerinti választás rendje elleni bűncselekménynek az egyik elkövetési formájának minősül, ha valaki jogosultság nélkül, fiktív lakcímet feltüntetve szavaz. Ha valaki a vonatkozó, három évig terjedő szabadságvesztéssel szankcionált bűntett elkövetésére felhív, a 14. §-a szerint felbujtónak minősül" – mondta a lap megkeresésére ifjabb Lomnici Zoltán arról, hogy a 444.hu beszámolója szerint Márki-Zay Péter Londonban arra kérte a lakcímmel nem rendelkező magyarokat: ha tehetik, jelentkezzenek be egy-egy billegő körzetbe, ugyanis a 2018-as eredmények alapján idén akár három mandátum is múlhat a külföldi szavazatokon.
A Századvég jogi szakértője hangsúlyozta: a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény rögzíti a választási eljárás alapelveit, melyeknek minden esetben kötelezően érvényesülniük kell. Ilyen alapelv többek között a választás tisztaságának megóvása, valamint a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás követelménye.
"Az összellenzéki listavezető továbbá a levélben történő szavazásra vonatkozó szabályokat is vitatja, holott az Alkotmánybíróság a 3086/2016. (IV. 26.) AB határozatában világosan kimondta, hogy nem alaptörvény-ellenes az, hogy a választási eljárásról szóló törvény a magyarországi lakcímmel rendelkező, a szavazás napján külföldön tartózkodó választópolgár számára nem biztosítja a levélben történő szavazás lehetőségét" – hangsúlyozta a szakértő.
Mint fogalmazott: ennek oka pedig nem más, minthogy a Magyarországon állandó lakóhellyel rendelkező választópolgárok kapcsolata az állammal közvetlenebb és erősebb, mint az ilyen állandó lakóhellyel nem rendelkező választópolgároké.
Éppen ezért a Magyarországon állandó lakóhellyel rendelkező választópolgároktól elvárható, hogy szavazataikat (akár a külképviseleteken) személyesen adják le, figyelembe véve azt is, hogy szavazati joguk teljes: mind a pártlistára, mind pedig az egyéni választókerületi jelöltekre szavazhatnak, szemben azokkal, akik levélben szavazhatnak ugyan, de csak a pártlistákra adhatják le a voksukat.
"Hódmezővásárhely polgármestere felsorakozott abba a politikusbűnözői körbe, ahol már nem számít sem a törvény, sem a rend, és a hatalom gátlástalan megszerzésének célja szentesít bármilyen alantas eszközt, legyen az az egyszerű többséggel történő alkotmányozás, a kétharmados törvények egyszerű többséggel történő eltörlése, a jobboldali újságírók eltiltása, vagy bizonyos tisztviselők politikai alapú leváltása" – összegzett ifjabb Lomnici Zoltán.