- Az ellenzéknek a Horthy korszak legantidemokratikusabb hagyományait sikerült ötvöznie a Rákosi-féle kékcédulás szavazással.
- A modern demokráciákban ugyanis a választójog titkos és egyenlő.
- A Telex kotyogta el - bár nem ez volt az eredeti céljuk -, hogy az előválasztási részeredmények azért forognak közszájon, mert sok résztvevőt a pártaktivisták előtt szavaztatnak le.
- Ilyen skandallum utoljára a '30-as években történt Magyarországon.
- Ugyanis még egyszer: a politikai véleménnyilvánítás (voks, szavazat) titkos idehaza, ez minden normális demokrácia alapja.
A szavazósátrakban látottak, illetve a pártok által korábban, illetve az ajánlásgyűjtés során szerzett adatok birtokában terjengenek a nem hivatalos adatok az előválasztási erőviszonyokról. Sokak szerint a lebonyolítók "becslései" igencsak meggyőzőek - írja a Telex.
Honnan tudhat ilyen nem hivatalos napi állásokat a sajtó? Természetesen a névtelenséget kérő, avagy nem formálisan nyilatkozó ellenzéki forrásoktól.
Gyakorlatilag tény ugyanis, hogy az ellenzéki előválasztást lebonyolító pártok, különösen a régebbiek, tisztában vannak azzal, hogy a választókerületükbe tartozó, adott esetben nekik az elmúlt években, évtizedekben rendszeresen vagy éppen az elmúlt hetekben nekik aláíró választópolgárok közül kit sikerült már mozgósítani.
Az előválasztáshoz kötelezően megadott lakcímadatokból vagy egyszerűen csak a sátraknál folyamatos jelenlétből (hivatalosan a jelölt 10 méteres távolságban sem közelítheti meg a szavazósátrakat, ám a pártok aktivistái és előválasztási delegáltjai minden sátornál jelen vannak) adódóan is ismerhetik a támogatásuk körülbelüli állását, amelyet a napi részvétellel könnyedén össze is lehet vetni.
Ennél súlyosabb esetekről is hallani, amelyet a Telex több olvasója is kifogásolt már: a szavazósátrakban nincs lehetőség a választás titkosságának megőrzésére, hiszen lényegében csak a szavazóbiztosok előtt lehet kitölteni a lapokat.
Így aztán, noha az első magyar előválasztás lebonyolítása tényszerűen óriási infrastrukturális kihívás elé állította a részt vevő pártokat és a civileket, valójában a szavazófülke magányában leadott, névtelen voksolás sok helyen nem megoldott.