- Hosszú interjút adott az Azonnalinak Hódmezővásárhely ellenzéki polgármestere, a baloldali ellenzék egyik miniszterelnök-jelölt-jelöltje.
- A kissé ízetlen beszélgetés elején Márki-Zay díszzsidózik, kirakatmelegeket és kirakatzsidókat emleget.
- Egy kérdésre, hogy mekkora szava van az ellenzéken belül, Márki-Zay azt mondja: "Semmi szavam nincsen. Javaslataim vannak, de ezeket a pártok ritkán szokták megfogadni."
- Szerinte az ő és a mozgalma érdeme, hogy előválasztásra kerül sor, igaz, "felvizetett formában".
- Az elszámoltatásról viszont azt mondja, az ellenzéki pártok nem akarják.
- Márki-Zay a közös programmal is elégedetlen, "a közös program kisebb részét elméleti, nagyobb részét gyakorlati okból helytelenítem" - mondja.
- Könyörgött az ellenzéki pártoknak, hogy a közös programban ne legyen benne a többkulcsos adó, hasztalan.
A zuglói Tóth Csaba szerepéről azt állítja Hódmezővásárhely polgármestere, hogy "Szerintem őt is [el kell számoltatni - a szerk.]. Azért nehéz kimondani, hogy ő bűnöző, mert annak ellenére, hogy Karácsony Gergely maga állított elég színes dolgokat róla, nincsenek nyilvánvaló bizonyítékok, amik őt például Sápi Attilához kötik. Tehát nem tudom egyértelműen kijelenteni, hogy őt el kell számoltatni, de amennyiben bármilyen bűncselekményhez hozzá lehet kötni, vizsgálatokat kell folyatni, amiknek következménye kell legyen."
A miniszterelnök-jelölt-jelölt a közmunkás minimálbérről azt gondolja, "ez egy nagyon felelőtlen, jól hangzó, populista ígéret".
Gyakorlati okokból ellenzi a többkulcsos adót is, bár azzal elméletben teljesen egyet tud érteni: "Ezzel elméletben teljesen egyet tudok érteni. Miért fizessen százalékosan ugyanannyi adót az, akinek tízmilliós fizetése van [pár százan lehetnek idehaza ilyen jövedelmi viszonyok között - a szerk.], mint aki minimálbért sem keres? Viszont onnantól kezdve, hogy az ellenzék többkulcsos adót emleget, a Fidesz-gépezet adóemeléssel fogja vádolni az ellenzéket – már most is ezt teszi. Nincs a világon olyan párt, aki adóemelésről beszél, amikor meg akar nyerni egy választást. Én könyörögtem az összes pártnak, hogy ez ne kerüljön be a programba, és nagyon mérges vagyok, hogy végül mégis bekerült, és ezzel kockáztatják a rendszerváltást. Ez egy hülyeség."
A gyónási titok feloldásának tervéről azt állítja, "nagyon rossz" olyan képviselőkkel együtt lenni az ellenzékben, akik ezt követelik, őket ostobasággal, vagy árulással is megvádolja: "Teljesen egyértelmű, hogy olyat épeszű ember nem mondhat, hogy bárki feloldja a gyónási titkot, hiszen az nemcsak a hitünk, hanem az alapvető emberi tisztesség alapja is, amit még egy független, nem vallásos embernek is tudnia kell. Ezen túlmenően gyakorlati probléma is van a javaslattal: azok az ellenzéki képviselők, akik most nekimentek a katolikus egyháznak, többszázezer ellenzéki szavazót fognak elriasztani, és a Fidesz karjaiba lökni. Ha tényleg meg akarja nyerni valaki a választást, akkor az nem fog – Orbán hatalmát erősítve – nekimenni a katolikusoknak, és nem támadja le a határontúli magyarokat. Ez a lépés tehát vagy ostobaság, vagy árulás a részükről, és természetesen hevesen tiltakozom ellene."
Miközben Márki-Zay folyamatosan bűnözőzi a teljes politikai elitet, kormánypártot és ellenzéket egyaránt, egy válaszában azért elárulja: "Folyamatos a Fidesz és az ellenzék megtisztulása is. Még egy ilyen korrupt rendszerben is lebuknak fideszes politikusok is, éppen most kaptak el egy fidelitasos kábítószer-termesztőt Hódmezővásárhelyen, de port kavart Szájer, Borkai, Simonka és Mengyi Roland esete is. Az ellenzékből is kerültek ki emberek: nemcsak Szanyi Tiborra gondolok, Mesterházy Attilát sem választották újra a szocialisták." Azt is kifejtette, "Remélem, hogy az előválasztás után Tóth Csabának sem lesz szerepe a magyar politikában, és Czeglédy Csabát sem fogják megválasztani. Az előválasztás esélyt ad az ellenzék a megtisztulásra."
A Jobbik sem marad ki a taslikból: "A mai Jobbik egyébként nagyon komoly lépéseket tett ebbe az irányba, de sokan nem nyelték még le nekik a rasszista kijelentéseket, vagy például az uniós zászlóégetést. Ennek ellenére egy megtisztuló és egy jó irányba haladó Jobbikról beszélhetünk. Azonban, ha az említett értékeket hitelesen képviselné, akkor nem támogatná Zuglóban Tóth Csabát, és valószínűleg nem a DK-val kötöttek volna stratégiai megállapodást."